Eczacılar haklarını arıyor

Eczacılar mesleklerini yapabilmek, sağlık hizmetlerini sürdürebilmek için tarihlerinde ilk kez sokağa çıkarak keyfi politikalar uygulayan Sağlık Bakanı Osman Durmuş'u istifaya çağırdılar.

Eczacılar haklarını arıyor
İthal ilaca bağımlılığı arttıran, eczacıları ilaç satamayacak hale getiren politikaları uygulayan hükümet, beyaz önlükleriyle Türkiye'nin her yanından Ankara'ya gelen eczacılar tarafından protesto edildi.
"Biz eczacılar hakkımızı istiyoruz", "Bir mesleğin geleceği sağlık bakanının iki dudağı arasında olamaz", "Herkese eşit ve sağlıklı yaşama hakkı" pankartlarıyla Ankara'ya gelen 39 eczacı odasının üyeleri, "İlaçta patente, OCD'ye ve reklama hayır", "Ekonomik krizin sorumlusu biz değiliz, uygulanan politikalardır", "Yolsuzluğa ve yoksulluğa hayır" dövizleriyle ilaç sektörünü uluslararası tekellere teslim eden hükümete tepkilerini ortaya koydular.
Türkiye Eczacıları Birliği (TEB)'nin çağırısıyla Ankara Toros Sokak'ta dün saat 11.00'den itibaren beyaz önlükleriyle toplanmaya başlayan eczacılar, oluşturulan kortejlerle mitingin yapılacağı Abdi İpekçi Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. IMF'yi politikalarını uygulayan hükümeti ve Sağlık Bakanı Osman Durmuş'u hedef alan, "Soyguncuya değil sağlığa bütçe", "Eczacıya para yok, soyguncuya para çok" "Hasta doktor eczacı Durmuş'tan davacı", "Durmuş istifa", "Baskıya, tehdide, denetime son" sloganları haykıran eczacılar, hükümetin seslerini duymasını yoksa daha yüksek sesle taleplerini haykıracaklarını dile getirdiler. Eczacılar yürüyüş boyunca taleplerini anlatan bildirileri de vatandaşlara dağıtıp destek istediler.
TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı, TMMOB Genel Başkanı Kaya Güvenç, ATO Başkanı Ümit Erkol, Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkanı Onur Şengün, Memur-Sen Genel Başkanı Fatih Uğurlu'nun da destek verdiği mitingde eczacılar coşkuları ve kararlılıkları ile haklarını geri alıncaya kadar mücadele edeceklerini ilan ettiler.
'Toplum sağlığı için'
TEB Genel Başkanı Mehmet Domaç yaptığı konuşmada, eczacıların cumhuriyet tarihinin en kötü günlerini yaşadıklarını belirterek, alanlara çıkmak zorunda kaldıklarını, yöneticilerin insan hayatını ve sağlığını hiçe saydıklarını söyledi. Eczacıların hep birlikte güçlerini göstereceğini ifade eden Domaç, eczacıların hekimlerin engellendiğini, hastayla karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi. Domaç, mesleki saygınlıklarına el uzatıldığını vurgulayarak, "Verdiğimiz mücadele yaşamsağlıklı yaşam, etik vie saygınlık mücadelesidir. Toplum sağlığı için inadına yaşayacağız. İnsan sağlığından sorumlu olduğumuzu düşünerek hizmet vermekte kararlıyız. Hükümete ülkeyi IMF reçeteleriyle yönetemeyeceklerini haykırıyoruz. Bu ülkeyi borç sarmalına sokan biz değiliz" diye konuştu.
Domaç, Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un uygulamalarıyla eczacıların ithal ilaç veremez duruma fgeldiğini kaydederek, eczacıların haklarını geri alıncaya kadar mücadele edeceklerine dikkat çekti. Devletin eczacılarıa 250 trilyon lira borcui olduğunu belirten Domaç, "Hortumculara 12 milyar dolar verecek ödenek bulan hükümet bizim 250 trilyonumuzu ödemiyor. Alacaklarımızın hepsini istiyoruz" dedi. Domaç, eczanelere kısıtlama getirilmesini, yeni açılan eczacılık fakültelerinin işsiz eczacı yetiştirmekten vazgeçmesini, eczanesiz çalıştırılan kamu eczanelerinin kapatılmasını isteyerek, "Hükümeti uyarıyoruz biz eczacılık hizmetini sürdürmek istiyoruz. Bizi yok sayarak alınan kararlar kaldırılsın yoksa eylemlerimizi yükselteceğiz" diye konuştu.
ABD modeli sağlık sistemi
TTB İkinci Başkanı Metin Bakkalcı ise bir ülkede eczacılar ve hekimlerin haklarını istemek için seslerini yükseltiyor ve Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya geliyorlarsa herkesin alması gereken bir ders olduğunu vurgulayarak, "Bir ülkenin dört bir yanından eczacılar yola çıkıyorsa bu durumn bu ülkenin gerçek onurudur" diye konuştu. Bakkalcı, ülkede 20 yıldır uygulanan politikalar sonucunda yöneticilerin halka tanık oldukları değerleri tahrip ederek sanal bir dünyada yaşamaya zorladığını belirterek, sanal dünyada uygulanan politikaların alternatifinin olmadığının iddia edildiğini alternatifin bugün sokağa çıkan yüzlerce eczacı olduğunu söyledi.
Sesimize kulak verin
Ankara Eczacı Odası Başkanı Mustafa Demir de, eczacıların örgütlü gücü olduğu sürece üstesinden gelemeyecekleri hiçbir şey olmadığını vurgulayarak, uygulanacak sağlık politikalarında eczacıların da sesine kulak verilmesi gerektiğini dile getirdi. Adana Ecza Odası Başkanı Erdoğan Çolak, ilaçta reklam ve patentin geliştirilerek, eczaneler zinciri oluşturularak ABD modeli sağlık sisteminin dayatıldığının altını çizerek, eczacıların haklarını alana kadar daha büyük eylemler hazırlaması gerektiğini ifade etti. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön
www.evrensel.net