11 Haziran 2001 01:00

İşçi kıyımı mücadeleyle durdurulur

Fransa'da bir salgın halini alan kitlesel işten atmalar, emekçilerin öfkesini sokağa taşırdı.

Paylaş
İşçi kıyımı mücadeleyle durdurulur
Yıldız Eren
Fransa'nın başkenti Paris'te, işten atılma planlarının kapıda olduğu onlarca fabrikadan gelen 40 bine yakın işçi, kıyım planlarının durdurulmasını istedi.
Önceki gün başta değişik şehirlerdeki gıda tekeli Danone, Air-Liberte, Bull, Bosch, Moulinex, Peugeot, Delphi ve Marks&Spencer işletmelerinde kapı önüne koyulmakla karşı karşıya bulunan binlerce işçi, hükümetin ikiyüzlü tutumunu ve tekellerin tasfiye kararlarını protesto etti.
İşçilerin kullanılmış kâğıt gibi sokağa atılmasına karşı kamu ve özel sektörün ortak mücadele etmesi gerektiğini haykıran binlerce işçi ve emekçi, "Kıyımlar mücadele ile durdurulur" sloganları attı. Hükümet ortakları olan Fransa Komünist Partisi (FKP) ve Yeşiller'in de destek verdiği mitinge Lutte Ouvriere, LCR ve diğer birçok sosyalist hareket güçlü destek verdi. "İşten atılmalar durdurulsun" adlı mitinge katılan işsizliğe karşı mücadele örgütleri de, işsizleri yoksulluk ve sefalete mahkûm eden sistemi teşhir eden dövizleriyle dikkat çektiler.
Basklı emekçilerden destek
Aynı gün sabah Basklı siyasi tutuklularla ilgili yapılan mitingden dolayı Paris'te bulunan Basklı İşçiler Sendikası (LAB) üyesi binlerce işçi ve genç de, Avrupa Birliği'ni ve işyeri kapatma planlarını protesto eden pankart ve sloganlarıyla Fransız işçilere katıldı. Ayrıca Belçika'da bundan üç yıl önce kapatılan Renault'ya ait Vilvoorde fabrikası işçileriyle dayanışma amacıyla, değişik şehirlerdeki otomobil işçilerinin kurduğu Vilvoorde İşçileriyle Dayanışma Komitesi, "Avrupa'da herkese iş, konut ve yeterli gelir", "Sermayenin Avrupa Birliği'ne karşı ortak mücadele" pankartlarıyla alanlardaydı.
Yerel direnişlerden ulusal düzeyde birliğe
Fransa'da son aylarda kapanmakla karşı karşıya bulunan işyerleri düzeyinde güçlü direnişler yaşanırken, bunun ulusal çapta birleştirilmesi için Danone işçilerinin öncülük ettiği ortak mitinge en büyük sendika konfederasyonları çağrı yapmayı reddettiler. Buna rağmen, sendika kortejleri mitingde hazır bulundu. "Hep birlikte işten atılmalara karşı mücadeleye", "Kapitalizm zamanını çoktan doldurdu" pankart ve sloganlarıyla Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan miting, uzun bir güzergâhtan sonra Nation'da sona erdi.
Mitingin en önünde, onlarca işten atılma kararının alındığı fabrikalardan işçilerin oluşturduğu kortejler yer alırken, hükümet ortağı FKP ve Yeşiller milletvekillerinin kortej önünde yürümeleri, işçiler tarafından protesto edildi. Her renkten burjuva politikacılarına tepkili olan işçiler, hükümet ve ortaklarına ateş püskürüyorlardı.
Hükümete sert uyarı
Birkaç aydan beri Fransa meclisinde tartışılan "Sosyal güvenlik sisteminin modernize edilmesi" yasasının görüşülmesi, halkın büyük tepkisi nedeniyle ertelenmişti. Önümüzdeki çarşamba günü yeniden gündeme gelecek olan yasa tasarısı, FKP ile iktidarın büyük ortağı "Sosyalist" Parti'nin arasını açmış bulunuyor.
Özünde, 40 yıldan beri yürürlükte olan sosyal güvenlik yasasının işçiler aleyhine değiştirilmesi olan yasa tasarısında yer alan işten atılmalarla ilgili bir madde, özellikle tepki çekiyor. Kârlarına kâr katan tekellerin, işyerlerini, işgücünün ucuz ve örgütsüz olduğu ülkelere kaydırma projelerinin engellenmesini ve bu tekellere devlet teşviğinin kesilmesini talep eden sendikaların diretmesi sonucunda, hükümet ortağı FKP, tasarıya bu haliyle onay vermeyeceğini ilan etti.
Yasaklama mı, 'dondurma' mı?
Son yerel seçimlerde hüsrana uğrayan FKP, birkaç aydan beri işçi-emekçi hareketine daha yakın bir tutum izliyor. Parti içindeki huzursuzlukların da bunda payı var. FKP yönetimi, aktif bir muhalefet izlenimi yaratmaya özel bir çaba sarf ediyor.
Cumartesi günkü mitingdeki işçi kortejlerinde "İşten atılmalar yasaklansın" haykırışları yükselirken, FKP'nin taşıdığı "İşten atmalar dondurulsun" dövizleri tepki topladı. Tensikat planlarının iptal edilmesi için 1995 grev ve direnişlerini referans gösteren işçi grupları, "Genel grev, genel direnişle hep birlikte işçi kıyımlarını durduracağız" slogan ve dövizleriyle kararlılıklarını ortaya koydular.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Türkiye kütüphane fakiri

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa