Memur bugün işbırakıyor

KESK üyesi kamu emekçileri, grev ve toplusözleşme hakkı için bugün bütün illerde işbırakarak alanlara çıkıyor.

Memur bugün işbırakıyor
Sahte sendika yasa tasarısına karşı dün basın açıklamaları yapan KESK üyesi kamu
emekçileri, bugün bütün illerde işbırakarak alanlara çıkacak. Kamu emekçileri, yasaklarla dolu bir yasa istemediklerini belirterek, grev ve toplusözleşme hakları için her türlü mücadeleyi vereceklerini söyledi.
KESK tarafından sendika genel merkezlerine gönderilen 5 Haziran tarihli "acil" ibareli yazıda, "Yasakçı yasa tasarısının 7 Haziran Perşembe günü görüşülme olasılığı yüksektir. Konfederasyonumuz hükümetin belirsizliğe bıraktığı bu tavır karşısında daha önce almış olduğu eylem kararlarını yürürlüğe koymuştur" denildi. Emekçiler, bugün üretimden gelen güçlerini kullanarak alanlara çıkacak.
Ayrıca GYK üyeleri ve genel merkezleri İstanbul'da bulunan sendikaların yöneticilerinden 3'er kişi dışındakiler ile şubelerin görevlendireceği 2'şer kişi bugün Ankara'da olacak. Bolu, Eskişehir, Konya, Kırşehir, Kırıkkale, Niğde ve Çankırı illerinden kamu emekçileri de bugün kitlesel olarak Ankara'ya gidecekler. Kamu emekçileri bugün Ankara'da saat 10.00'da Eğitim Sen 1 No'lu Şube önünde buluşacaklar.
Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana'da dün yapılan basın açıklamalarında kamu
emekçilerinin sahte yasaya karşı koyacakları, bugünkü eylemlerde seslerinin Ankara'yı sallayacağı ifade edildi.
Emekçiler yasaya izin vermeyecek
Kamu emekçileri dün de birçok ilde basın açıklamaları yaparak "Yasakçı yasayı kabul etmeyeceğiz" dediler. Ankaralı kamu emekçileri akşam saatlerinde Sakarya Caddesi'nde yaptıkları oturma eylemi ile sahte sendika yasasının Meclis Genel Kurulu'ndan geçmesine izin vermeyeceklerini ifade ettiler. "Ne IMF ne Derviş genel grev genel direniş", "Yaşasın grev, yaşasın toplu sözleşme", "Devlet güdümlü sendikaya hayır" sloganlarıyla toplanan 500'ü aşkın emekçi, bugün yapılacak olan işbırakma eylemine çağrı yaptı. KESK Ankara Şubeler Platformu Sözcüsü Hasan Karakaya, sahte sendika yasasının emekçilere rağmen çıkarılamayacağını ve bu yüzden yasanın şimdiden ölmüş olduğunu söyledi. Karakaya, "Tüm demokratik tepkilere sosyal tarafların ısrarlı istemlerine kulaklar kapatılıyorsa soruyoruz? Bu ülke çeteler tarafından mı yönetiliyor, yoksa IMF, Dünya Bankası tarafından mı? ABD mi yönetiyor?" diye konuştu.
Karakaya bugün emekçilerin hizmet üretiminden gelen güçlerini kullanarak saat 12.30'da Eğitim-Sen 1 No'lu Şube önünde olacaklarını hatırlatarak, tüm halkı eylemlerine çağırdı.
Öfke Ankara'yı sallayacak
KESK İstanbul Şubeler Platformu dün KESK Genel Merkezi'nin bulunduğu Unkapanı Atatürk Bulvarı'nda toplanarak, Saraçhane Parkı'na yürüdü. Yürüyüşlerne ilk önce izin vermeyen emekçiler, "Yürüyüş hakkımız engellenemez" sloganıyla polis engelini aşarak sloganlarla Saraçhane Parkı'na geldiler. Burada bir açıklama yapan KESK Genel Sekreteri Sevil Erol, yıllardır toplu sözleşmeli grevli sendikal hak ve özgürlükleri için verdikleri mücadelede sıcak günler yaşadıklarını söyledi. Halkın yoksulluğa mahkûm edildiğini ifade eden Erol, kamu emekçilerine sadaka niteliğinde zamların yapıldığını kaydetti. Erol, hükümetin kamu emekçileriyle toplu sözleşme masasına oturmaktan korktuğunu belirtti.
Erol, Meclis'te görüşülecek olan yasaya karşı kamu emekçilerinin ülkenin dört bir yanında talepleri yankılacağını ve öfkelerinin Ankara'yı sallayacağını kaydetti. Kamu emekçilerinin eylemine DİSK/Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da katıldı. İstanbul'daki kamu emekçileri saat 13.00'da Kadıköy Belediyesi önünde toplanarak, İskele Meydanı'na kadar yürüyeceklerini açıkladılar.
'Dernek değil sendika'
İzmir'de Konak-Sümerbank önünde toplanıp Konak Meydanı'na kadar yürüyen KESK üyesi kamu emekçileri, kendi istemlerini içermeyen yasanın TBMM'den geçmesini engellemek için demokratik direnme hakkının sonuna kadar kullanılacağını vurguladılar. Saat 18.00'da Konak Sümerbank önünden sloganlarla yürüyen İzmirli kamu emekçileri, Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yaptılar. Burada bir konuşma yapan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Alim Murathan, sahte sendika yasasının yüzbinlerce kamu çalışanının taleplerini ifade etmediğini belirterek, "Biz dernek değil gerçek bir sendika istiyoruz" diye konuştu.
Eyleme EMEP, ÖDP, HADEP, TÜMTİS, İHD, İZÖVDER de katılarak destek verdi.
Bugün yasanın görüşülmesi sırasında İzmir'de KESK'in örgütlü olduğu tüm işkollarında sabah saatlerinden itibaren hizmet verilmeyecek. Kamu çalışanları, saat 12.00'den itibaren Konak Alanı'nda toplanacaklar.
Emek Platformu İzmir Dönem sözcüsü Musa Çeçen de kamu çalışanlarının sahte sendika yasasına karşı yapacağı eylemi destekleyeceklerini belirtti.
Yasakçı yasa kabul edilmeyecek
KESK Adana Şubeler Platformu tarafından İstasyon Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasının ardından Adana milletvekillerine faks çekildi. KESK Dönem Sözcüsü ve BES Adana Şube Başkanı Yaşar Durmuş, "Yasaklarla dolu bir yasayı kabul etmeyeceğiz" dedi. Sözleri sık sık "Zafer direnen emekçinin olacak", "Yaşasın onurlu mücadelemiz", "Sahte sendika yasasına hayır" ve "Hükümet yasanı al başına çal" sloganları ile kesilen Durmuş, "Toplusözleşme ve grev hakkı içeren, özgürlükçü, demokratik, katılımcı bir yasa için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz" diye konuştu. Eylemin ardından "Sahte sendika yasası" yazılı bir broşürü yakan kamu emekçileri, alkış ve sloganlarla gittikleri Cemal Paşa Postanesi'nden Adana milletvekillerine faks çekerek, yasa tasarısının geri çekilmesini istediler.
www.evrensel.net