04 Haziran 2001 01:00

Hortumcuya geçit yok

Hükümetin kamu bankalarını tasfiye planına, banka çalışanlarının tepkisi artıyor. Emlak Bankası çalışanları, tasfiyeye öfkelerini Ankara'da yaptıkları bir miting ile haykırdılar.

Paylaş
Hortumcuya geçit yok
Emlak Bankası çalışanları, 75'inci kuruluş yıldönümünde bankalarının kapattırmayacaklarını, tasfiye aşamasında dahi bankalarını terk etmeyeceklerini ilan ettiler. Aylardır sokaklarda olan, Türkiye'nin dört bir yanından bankalarına sahip çıkmak için Ankara'ya gelen 2500 banka çalışanı, "Dünya Bankası kapatılmadan Emlak kapatılamaz", "Kapatmak yok, devretmek yok, terk etmek yok" sloganlarıyla kararlılıklarını ortaya koydular.
DİSK'e bağlı Bank-Sen'in çağrısıyla sabah saatlerinde Hipodrom'da toplanan banka çalışanları, saat 10.00'dan itibaren mitingi yapacakları Tandoğan Meydanı'na doğru yürüyüşe geçtiler. IMF, Dünya Bankası (DB), bankaları hortumlayanları ve onları kollayan hükümeti hedef alan EB çalışanları, "Emlak'ı örnek al; Ziraat, Halk ayağa kalk" sloganı ile diğer kamu bankalarının çalışanlarına mücadele çağrısı yaptılar.
Banka çalışanları taşıdıkları, "Emlak Bankası kapatılamaz", "DB kapatılmadan Emlak Bankası kapatılamaz", "IMF'ye söz verdik çalışana yol verdik", "Konutlarımız afete bankamız krize dayanaklıdır", "Emlak'ı örnek al, Ziraat, Halk ayağa kalk", gibi ilginç döviz, pankart ve sloganlarla tepkilerini ortaya koyan çalışanlar, "Sustuk, sustuk sıra bize geldi", "Susma, sustukça sıra herkese gelecek" yazılı pankartlar ile IMF ve DB politikalarından tüm emekçilerin zarar gördüğünü ve ortak mücadele edilmesi gerektiğini ortaya koydular.
Tek yumruk olunmalı
Yürüyüşün ardından Tandoğan'da toplanan banka çalışanları aşırı sıcağa rağmen üç saat süren miting boyunca bankalarını koruma konusundaki kararlılıklarını sergilediler. Çeşitli şubelerden banka çalışanları yaptıkları konuşmalarda bankalarının, 10 bin çalışanına hiç sorulmadan bir gecede kapatılmasına karar verildiğine dikkat çekerek, bir emlak bürosunun dahi bu kadar kısa sürede kapatılamayacağını belirttiler. Emlak Bankası'nın 3 Haziran 1926'da IMF ve DB daha kurulmadan açıldığını, hatırlatan Emlak Bankası çalışanları, "Onlar tek merkezden saldırıyorlar, biz de tek merkezden karşı koyacağız" dediler. Emlak Bankası Toplu Konut Daire Başkanı Mehmet Başaran, üç-beş şubeli hortumcuların özel bankalarının devlete zararlarının gözardı edilip, kamu bankalarının topa tutulmasını eleştirerek, kamu bankalarının yıllarca siyasiler tarafından kullanıldığını, şimdi siyasilerin suçlarını gizlemek için bankayı kapatıp, çalışanları sokağa atmaya çalıştıklarını söyledi. Emlak Bankası'nın tasfiyesini bankaya borcu olanların desteklediğine de işaret eden Başaran, Emlak'ın halka ucuz toplu konut yapımı görevinin önemini vurguladı.
Emlak eski çalışanı DSP İstanbul Milletvekili Ahmet Güzel'in Emlak Bankası'nı öven, kapatılmasına ilişkin herhangi bir tavır içermeyen konuşması Emlak çalışanları tarafından "Hükümet istifa" sloganı ile kesildi. TMMOB Genel Başkanı Kaya Güvenç, Emlak Bankası çalışanlarının mücadelesinin önemine işaret ederek, bütün emekçilerin Emlak Bankası çalışanının yanında olduğunu vurguladı.
KİGEM Genel Sekreteri Ayla Yılmaz Türkiye'nin Türkiye'den yönetilmesi gerektiğini vurgularken, KESK'e bağlı Tüm Banka Sen Genel Başkanı Ali Rıza Camcı, sermayenin toplu saldırısının tüm ezilen kesimlerin toplu direnişiyle püskürtülebileceğini söyledi. DİSK Bank-Sen Genel Sekreteri Veysel Kalay ise "Mücadelemiz burda bitmiyor, sonuç alana kadar sürdüreceğiz" diye konuştu.
Konuşmaların ardından halaylar çeken banka çalışanları, bir sonraki eylemlerine hazırlanmak üzere illerine dağıldı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hazine soygununa 'görev zararı' kılıfı

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa