29 Mayıs 2001 21:00

İsrail'in Arrow ısrarı

İsrail yönetimi bir kez daha Türkiye'ye Arrow füzesi satmak için ABD'ye başvuracak. Dünya çapında bir füze kalkanı kurmak isteyen ABDiçin önem taşıyan füzelerin Türkiye'ye satılması ihtimali bugün daha güçlü.

Paylaş
İsrail'in Arrow ısrarı
İsrail'in, geçen yıllarda sözü geçen, ancak gerçekleştirilemeyen Türkiye'ye Arrow hava savunma füze sistemleri satış projesini canlandırmak için yeniden girişimde bulunduğu bildirildi. Amerikan savunma çevrelerinin dergisi Defense News'un haberine göre, İsrailli yetkililer, "dost ülkelere" Arrow satışı için ABD Başkanı George Bush yönetiminden, yeniden izin isteyecek. İsrail Savunma Bakanlığı'nın üst düzey yetkilisi General Amos Yaron, Amerikan-İsrail ortak yapımı Arrow sisteminin, ihracı için daha önceki yıllarda da eski ABD Başkanı Bill Clinton yönetimine başvurduklarını, ancak Clinton'ın bu öneriye sıcak bakmadığını hatırlattı.
Yaron'un başkanlığını yaptığı bir İsrail heyetinin, bu hafta içinde öneriyi yenilemek için Washington'da ABD Savunma Bakanlığı Pentagon yetkilileriyle bir araya geleceği belirtildi.
Yaron, Arrow sistemini satmak istedikleri ülkelerden "dost ülkeler" olarak bahsederken isim vermedi. Ancak Washington'daki savunma kaynakları, bu ülkeler arasında Türkiye'nin en başta yer aldığını belirttiler.
Savunma kaynakları, Bush yönetiminin üzerinde özellikle durduğu füze savunma sistemleri projesinde İsrail'in önerisini gerçekleştirme ihtimalinin, Clinton dönemine oranla çok daha yüksek olduğuna işaret ettiler. ABD'nin ulusal füze savunma sistemine Rusya'nın itirazını aşmak için S-300 hava savunma sistemlerinin Rusya'dan alımını öngören planı Moskova'ya sunmaya hazırlandığı belirtilmişti. Bu projenin gerçekleşmesi durumunda S-300'lerin, füze savunma sistemi kapsamında bazı Avrupa ülkelerinin yanı sıra Türkiye'ye de konuşlandırılabileceği belirtiliyor. Arrow ve S-300'ler, uçak ve füze saldırılarına karşı savunma amacıyla geliştirildi.
Rusya'dan açık yanıt
Rusya ise ABD'nin füze kalkanı projesine destek karşılığında kendisine askeri yardım önermesinin, 1972 tarihli Anti Balistik Füze Anlaşması (ABM) sorununu halletmeyeceğini bildirdi. New York Times gazetesinin, "ABD'nin füze kalkanı projesine destek karşılığında, Rusya'ya askeri yardım, ortak füze savunma tatbikatı ve silah alımı önerisinde bulunacağı" yönündeki haberini değerlendiren Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, söz konusu önerinin Moskova üzerinde bir etkisinin olmayacağını belirtti. İvanov, "Böyle bir öneri yapılırsa, altını çizerek söylüyorum ki henüz yapılmadı, bu, ABM sorununun çözümüne olanak sağlamaz" dedi.
The New York Times gazetesi, Washington yönetiminin strateji uzmanlarına dayanarak, Bush yönetimin, ABM Anlaşması'nın geçersiz kılınması karşılığında, Moskova'ya Rusya ve Avrupa için savunma kalkanı olabilecek Rus yapımı S-300'leri satın alma da dahil bazı önerilerde bulunacağını yazmıştı. Gazete, Washington'ın söz konusu önerilerinin, Bush ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 16 Haziran'da Slovenya'da yapacakları zirvede sunulacağını kaydetmişti. Washington'ın, ABD'yi İran, Irak ve Kuzey Kore gibi ülkelerin olası saldırılarından korumak gerekçesiyle istediğini belirttiği, füze kalkanı olarak bilinen, uzayı kullanarak füzesavar füze savunma sistemi oluşturma projesine başta Rusya ve Çin, yeni bir silahlanma yarışını başlatabileceği nedeniyle karşı çıkıyor.
ÖNCEKİ HABER

Yıkımda cinayet!

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa