10 Haziran 2001 01:00

Hükümete 'diyalog' baskısı

Çeşitli siyasi parti, sendika, kitle örgütü, sanatçılar ve tutuklu yakınları "Diyaloğa Davet" grubu oluşturarak, Ankara'da kitlesel bir miting yaptılar.

Paylaş
Hükümete 'diyalog' baskısı
"Diyaloğa Davet" adı altında bir araya gelen parti, sendika ve kitle örgütleri ile sanatçılar, cezaevlerinde süren ölüm oruçlarında daha fazla can kaybına yol açmadan bitirilmesi için Ankara'da "Yaşam Hakkına Saygı, Ölümleri Durdurun" mitingi yaptılar. Yaklaşık 5000 kişinin katıldığı mitingde Adalet Bakanlığı ısrarla diyaloğa ve göreve çağrıldı.
"Diyaloğa Davet" grubunun çağrısıyla Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen katılımcı gruplar sabah saatlerinde Hipodrom'da buluştu. Burada "Tecridi kaldırın, ölümleri durdurun", "Yaşam hakkına saygı, yeni ölümler istemiyoruz" sloganları ile yürüyüş saatini bekleyen topluluk, siyasi parti, kitle örgütleri, sendikalar, sanatçı örgütleri ve tutuklu yakınları derneklerinin pankartları arkasında kortejler oluştururak mitingin yapılacağı Sıhhıyie Abdi İpekçi Parkı'na doğru yürüyüşe geçti.
Mitingde konuşan tutuklu yakını Berran Yıldırım, ölümlerin durdurulması için diyaloğun gerekli olduğunu vurgulayarak, "Çocuklarımız ölüyor, sakat kalıyor. Daha kaç ölümü seyredeceksiniz. Yeter artık, sesimize, kulak verin" dedi. Ölüm orucunu dışardan sürdürürken yaşamını yitiren tutuklu yakını Canan Kulaksız'ın babası Ahmet Kulaksız ise, "Bir kızımı kaybettim, diğeri açlık grevinin 200'üncü gününde. Tüm girişimlerine rağmen bakan diyaloğu başlatmıyor. Bu inat nereye kadar sürecek" dedi.
İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül de, Terörle Mücadele Yasası'nın 16'ıncı maddesindeki değişikliğin tecridi ortadan kaldırmadığına işaret ederek, F tipi mimari projenin ortak kullanım alanlarına uygun yapılmadığını hatırlattı. Öndül, "9 Aralık'ta cezaevlerindeki sorunun demokratik yollarca çözüleceğine ilişkin umudumuz kısa sürdü. 19 Aralık'tan bu yana demokratik kitle örgütleri, sanatçlar ve tutuklu yakınları üzerine düşen uyarı görevini fazlasıyla yaptı. Şimdi Bakan'dan görevini yapmasını, ölümlerin durdurulması için diyalog sürecini başlatmasını istiyoruz. Biz yurttaşların sesini yetkililer dinlesin. Platform olarak, bu ısrarımızdan vazgeçmeyeceğiz" dedi.
"Diyaloğa Davet" grubunu oluşturan siyasi partilerin mitinge coşkulu bir şekilde katıldığı gözlendi. Emeğin Partisi mitinge "İşkenceye, tecride son", "Tecride, işkenceye, kişiliksizleştirmeye hayır; F tipi cezaevleri kapatılsın" pankartlarıyla katıldı. EMEP'liler ellerinde "Faşizme ölüm, halka hürriyet" dövizini taşıyarak, sık sık "İnsanlık onuru tecridi yenecek", "Diyaloğu başlatın, ölümleri durdurun" sloganlarını attılar. HADEP ise "Halkların kardeşliği" mesajını yineledi. Platform, DBP, EMEP, HADEP, ÖDP, SİP, İHD, DİSK, KESK, ÇHD, Halkevleri, PSAKD, 68'liler Birliği, Aydın ve Sanatçı Girişmi ve TMMOB ile tutuklu aileleri derneklerinden oluşuyor.
ÖNCEKİ HABER

Meclis'i IMF kapatacak!

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa