30 Mayıs 2001 21:00

Eti Holding bilmecesi Meclis gündeminde

ÖYK'nın, Eti Holding'in 6 ay içinde özelleştirilmesi kararının ardından, Bakanlar Kurulu Eti Holding'in özelleştirme kapsamından çıkarılması ile ilgili "ilke kararı" oluşturdu. Ancak ÖYK'nın kararı değiştirilmedi.

Paylaş
Eti Holding bilmecesi Meclis gündeminde
Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK)'nın Eti Holding AŞ'nin 6 ay içinde özelleştirilmesi kararına rağmen, Bakanlar Kurulu'nun Eti Holding'in özelleştirme kapsamından çıkarılması ile ilgili "ilke kararı" almasının ardından, hangi kararın uygulanacağı ve Eti Holding'in geleceğine ilişkin belirsizlikler soru işaretleri yarattı.
Hükümetin, Bakanlar Kurulu'nun "ilke kararı"nın üzerinden aylar geçmesine rağmen hâlâ Eti Holding'in özelleştirme kapsamından çıkarılmasına ilişkin ÖYK kararını çıkartmaması, hükümetin tepkilerin sıcaklığını yitirip, uygun zamanda Eti Holding özelleştirilmesini tekrar gündeme getireceği kuşkularını uyandırdı.
Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Yüksel Yalova ve Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'in cevaplaması için FP Konya Milletvekili Rıza Güneri, Meclis'e soru önergesi vererek, Eti Holding'in özelleştirilmesi konusundaki belirsizliklerin giderilmesi için çalışma yapılıp yapılmadığının cevaplanmasını istedi.
Konu ne zaman netleşecek?
Güneri verdiği soru önergelerinde, Bakanlar Kurulu'nun ilke kararının mı yoksa ÖYK kararının mı dikkate alınacağını ve bu konunun ne zaman netleştirileceğini sordu. Güneri, Ecevit ve Yalova'ya yönelittiği soru önergelerinde Devlet Bakanı Gürel'in "ilke kararı"nı hatırlatması üzerine Yalova'nın "Eti Holding'in özelleştirme kapsamından çıkarılması için ÖYK kararı gerek" şeklindeki sözlerini hatırlatarak, Eti Holding'in özelleştirme kapsamından çıkarılması için ÖYK kararı alınması yönünde çalışma yapılıp yapılmadığını öğrenmek istedi. Güneri, Devlet Bakanı Gürel'e gönderdiği soru önergesinde ise Gürel'in Eti Holding'in özelleştirilmesine ilişkin görüşünü net olarak açıklamasını isteyerek, ÖYK bünyesindeki özelleştirme grubunun kendisinin görüşlerini alıp almadığını sordu. Bakanlar Kurulu'nun 23 Kasım 200 tarihli toplantısında Eti Holding'in yeniden yapılandırılması ve daha verimli hale getirilmesi ve Seydişehir Alüminyum Tesisleri için yeni bir yatırım gerçekleştirilmesi için çalışma yapılması kararı alındığını hatırlatan Güneri, bu konularda ilgili çalışmaların hangi noktada olduğunun açıklanması istedi.
Yalova ve Ecevit'e sorular
Güneri'nin Yalova ve Ecevit'e yönelttiği sorular şöyle:
Eti Holding ve bağlı bakanlığın Eti Holding'in özelleştirilmesi sürecinde görüşleri ve destekleri alınmış mıdır? Alınmadıysa bu özelleştirme ne derece sıhhatli olabilecektir?
Eti Holding'e bağlı olan ve özelleştirme kapsamına alınan Eti Bakır, Eti Krom, Eti Elektrometalurji ve Eti Gümüş'ün özelleştirme çalışmaları hangi aşamadadır? Bu kuruluşların, özelleştirme kapsamına alınmadan önceki üretim ve ihracat miktarları ile sonraki üretim ve ihracat miktarları nedir?
Hükümetin Eti Holding özelleştirilmesinde nihai düşüncesi ne olacaktır? Bu konuda resmi görüş ne zaman açıklanacaktır?
ÖNCEKİ HABER

'Tecrit tek kelimeyle anlatılamaz'

SONRAKİ HABER

Mustafa Sarıgül: CHP'den üzülerek istifa ediyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa