CIA'nın idam fermanı

CIA Başkanı George Tenet'in Ortadoğu gezisi, ilk meyvesini verdi. Tenet tarafından dayatılan 'barış' planı, Filistin halkının silahlarının toplanmasını öngörüyor.

CIA'nın idam fermanı
Ortadoğu'da temaslarda bulunan CIA Başkanı George Tenet'in sözde "barış planı" ortaya çıktı. İsrail tarafından hemen kabul edilen, Filistin'in ise baskılara rağmen kabul etmek istemediği Tenet planı, ABD'nin geleneksel İsrail yanlısı tutumunda yeni bir halka niteliğinde. Plan, taraflara aşağıdaki sorumlulukları yüklüyor:
Filistin Yönetimi: Filistinli "terörist"leri tutuklayacak. Şiddeti ve Yahudi yerleşim birimlerine saldırıları körüklemekten kaçınacak. Yetkisi altındaki bölgelerdeki Filistinlilerin saldırı amacıyla İsrail'e geçmesini önleyecek ve saldırılardan sonra bunların geri dönmesine izin vermeyecek. Denetimi altındaki bölgelerdeki silahlara el koyacak.
İsrail: Ordu, 28 Eylül 2000 öncesi sınırlara çekilecek. Filistin bölgelerindeki abluka kaldırılacak. Askerlerin Filistin Yönetimi denetimindeki bölgelere girmesini önleyecek. Yahudi yerleşimcilerin saldırılarını durdurmaya çalışacak.
Taş atmak terörizm!
Yaser Arafat yönetiminin bu plana boyun eğmesi durumunda, Filistin halkı, İsrail terörüne karşı tamamen silahsızlandırılmış olacak. Ayrıca planda, işgal altındaki topraklarda "ileri karakol" rolü üstlenen Yahudi yerleşim birimlerinin yıkılması, hatta genişlemelerinin durdurulmasına dahi yer verilmiyor. Planın ayrıntılarında ise, Filistinlilerin taş atmasının dahi "terörizm" olarak sınıflandırıldığı görülüyor. Buna ek olarak, Hamas ve İslami Cihad gibi Arafat muhalifi grupların üzerinde baskı kurulması, Filistin Kurtuluş Örgütü'nü içten parçalayacak.
Mültecilere tank ateşi
İsrail ordusu, Filistin ile arasındaki "ateşkesi" resmen sürdürmesine rağmen, bir katliama daha imza attı. Önceki gün, Gazze Şeridi'nde mültecilerin yaşadığı çadırlara ateş açan İsrail tankları, üç Filistinli kadını öldürdü.
Kaynaklar, Netzarim Yahudi yerleşim birimi yakınlarındaki çadırlarda tank bombalarıyla vurulan kadınların, parçalanarak öldüğünü bildirdi. İsrail ordu sözcüsü, her zamanki gibi, tankların "kendilerine ateş açan silahlı Filistinlilere yanıt verdiklerini" öne sürdü.
Uyarısız vurdular
Ancak saldırıdan sağ kurtulan Muhammed el-Raş, "Tank ateşiyle şaşkına döndük, çünkü daha önce ateş sesi duymamıştık" dedi.
Yaşamını yitiren Selmiya, Hikmet ve Nasra el-Malalha'nın aynı aileden oldukları, olayda biri ağır iki kişinin de yaralandığı açıklandı.
Filistin Enformasyon Bakanı Yaser Abd Rabbo, İsrail ve ABD'ye, katliamı kınama çağrısı yaptı. ABD'nin, İsraillilerin ölümüyle sonuçlanan olaylarda hiç gecikmeden Filistin'i kınadığını hatırlatan Abd Rabbo, "Bu, İsrail ordusu tarafından gerçekleştirilen utanç verici bir eylemdir. O ordu ki, Gazze'deki Filistinlilerin evlerini yok etmiş ve onları mülteci yapmış, şimdi de çadırlarını yok etmektedir" diye konuştu. Katliamdan hemen sonra düzenlenen cenaze törenine katılan yüzlerce Filistinli ise, "Müzakereye hayır" ve "İntifada'ya devam" sloganları attı.
Filistinli hasta katledildi
Bu arada, Filistin topraklarındaki İsrail zulmü tüm şiddetiyle sürüyor.
Batı Şeria'da, İsrail askerlerinin kontrol noktasından geçirmeyerek hastaneye götürülmesini önlediği Filistinli bir hasta, böbrek yetmezliğinden öldü. Filistin Yönetimi'nin açıklamasına göre, diyalize girmek için Nablus Hastanesi'ne giden böbrek hastası 44 yaşındaki Sabri Emin Mahmud, 15 dakikada hastaneye gidebilecekken, kontrol noktasında bekletilerek 3 saat sonra hastaneye ulaşmak zorunda bırakılınca yaşamını yitirdi. Filistinli doktorlar, Nablus'un kuzeydoğusundaki Tulkarem köyünden gelen Mahmud'un hastaneye geldikten 12 dakika sonra can verdiğini belirterek, "Daha erken gelebilseydi kurtulurdu" dediler.
Ankara büyükelçisi değişiyor
Ankara'da uzun yıllardır görev yapan İsrail Büyükelçisi Uri Bar Ner'in yerine David Sultan atandı. Mısır doğumlu Sultan, daha önce Mısır ve Kanada'da büyükelçilik yaptı. Sultan'ın ay sonuna doğru Ankara'ya gelmesi bekleniyor.
www.evrensel.net