09 Haziran 2001 21:00

IMF uydudan uyardı

IMF'nun Avrupa Direktörü hükümeti programa uyması konusunda 'sıkılarken' kamu toplu iş sözleşme zammı ve buğday alım fiyatları ile kararları "talihsiz" olarak değerlendirdi.

Paylaş
IMF uydudan uyardı
Uluslararası Para Fonu (IMF)'nun Avrupa Birinci Bölge Direktörü Michael Deppler, piyasalardan halen ekonomik programın uygulanmasına ilişkin kaygılar bulunduğunu belirterek, hükümetin bu kaygıları gidermesini istedi. Deppler, İstanbul'da düzenlenen "Ekonomide Yeniden Yapılanma: Reformlar ve Fırsatlar" başlıklı forumun "Risk ve olanaklar" konulu konferansına, Washington'dan uydu aracılığıyla katıldı.
Michael Deppler, programın uygulanmasında gecikme olması halinde bunun sorun yaratacağını belirtirken, kamu toplu iş sözleşme zammı ve buğday alım fiyatları ile kararları da "talihsiz" sözüyle değerlendirdi. Deppler, Türkiye'nin ekonomik programının önündeki en büyük riskin ne olduğunun sorulması üzerine, şu yanıtı verdi: "İki büyük risk var. Bunlardan ilki programın uygulanmasında başarısızlığa uğranması. Piyasalarda programın uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin ciddi kaygı var. Hükümetin programın uygulanacağını göstermesi ve piyasaların kaygısını gidermesi gerekiyor.
İkinci risk ise geçen yıl hükümet beklenmedik gelişmelerle karşılaştığında yetersiz kaldı. Tepki vermekte yavaş kaldı. Hükümet, beklenmedik olaylara müdahalede daha iyi olmalı."
Deppler, Tütün Yasası'nın çıkarılmasındaki gecikme ihtimalinin hatırlatılması üzerine, "Programın herhangi bir unsurundaki gecikme büyük ihtimalle sorun yaratır. Ancak ben gecikme beklemiyorum. Tütün Yasası'na gelince bu konunun zamanında çözümleneceğine inanıyorum" dedi.
IMF Avrupa Birinci Bölge Direktörü Deppler, kamu kesimi toplu iş sözleşme zamları ve buğday alım fiyatları konusundaki yorumunun sorulması üzerine de şöyle konuştu: "İşçi zamları ve buğday alım fiyatları ile ilgili kararlar talihsiz kararlardır. Hükümet bu konularda güçlü bir politika uygulayabilseydi enflasyonla ilgili kararlılığının işaretini vermiş olacaktı. Ancak, talihsiz olarak nitelendirdiğim kararların etkisinin giderilmesi için başka önlemler alınabilir."
Kamu çalışanları ücretleri ile ilgili alınan kararlardan sonra belki başka önlemlerin de gündeme gelebileceğini bildiren Deppler, orijinaldeki anlaşmayı tercih ettiklerini söyledi. Program açısından
yeteri kadar esneklik olduğunu belirten Deppler, "Yüzde 5'lik oranı muhakkak ki gözetmeye çalışıyor. Ne yazık ki alındı. Ama bu dünyanın sonu değil" dedi.
Faiz oranlarının programın en önemli noktalarından biri olduğuna ve bu oranların normale inmesi gerektiğine dikkati çeken Deppler, Hazine'nin bazı fon oranlarını empoze etme durumunun olmadığını kaydetti. Deppler, 22 Mayıs'ta yapılan ihalede beklentilerinin yerine gelmediğini, karşılanmadığını dile getirerek, "Ama, bizce makuldür. Ondan sonra siyasi sorunlar oldu. Faizler tekrar yükseldi. Hükümetin bu yüzden güveni tesis etmesi gerekiyor. Bununla da piyasaların daha sakin ve güven tesis edilmiş bir hale geleceğini düşünüyorum" diye konuştu.
Michael Deppler, borç takası konusunda ise "Bu temelde iyi bir fikir. Gerçek soru ise bunun Türkiye'nin istikrar programı için iyi ve hakkaniyete uygun şekilde yapılıp yapılmayacağı. Borç takasında tam neyin öngörüldüğü konusunda detaylı bilgimiz yok. Bunu görüşmeye devam edeceğiz" dedi.
Programa harfiyen uyun
Deppler, programın harfiyen uygulanması durumunda öngörülen hedeflere ulaşılacağını belirterek, "IMF olarak bu programa önemli bir kaynak ayırdık. Eğer Türkiye'ye inanmasaydık bunu yapmazdık. Türkiye de mutlaka bu şansı değerlendirmeli, çünkü alternatifler pek iyi değil. Bu çok zor bir program, çünkü durum çok zor. Hükümet istekli olmasaydı bu programa başlamazdı. Bazen bazı sesler çıkıyor ancak uygulamaya devam edileceğine inanıyorum" diye konuştu. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön
ÖNCEKİ HABER

IMF'ye Latin barikatı

SONRAKİ HABER

Mustafa Sarıgül: CHP'den üzülerek istifa ediyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa