02 Mart 2011 16:55

‘Kadın cinayetleri münferit değil sistematiktir’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerinin münferit değil sistematik olduğunu belirterek bu konuda Meclis’te AKP, BDP ve CHP kadın milletvekilleriyle görüşmeler yaptıklarını belirtti. BDP Milletvekili Sebahat Tuncel de, kadın cinayetlerine karşı Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Pl

‘Kadın cinayetleri münferit değil sistematiktir’

Paylaş

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, konuya ilişkin Meclis önünde basın açıklaması yaptı. “Kadın cinayetleri sistematiktir”, “Örgütlü kadınlar katilleri yenecek”, “İşbirlikçi devlet hesap verecek”, “Kadın katillerine indirim değil ağır ceza” sloganlarını atan kadınlar adına açıklama yapan Merve Çakmakçı, sayıları gün geçtikçe artan kadın cinayetlerine karşı yürüttükleri mücadelede kritik bir aşamaya geldiklerini ifade etti. Çakmakçı, başka hiçbir konuda görülmeyen artışın son 7 yılda yüzde bin 400 kadın cinayeti oranı ile karşılarına çıktığını belirterek, kadın katillerine verilen cezaların indirime tabi tutulmasının, koruma talep eden kadınların korunmayarak katillerin kucağına itilmesinin cinayetlerin artmasında önemli nedenler olduğunun altını çizdi. Sorunların yasalardan kaynaklanmadığını ifade eden, yasa koyucuların artan kadın cinayetlerini açıklayamadığına dikkat çeken Çakmakçı, kadın cinayetlerini durduracak zorunlu yasal düzenlemelerin yapılması için mücadelelerine devam ettiklerini bildirdi.

’CİNAYETLERİ ÖRGÜTLÜ MÜCADELE DURDURUR’

Milletvekilleri ile görüştüklerini ifade eden Çakmakçı, hukukçularla yaptıkları görüşmeler sonucunda hazırlamış oldukları yasa tasarısını kadın milletvekilleri BDP Milletvekili Sebahat Tuncel, AKP Kadın Kolları başkanı Fatma Şahin ve CHP Milletvekili Gaye Erbatur’a ilettiklerini kaydetti. Kadın vekillerden bunu Meclis’e sunmalarını istediklerini belirten Çakmakçı, milletvekillerinin bu yönde çalışma yürütecekleri sözünü verdiğini dile getirdi. Çakmakçı, “Bunun bir sonucu olarak Sebahat Tuncel yasa tasarısını bugün Meclis’e iletiyor. Diğer vekillerin ise çalışmalarına hız vermelerini sağladık. Onlardan da sözlerinin arkasında durarak yapmakla yükümlü oldukları yasal düzenlemeleri hayata geçirmelerini bekliyoruz” dedi. Platform olarak talepleri kabul edilene kadar mücadelelerini sürdüreceklerini ve hazırladıkları tasarının takipçisi olacaklarını belirten Çakmakçı, “Münferit değil sistematik olan kadın cinayetlerini ancak kadınların örgütlü gücünün ve mücadelesinin durdurabileceğine olan inancımızla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. (ANKARA)


BDP’DEN KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI KANUN TEKLİFİ

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı kanun teklifini Meclis’e sundu. Tuncel, 4320 sayılı Ailenin Korunması Kanunu Hakkında Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin gerekçesinde sadece geçen yıl verilen istatistik sonuçlarına bakıldığında dahi ürkütücü bir tablonun karşılarına çıktığını belirtti. Tuncel, “Türkiye, kadına yönelik şiddette 2010 yılında rekor kırmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ulusal basına verilen bilgiye göre 2010 yılının ilk 7 ayında Türkiye’de kadına yönelik işlenen suçlarda büyük artış yaşandı. 2010 yılının ilk 7 ayında 226 kadın cinayete kurban gitti. Cinayetleri işleyen erkeklerin yüzde 45’i güvenlik güçlerindeki ifadelerinde, “Aldatıldık” iddiasında bulundular. Aynı dönem içinde cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar kapsamında 478 kadın tecavüze uğrarken, 722 kadın taciz edildi. Aile içi şiddet kapsamında 6423 kadın şiddete maruz kalarak hastanelik oldu” dedi. Kadın cinayetlerini önlemeye yönelik yasaların çok sınırlı olduğunu kaydeden Tuncel, bu durumun yeni kadın katillerini teşvik ettiğini belirtti. Bugüne kadar polise suç duyurusunda bulunduğu halde korunmayan ve öldürülen kadınları örnek olarak veren Tuncel, tüm bu örneklerin ‘haksız tahrik’, ‘iyi hal’, ‘gelecek’ gibi gerekçelerle kadın katillerine ceza indirimi verildiğini ve yeni çıkarılan CMK 102 gibi yasalarında katillerin lehine işlediğin gösterdiğini bildirdi.


Bursa’dan kadın cinayetlerine karşı eylem

Bursa Kadın Platformu boşandığı eşi tarafından katledilen Ayşe Paşalı için basın açıklaması yaptı.
Kent meydanında toplanan kadınlar Bursa Valiliğine yürüyüş yaparak hazırladıkları ‘Kadın cinayetlerine karşı isyandayız’ dosyasını verdiler.

Bursa Kadın Platformu adına Derya Şimşek tarafından yapılan açıklamada Ayşe Paşalı cinayetinde olduğu gibi yetkili mercilerin gerekli önlemleri almadıklarını, Bursa’nın kadın cinayetlerinde ikinci sırada yer aldığın belirten Şimşek şiddete maruz bırakılan kadınları evlerine gönderen polislerin şiddet gören kadınları korumayan Vali ve devletin bu cinayetlerden sorumlu olduğunu söyledi. Basın açıklaması 8 Martta yapılacak Bursa’daki yürüyüşe, bütün kadınların kadın cinayetlerine, tacize- tecavüze, savaşa ve güvencesizliğe karşı birlikte alanlara çıkma çağrısıyla son buldu. (Bursa/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Beyaz buluşma 13 Mart’ta

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa