04 Haziran 2001 21:00

Başarı, birlik ve dayanışmadan geçiyor

Gebze'de Kristal-İş'e bağlı Çayırova Cam Fabrikası'na bağlı 5 ayrı işletmede çalışan yaklaşık 1000 işçi, 24 Mayıs'ta başlattıkları grevlerini kararlılıkla sürdürüyor.

Paylaş
Başarı, birlik ve dayanışmadan geçiyor
Nazım Fırat
Gebze'de Kristal-İş Sendikası'nın örgütlü olduğu Çayırova Cam Fabrikası'na bağlı 5 ayrı işletmede çalışan yaklaşık 1000 işçi, 24 Mayıs'ta başlattıkları grevlerini kararlılıkla sürdürüyor. Türk-İş'in kamu kesiminde imzaladığı sözleşmeyi kabul etmeyeceklerini belirten cam işçileri, başarının birlik ve dayanışmadan geçtiğini söylediler.
Emeğin Partisi (EMEP) Kocaeli İl ve Gebze ilçe örgütleri, önceki gün grevdeki cam işçilerine destek ziyaretinde bulundular. "Cam işçisi yalnız değildir", "Yaşasın sınıf dayanışması", "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz" sloganlarıyla Çayırova Cam'a gelen EMEP'lileri, Kristal-İş Gebze Şube Başkanı Selahattin İbişoğlu ve grev gözcüleri karşıladılar.
Selahattin İbişoğlu, greve, ücretten daha çok idari maddelerde yaşanan tıkanıklık nedeniyle çıktıklarını belirterek, krizin sorumlularının faturayı işçilere çıkarmaya çalıştığını söyledi. İbişoğlu, "Artık emekçiler bu oyunlara kanmayacak" dedi. EMEP Gebze İlçe Başkanı Dinçer Kaya da grevin başarısının tüm işçi sınıfının başarısı olacağını, partilerinin de cam işçilerine destek vermeye devam edeceğini söyledi. EMEP'liler diğer işletmelerdeki grevci işçileri de ziyaret ettiler. EMEP Genel Merkez yöneticisi Muhammet Uludağ, ziyaretler sırasında cam işçilerinin grevinin sermayenin emekçilere yönelik saldırılarına karşı onurlu bir cevap olduğunu belirterek, cam işçilerinin yalnız olmadığını, Sümerbank işçilerinin de, Bergama köylülerinin de hakları için mücadele ettiklerini belirtti. Uludağ, "Parti tüm gücüyle haklı grevinize destek veriyor, çünkü bu grev bağımsızlık mücadelesidir, demokratik haklarımızın korunmasıdır. EMEP bu mücadelenin yanında değil, içindedir" dedi. Kroman Çelik İşyeri Temsilcisi Engin Kulu da hükümetin IMF'ye teslim olduğunu, buna karşı işçilerin mücadelesinin zorunlu olduğunu söyledi.
'Patron korksun'
Grev yerinde görüştüğümüz Çayırova Cam işçileri, kararlılıklarını dile getirdiler. İşyeri Temsilcisi Murat Aydın, patronun kendilerini greve zorladığını belirterek, "Buradaki grev sadece parasal sorundan kaynaklanmıyor, idari taleplerimiz de karşılanmıyor. Kapsamdışı olarak çalışan ustabaşılar, teknisyenler ve şeflerin de sendikamıza üye olmaları gibi bir talebimiz vardı, bunun yanında müteahhit işçilerin de sendikalı olması gibi taleplerimiz vardı, parasal konu hep arka plandaydı. İşveren ise 'Hükümetin politikasını izleyeceğiz' dedi. Bizim de greve çıkmaktan başka yolumuz kalmadı" dedi. Fabrikada 6 yıldır çalıştığını belirten Aydın, işçilerin işlerine ve ekmeğine sahip çıkma bilinci taşıdığını söyleyerek, "Bizim hiçbir şeyden korkumuz yok, korkacak olan varsa, o da işverendir" diye konuştu.
Cihan Uçkun da 20 yıldır Çayırova Cam'da çalışıyor. Grevin "üç-beşi kişiyle başarılamayacağını" söyleyen Uçkun, "Başarı birlikten geçiyor, başaracağımıza inanıyorum" dedi. Çayırova'da 7 yıldır çalışan Turdu Dinç de kazanılmış haklarının yanı sıra ücetlerin enflasyona ezdirilmemesinin de önemli olduğunu ifade etti. Dinç, "Enflasyon yüzde 100'lere dayanmışken, bizim burada yüzde 15'e okey dememiz yanlış olur" diyerek, sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. İşyeri Temsilcisi Ercan Coşkun da patronun "Türk-İş modelini dayatmasından" dolayı greve çıktıklarını hatırlatarak, "Kesinlikle kazanacağız" diyerek, grevlerine destek verenlere teşekkür etti.
ÖNCEKİ HABER

Eğitim AŞ dönemi

SONRAKİ HABER

Giyim markası Collezione konkordato ilan etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa