31 Mayıs 2001 21:00

Tehlikeli dayatma

ABD planı, Türkiye'nin Rusya, İran ve Irak gibi komşuları ile yaşadığı gerginlikleri tehlikeli bir biçimde tırmandıracak.

Paylaş
Tehlikeli dayatma
ABD'nin uluslararası anlaşmalara aykırı bir şekilde kurmayı planladığı provokatif Ulusal Füze Savunma Sistemi (NMD) kapsamında Türkiye'ye de füze yerleştirmeyi tasarladığı, resmi ağızlar tarafından da doğrulanıyor.
Washington'daki diplomatik kaynaklar ve savunma uzmanlarının Anadolu Ajansı'na verdiği bilgiye göre, ABD, İran ve Irak'ın "muhtemel" füze saldırılarını havada engellemek gerekçesiyle Türkiye'nin doğusuna, savunma füze rampaları konuşlandırmayı planlıyor. Diplomatik kaynaklar, Türk ve Amerikan yetkilileri arasında şimdiye kadar yapılan görüşmelerde konunun ana hatlarıyla ele alındığını ve hazırlık aşamasında bulunan füze savunma sistemlerinde, Türkiye'ye bu tür bir rol verilmesinin kesinlik kazanmadığını da belirttiler. Ancak konunun ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in, 4 Haziran Pazartesi günü Ankara'ya yapacağı ziyarette daha ayrıntılı şekilde ele alınması bekleniyor.
Türkiye 'sıcak bakıyor'
ABD'li savunma uzmanlarına göre, Türkiye'nin, İran ve Irak ile komşu olması ve Ankara'nın, diğer NATO müttefiklerine oranla ABD Başkanı George W. Bush'un füze savunma sistemi projesine sıcak bakmasından dolayı Washington, Türkiye'ye yeni füze sistemleri yerleştirmek noktasında kararlı. Türkiye ile ABD arasında anlaşma sağlanması durumunda, Doğu veya Güneydoğu Anadolu bölgesinde belirlenecek yerlere, "enterseptör" adı verilen özel savunma füzelerinin konuşlandırılması düşünülüyor. Projenin gelişimi çerçevesinde Türkiye'ye "enterseptör" füze savunma sistemlerinin konuşlandırılmaması durumunda bile, erken uyarı sistemlerinin Türkiye topraklarına yerleştirilebileceği belirtiliyor. Türkiye'nin böyle bir projeye dahil olması, komşuları ile ilişkilerinin gerilmesine yol açacak. Ayrıca bu sistemin Türkiye'nin kendi topraklarına yönelebilecek saldırılara karşı koruyucu bir niteliği bulunmuyor.
Bir süre önce ABD basınında, bu ülkenin Rusya'dan almayı düşündüğü iddia edilen S-300 füzelerini Türkiye'ye vereceği iddia edilmişti. Bir başka iddia ise Türkiye'ye, ABD yapımı Patriot veya ABD-İsrail ortak yapımı Arrow sistemlerinin yerleştirileceği yolunda.
ÖNCEKİ HABER

İşte halkın derdi bu!

SONRAKİ HABER

Mustafa Sarıgül: CHP'den üzülerek istifa ediyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa