31 Mayıs 2001 01:00

Memur yeniden eylemde

Yeni bir eylem takvimi belirleyen KESK, oturma eylemleri ve basın açıklamalarının yanı sıra 5 Haziran'da ve yasanın Meclis'te görüşüleceği gün işbırakma eylemi yapacak.

Paylaş
Memur yeniden eylemde
KESK, 'sahte sendika yasası'na karşı yeni eylem kararları aldı. Bugün sahte sendika yasasına karşı bütün illerde işbırakacak olan kamu emekçileri, alanlara çıkacak. KESK Genel Başkanı Sami Evren, dün yaptığı basın toplantısıyla eylem kararlarını açıkladı. Kamu emekçilerinin yasaya boyun eğmeyeceklerini belirten Evren, 'toplusözleşmeli, grevli, özgürlükçü ve demokratik bir yasa' talebiyle yaptıkları Ankara yürüyüşünde kararlılıklarını ortaya koyduklarını söyledi. Yürüyüşün baskı ve engellemelere rağmen gerçekleştirildiğini, 26 Mayıs'ta Kızılay'ı dolduran onbinlerce kamu emekçisinin sahte sendika yasasına karşı öfkesini haykırdığını dile getiren Evren, birikimlerini yok etmek isteyenlere karşı mücadelenin süreceğini belirtti.
Ankara yürüyüşüyle siyasi iktidarı uyardıklarını belirten Evren, "Toplusözleşme ve grev hakkı içeren, özgürlükçü ve demokratik bir yasayı beraber hazırlayalım dedik. Ancak aymazlık sürüyor. Yüzleri kızarmadan, toplusözleşmesiz, grevsiz, yasakçı bir yasaya 'sendika yasası' diyebiliyorlar. Kıblesini IMF'ye dönenler, ülkeyi satılığa çıkaranlar, yüzbinlerin taleplerini, tepkisini görmezden geliyorlar" dedi.Kamu emekçilerinin hak ve çıkarlarını görmezden gelenin sadece siyasi iktidar olmadığını, "iktidarın yedeği sahte sendikaların da yasanın çıkması için çaba gösterdiğini" kaydeden Evren, "Başta iktidar olmak üzere Meclis'teki bütün milletvekillerine sesleniyoruz! Toplusözleşme ve grevsiz sendika, sendikasız demokrasi olmaz! Uyarılarımızı dikkate alın. Seçim meydanlarında vaat ettiklerinizin, altına imza koyduğunuz sözleşmelerin gereğini yapın" diye konuştu. Evren, yasakçı yasanın geri çekilmesini, grevli ve toplusözleşme haklarını içeren bir sendika yasasının çıkarılmasını istedi.
Kamu-Sen'e tepki
Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sami Evren, Kamu-Sen'in de içinde olduğu Emek Platformu'nun grevli toplusözleşmeli sendika talebinin altına imza attığını hatırlatarak, Kamu-Sen'in tutumunu Emek Platformu'na taşıyacaklarını belirtti. Kamu-Sen'in üyeleri arasında da Kamu-Sen'e yönelik tepkilerin geliştiğini belirten Evren, işçi sendikalarının da mücadelelerini desteklediğini söyledi.
Alınan karar gereğince KESK İstanbul Şubeler Platformu tarafından bugün öğle saatlerinde Bakırköy Özgürlük Meydanı, Aksaray Metro ve Kadıköy İskele Meydanı'nda oturma eylemi yapılacak. Yarın da iki ayrı oturma eylemi gerçekleştirilecek. İzmirli kamu emekçileri de bugün ve yarın Konak'ta buluşacak.
ÖNCEKİ HABER

Eti Holding bilmecesi Meclis gündeminde

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa