26 Ağustos 2011 04:11

Anter: Kürt aydınları açılım oyununa gelmesin

1992 yılında JİTEM tarafından Diyarbakır’da katledilen Kürt yazar ve şair Musa Anter’in büyük oğlu Anter Anter 1969 yılından bu yana İsveç’te yaşıyor. Hakkında açılmış herhangi bir dava ve soruşturma olmamasına karşın Anter’in Türkiye’ye girişi yasak.AKP’nin ‘açılım’la Kürtl

Anter: Kürt aydınları açılım oyununa gelmesin

Paylaş
Murat Kuseyri

AKP’nin ‘açılım’la Kürtleri kandırdığını ifade eden Anter, Kürt aydınlarının AKP’nin açılım oyununa gelmemeleri gerektiğini söyledi. Anter, sorularımızı cevapladı.

Türkiye’ye alınmamanızın nedenleri nelerdir?

Kürt  olduğum ve Musa Anter’in oğlu olduğum için benim ülkeye girişime izin vermiyorlar. Hakkımda açılan bir dava yok. Bana yöneltilen herhangi bir suçlama da yok. 3 kez hava yolu, bir kez de kara yolu ile Türkiye’ye girmeyi denedim. Her seferinde de beni geri çevirdiler. Neyle suçlandığımı söylemiyorlar. Sadece senin Türkiye’ye girmen yasak diyorlar. Suçluysam beni yargılasınlar. Hapse atsınlar. Yok değilsem neden ülkeme girmeme izin versinler.  Ama tek suçum Kürt olmam. Musa Anter’in oğlu olmam. Beni yurduma sokmadıkları için Türk devletinin benden özür dilemesi lazım. AKP Hükümeti bir yandan bazı Kürt aydınlarına ülkeye dönmeleri çağrısında bulunurken size yasak konulmasını nasıl yorumluyorsunuz? AKP’nin bu politikasını çok saçma buluyorum. Türk hükümeti ile anlaşmalar yaparak ülkeme dönmek istemiyorum. 42 yıldır buradayım. Kemal Burkay 31 yıl İsveç’te kaldı. Kendisiyle bir kez bile bir toplantı ve gösteride karşılaşmadım. Gerisini siz düşünün. Halkımın bunu değerlendirmesi gerekir. Takdiri onlara bırakıyorum.  Halkımı seviyorum. Sevgi, saygı ve selamlarımı yolluyorum.

Hükümetin açılım politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ne açılımı? AKP kimi kandırdığını sanıyor. Kürt halkının üzerine bombalar yağdırıyor. Gençlerimizi, sivilleri katlediyor. Özel timlerle, zırhlı araçlarla Kürt sorununu çözmek istiyorlar. Böyle açılım mı olur? Kürt aydınlarının açılım oyununa gelmemeleri lazım.

Devletin Kürtçe televizyon kanalı açmasını nasıl görüyorsunuz?

Onların televizyonları beni hiç ilgilendirmiyor. Bizim Roj Tv’miz, Kürdistan Tv’miz, 20 civarında kanalımız var. TRT Şeş’te bir tane bile dürüst Kürt aydını bulamazsınız.

Türkiye’ye girebilirseniz öncelikle ne yapacaksınız?

Babamın mezarını ziyaret edeceğim. Babam öldürüleli yakında 20 yıl olacak. Ama ben hala mezarını ziyaret edemedim. 66 yaşındayım. Belki de babamın mezarını göremeden öleceğim. (Stockholm/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Suriye’de demokratik muhalefet, müdahaleye karşı

SONRAKİ HABER

Erdoğan, Fazıl Say’ın konserinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa