Fotoğraf: Evrensel

Bu nasıl köye dönüş?

Köye dönüş projesi kapsamında vaat edilenlerle yapılanlar arasında büyük farklılıklar var. Hazırlanan projelerde halkın sıkıntılarını giderecek önlemler bulunmuyor.

Bu nasıl köye dönüş?
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde köye dönüş ve rehabilitasyon için "Alt-Bölge Gelişme Plan Hazırlama Projesi" hazırlıkları sürüyor. Konuyla ilgili bakanlıklar ve Olağanüstü Hal Bölge Valiliği de, köye dönüş toplantıları düzenliyor. Bir taraftan on ayda binlerce insanın geri dönüşünün sağlandığı propagandası yapılıyor, diğer taraftan da medya tarafından yıkık dökük bir eve ampul takılmış olması büyük bir modernleşme ve refah olarak yansıtılmaya çalışılıyor. Tüm bunlar yapılırken, "Geri dönüş öncesi, boşaltılan tüm köyler ve bunların çevreleri, mayınlardan temizlensin", "Köy koruculuğu ve OHAL sistemi ortadan kaldırılsın", "Ekonomik faaliyetlerin canlandırılması için gerekli donanımlar sağlansın ve teşvik edilsin" gibi taleplerin karşılanmadığı, birçok geri dönüşün kabul edilmediği, geri dönülen yerlerde de büyük sefaletlerin ve dramların yaşandığı yansıtılmıyor. Hazırlanan projelerde de bunlar dikkate alınmış değil.
Köye dönüş keyfi bir gün sürdü
Köye dönüşler konusunda, valiliklerle jandarma arasındaki çelişkili bir tutumun söz konusu olması da valiliğin açıklamalarına dayanarak köye dönmek için harekete geçen birçok aileyi mağdur ediyor.
Zorla göç ettikleri köylerine geri dönmek isteyen Taşlık köyü sakinleri, ancak bir gün kalabildikten sonra, Savur Jandarma Komutanı tarafından yeniden göç yollarına sürüldü. Mardin'in Savur ilçesine bağlı Taşlık köyü, 15-17 Nisan 1992 tarihinde PKK'lilerle askerler arasında çıkan çatışmanın ardından koruculuk dayatması ile karşı karşıya kalmış, 1993-94 yıllarında ise köy tamamen boşaltılmıştı. Köylerini terk etmek zorunda kalan Taşlıklılar, başta Diyarbakır olmak üzere, diğer büyük kentlere göç etmişlerdi.
Göç ettikleri yerlerde bir yandan siyasi baskılar, diğer yandan son ekonomik krizle iyice yoğunlaşan işsizlik, yoksulluk ve sosyal-kültürel sorunların baskısından bıkmış olan Taşlıklılar, köye dönüş fırsatını duyar duymaz köylerine dönmek istedi. Bu amaçla, köy muhtarı Bahri Çelebi ile H. Şevki Çelebi, Salih Fidan ve Hüseyin Demirkanat, aileleriyle birlikte köye dönmek isteyen ilk kişiler oldular.
Yaklaşık 7-8 yıldır bomboş duran köylerine ilk kez giden aileler, dönüşlerini ve bu konuda kendilerine gerekli kolaylıkların sağlanması gerektiğini bildirmek için gittikleri Taşlık Jandarma Karakolu'nda hayal kırıklığı yaşadılar. Burada kendilerine, yardımcı olmak yerine, "Geri döneceksiniz" yanıtı verildi. Bir yüzbaşının, bir gün içinde köyü terk etmemeleri halinde, olacaklardan kendisinin sorumlu olmayacağını söylemesi üzerine, 7 yıl sonra dönebildikleri köylerinde, o da çadırda kalmak suretiyle ancak bir gün kalabilen köylüler, apar topar geri dönmek zorunda kaldılar. Taşlıklılar, köylerine dönüş için gerekli tüm kolaylıkların sağlanmasını istiyor.
Yalnız bir aile
Büyükşehirlerde açlıktan ölmektense köyüne dönmeyi tercih eden birçok aile yıkılmış, harabeye dönmüş köyde her türlü hizmetten yoksun bir şekilde, medyanın yansıttığı modernleşme gürüntülerinin aksine, sefalet içinde yaşamaya çalışıyor. Bitlis Valiliği ile İl Güvenlik Komutanlığı'nın, köylere geri dönüş için hazırladığı proje çerçevesinde, Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı Çallı köyüne yerleşen Alpcan ailesinin yaşadıkları sadece bunlardan biri.
7 yıl aradan sonra geri dönüş yapan 9 kişilik Alpcan ailesi, 30 haneli köyde tek başına yaşıyor.
Değişik illere giden diğer köylülerin de dönüş yapacağı söylenen köyde insanların ihtiyaçları karşılayabilmesinin olanakları yok. Valilik tarafından yapılan açıklamada, köylerine dönen vatandaşların ihtiyaçlarının en kısa zamanda giderileceği iddiası var.
Tunceli'de başvurulara ret
Tunceli Valisi'nin, 29 köye geri dönüşün sağlandığı, 79 köye de mevsimlik yerleşim izninin verildiği yönündeki açıklamasının ardından, EMEP Hozat İlçe Başkanı Ali Han Muratkan ve beraberindeki 4 kişilik heyet tarafından Koruşamı, Baydaş ve Akveren köylerine geri dönüşün sağlanması için Hozat Kaymakamlığı'na yapılan başvuru reddedildi.
Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada, geri dönüşün talep edildiği köylerden birer temsilci gelip görüşmesine rağmen, bu köylere dönüş izni vermelerinin mümkün olmadığı, çünkü söz konusu köylere yerleşme izninin verilmediği dile getirildi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


ÖSS için geri sayım başladı
Üniversitelere girmek isteyen 1 milyon 474 bin 288 adayın katılacağı ÖSS, 17 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek.
Sınava girecekler için düzenlenen "sınava giriş ve kimlik belgesi" olmayan adayların bu hafta içinde ÖSYM'ye başvurması gerekiyor. Söz konusu kimlik eline ulaşmayan veya kaybeden adaylar, ÖSS-2001 kılavuzundaki dilekçeyi doldurarak ÖSYM'ye gönderecekler. Adaylar, dilekçelerinin işleme konulması için, İş Bankası Güvenevler Şubesi-Ankara, 114079 numaralı hesabına 1 milyon lira yatırarak, dekontu da dilekçeye ekleyecekler. ÖSYM, sınava 1 hafta kalıncaya kadar gönderilecek dilekçeleri işleme koyacak.
Sınavdan önce
ÖSS 17 Haziran 2001 Pazar günü, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile Lefkoşa'da gerçekleştirilecek. Sınavda, 1 milyon 474 bin 288 aday ter dökecek. Adayların, kimlik kontrolleri ve salona yerleştirme işlemlerinin zamanında tamamlanabilmesi için, sınav günü en geç saat 09.00'da, sınava girecekleri salonun kapısında hazır bulunmaları öneriliyor. Adaylar, sınava gelirken yanlarında, sınava giriş ve kimlik belgesi, fotoğraflı ve onaylı özel bir kimlik belgesi veya nüfus cüzdanı ile bir fotoğraflarını bulunduracaklar. Bu sınavda, ilk kez getirilen kural uyarınca, başı açık ve kılık kıyafeti ilgili mevzuata uygun olmayan adaylar da sınava giremeyecek.
Sınav
ÖSS, tüm Türkiye'de ve Lefkoşa'da saat 09.30'da başlayacak. Adaylara, sözel ve sayısal alanlardan test usulü sorular yöneltilecek. Sözel alandaki sorular Türkçeyi kullanma ve sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünme gücünü, sayısal alandaki sorular da matematiksel ilişkilerden yararlanma ve fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünme gücünü ölçme nitelikli olacak. Sınav 3 saat sürecek.
Sınav sonuçları
2001-ÖSS sonuçlarının temmuz ayının son haftası içinde adaylara duyurulması planlanıyor. Sınav sonuçları, sınav sonuç gazetesi, 900'lü telefon hatları ve internet aracılığıyla adaylara duyurulacak. Ayrıca, tüm adaylara postayla iletilecek. Sınavı kazanmak için sözel, sayısal, eşit ağırlıklı ve dil puanlarının herhangi birinden en az 105 puan almak gerekiyor. Lisans programlarına girebilmek için ise en az 120 puan almış olma koşulu bulunuyor.
105-119.9 arasında puan alan adaylar, açıköğretim programlarını tercih edebilecekler. Ancak, açıköğretimin İngilizce öğretmenliği programı için en az 110 puan almak gerekiyor.
Yerleştirme
2001-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ve tercih formu bu ay içinde adayların adreslerine postayla gönderilecek. Adaylar, sınavı kazanmaları halinde, tercih formunu doldurarak, ÖSYM'ye gönderecekler. ÖSYM, sınav sonuçları ile mezun oldukları alanları göz önünde bulundurarak, adayları üniversitelere yerleştirecek. Yerleştirme işlemi ağustos ayı içinde tamamlanacak. Üniversitelere kayıtlar da Eylül 2001'de başlayacak.
www.evrensel.net