'Ölümleri durdurun' telgrafları çekildi

Cezaevlerinde yaşanan ölüm oruçlarında Adalet Bakanlığı'nın tutuklularla diyalog sürecini başlatması için çeşitli siyasi parti, sendika, kitle örgütleri, sanatçılar ve tutuklu yakınlarının oluşturduğu grubun etkinlikleri sürüyor.

'Ölümleri durdurun' telgrafları çekildi
Cezaevlerinde yaşanan ölüm oruçlarında Adalet Bakanlığı'nın çözüm üretmesi ve tutuklularla diyalog sürecini başlatması için çeşitli siyasi parti, sendika, kitle örgütleri, sanatçılar ve tutuklu yakınlarının oluşturduğu "Diyaloğa Davet" grubunun etkinlikleri sürüyor. Grubu oluşturan örgütlerin Ankara'daki temsilcileri dün Kızılay Postanesi'nden Cumhurbaşkanlığı'na, Başbakanlık'a ve Adalet Bakanlığı'na "Yaşam hakkına saygı, ölümleri durdurun" çağrılı telgraf gönderme eylemi yaptılar.
Eylem öncesi açıklama yapan İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül, "Yaşam hakkına saygı istiyoruz. Bir hafta süreyi kapsayacak etkinliklerimizle, yetkilileri göreve çağıracağız" dedi. Onlarca tutuklunun ölüm orucunda sakat kaldığını, bilinçlerin kapanarak yatağa bağlandığını vurgulayan Öndül, tecrit koşulları kaldırılıncaya ve diyalog süreci başlatılıncaya kadar eylemlerin süreceğini bildirdi. Açıklamanın ardından katılımcılar, "Yaşam hakkına saygı, ölümleri durdurun" çağrılı telgrafları ilgili yerlere çektiler. Grubu oluşturan örgütlerin İstanbul temsilcileri de dün Galatasaray Postanesi'ne giderek faks eylemini gerçekleştirdiler. İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin burada yaptığı açıklamada, "Diyaloğa Davet" grubunun etkinlikleri hakkında bilgi vererek, sürece duyarlı herkesi her akşam 21.00'de gerçekleştirilecek 5 dakikalık ışık söndürme eylemine katılmaya davet etti.
'Yöneticiler gerekli adımları atsın'
İzmir'deki kurum temsilcileri de "Ölümlerin durdurulması, diyaloğun başlatılması ve yaşam hakkına saygı gösterilmesi" amacıyla, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı'na telgraf çekti. Cumhuriyet Postanesi'nde gerçekleştirilen telgraf çekme eyleminden önce yapılan basın açıklamasında konuşan İHD İzmir Şube Başkanı Günseli Kaya, aylardır tüm diyalog çağrılarına olumlu yanıt vermeyen ve yaşanan süreci çözmek için gerekli adımları atmayan ülke yöneticilerine bir kez daha seslenerek, "Siyasi iktidarın yurttaşlarıyla, özellikle can güvenlikleri tamamen kendi sorumluluklarında olan yurttaşlarıyla görüşmesi demokratik hukuk devleti olmanın bir gereğidir" dedi. Basın açıklamasından sonra "Tecrit ölümdür, istemiyoruz", "Ölümleri durdurun, diyaloğu başlatın", "Susma, sustukça, sıra sana gelecek" sloganları atıldı. Kurum temsilcileri daha sonra telgrafları çekmek için topluca postaneye girdiler.
'Diyalog çağrımız sürekli'
F tipi cezeevlerinde yaşanan sorunların ve ölüm orucu sorununun çözümünün diyalogla mümkün ve olanaklı olduğunu belirten kuruluşlar Adana'da da bir araya gelip, basın açıklaması yaptıktan sonra yetkililere telgraf çektiler. Saat 12.30'da Uğur Mumcu Meydanı'nda yapılan eyleme yaklaşık 150 kişi katıldı. HADEP, EMEP, ÖDP, SİP, DİSK, KESK, İHD, TUYAB üye ve yöneticilerinin katıldığı açıklamada konuşan İHD Adana Şube Başkanı Şehmuz Kaya, "Diyalog sürecinin başlatılması konusunda ısrarlıyız. O nedenle, yaşam hakkına saygı istiyoruz. 'Ölümleri durdurun' istemimiz ve ölümlerin durdurulması için diyalog çağrımız sürekli olcaktır" dedi. Açıklamının ardından siyasi parti, dernek, sendika ile aydın ve sanatçılardan oluşan platformun etkinliklerini duyuran Kaya, sorunun çözülmemesi halinde yeni girişimlerini program haline getireceklerini kaydetti. "Anaların öfkesi katilleri boğacak", "İnsanlık onuru işkenceyi yenecek", "İçerde, dışarda hücreleri parçala" sloganlarının atıldığı eylem, kurum temsilcilerinin postaneden telgraf çekmesinin ardından sona erdi. İHD Elazığ Şubesi tarafından da, postane önünde yapılan basın açıklamasının ardından faks çekme eylemi yapıldı.
www.evrensel.net