25 Ağustos 2011 12:27

Siyanürcüler Dersim'de köy peşinde

Dersim’in Ovacık ilçesinde arama çalışması başlatan siyanürcüler gözünü Cevizlidere köyüne dikti. Köyü satın almak için harekete geçen siyanürcüler, ikna bürosu kurdu. Köylülere fahiş fiyat teklif eden siyanürcülere tepki gösteren Ovacıklılar, siyanürle altın ara

Siyanürcüler Dersim'de köy peşinde

Paylaş
Ferhat Arslan

Rio Tinto Şirketinin taşeronluğunu yapan Tunçpınar Firması, Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Cevizlidere köyü bölgesinde 2004 yılında sondaj çalışmaları başlattı. Köylülerin tepkileri üzerine 2007 yılında faaliyetlerini durduran altın arama şirketinin, bu kez Ovacık ilçe merkezinde açtığı büroyla Cevizlidere köyünü çok yüksek fiyatla satın almak için harekete geçtiği öğrenildi.

Cevizlidere köyünden Aydın Çılgın, siyanürle altın arama şirketinin projesinin Dersim’den Erzincan’a kadar uzanan dağların tamamını kapsadığını belirterek, kendi köylerinin ise büyük paralarla satın alma faaliyeti yürüttüğünü kaydetti. Çılgın, “Altın rezervlerinin olduğu hat Ovacık’tan Erzincan İliç ilçesine kadar geniş bir alanı kapsıyor. Burada sadece doğa tahribatı değil, insan katliamına neden olabilecek bir tehlike ile karşı karşıyayız. Eğer bu ocak devreye konulursa Dersim’de sağlıklı insan kalmayacak” dedi.

Fırat Çılgın ise siyanürle altın arama çalışması yürüten şirketin oyununa gelmeyeceklerini söyledi.
Siyanürle altın arama çalışması yürüten şirketlere karşı Ovacık’ta çeşitli panel ve seminerler düzenleyeceklerini söyleyen BDP Ovacık İlçe Başkanı Gülender Demirdöğen, halk olarak tepkilerinin devam edeceğini ifade etti. (Dersim/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Anter: Kürt aydınları açılım oyununa gelmesin

SONRAKİ HABER

Giyim markası Collezione konkordato ilan etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa