25 Ağustos 2011 11:25

Gençlik Kampında Press’e büyük ilgi

TÜRKİYE’de basına uygulanan sansürün, baskının tartışıldığı bir süreçte vizyona giren Press filmi Selçuk’ta düzenlenen Gençlik Kampında gösterildi.Devlet eliyle katliamların, faili meçhullerin yaşatıldığı bir dönemde Diyarbakır’da Özgür Gündem gazetesi için çalı

Gençlik Kampında Press’e büyük ilgi

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş
Bahar Ulaş / Faruk Ayyıldız

Devlet eliyle katliamların, faili meçhullerin yaşatıldığı bir dönemde Diyarbakır’da Özgür Gündem gazetesi için çalışan gazetecilerin öyküsünü anlatan film, Kampta büyük ilgi gördü. Gösterimin ardından filmin genel yayın koordinatörü Ufuk Tambaş ile konuştuk.

Press’in ‘90’lı yıllarda geçen bir öyküyü anlattığını ifade eden Tambaş, anlatılanların tarihin belirli bir döneminde kalmadığını aktardı. ‘90’lı yıllarda Ape Musa’nın da gündem gazetesinde çalıştığını dile getiren Tambaş,  Ape Musa’nın içinde yaşadığı dönemin özelliklerini yansıtmaya çalıştıklarını söyledi. Tambaş, sosyalist ve yurtsever basının hâlâ baskı altında olduğunun altını çizdi. Filmin o dönemden bugüne aynı koşullarda halka gerçeği iletmek isteyen insanları anlattığına dikkat çeken Tambaş, sinemanın maddi açıdan zorlayıcı bir alan olduğunu ve film için hiçbir destek almadıklarını aktardı.

‘BU TÜR FİLMLERİN ARTMASI GEREKİYOR’

Bu tarz filmlerin az yapılmasından kaynaklı öykü sıkıntısı yaşamadıklarını söyleyen Tambaş, önemli bir süreçten geçtiklerini ve yeni hikayelerin çıktığını aktardı. 12 Eylül öncesinde Yılmaz Güney’in başını çektiği politik bir sinema örneği olduğunu ifade eden Tambaş, bu örneğin darbe ile birlikte 20 yıllık bir kesintiye uğradığını vurguladı. Bu konuda yeni bir kuşağın yetiştiğini ifade eden Tambaş, kendi seyircilerini yaratmanın mücadelesini verdiklerini dile getirdi. Tambaş, politik filmlere duyarlılığın artması gerektiğini söyleyerek, “Böylece yapılacak yeni filmlerin önü açılacaktır” diye konuştu. Filmin Yönetmeni Sedat Yılmaz’ın “Barışı kurmak için yeni bir dil yaratmak, konuşmak gerekiyor” sözünü hatırlatan Tambaş, “Terörün kökünü kazıyacağız” tarzı söylemler ile Kürt sorununun çözülemeyeceğini ifade etti. Tambaş, filmin çıkışı ile Ahmet Şık’ın tutuklanmasının aynı sürece denk geldiğini de hatırlatarak, filmin bu süreçte daha fazla sahiplenildiğini söyledi. Üçüncü defa açık havada filmi izlettiklerini aktaran Tambaş, kamptaki gençlere bilmedikleri bir dönemi anlattıklarını dile getirdi. Aldıkları tepkilerin olumlu olduğunun altını çizen Tambaş, bu tarz filmlerin çoğaltılması gerektiğini söyledi. (Selçuk/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Futbol şikeden temizlenmeli’

SONRAKİ HABER

Dink davasının 84. duruşmasında tanıklar dinlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa