Buğday fiyatında da

   IMF'ye teslim olundu

Buğday fiyatında da
    IMF'ye teslim olundu
Sultan Özer
Hükümet hububat fiyatanı IMF'ye verdiği tahhütler doğrultusunda açıkladı. Ziraat odalarının en düşük maliyetin 200 bin liraya yakın olduğunu belirtmelerine rağmen taban fiyat 164 bin lira olarak açıklandı.
Yaklaşık bir saat süren liderler zirvesinde milyonlarca çiftçi ve ailesinin beklediği hububat taban fiyatı IMF'nin istediği doğrultuda 164 bin lira olarak açıklandı. Zirvenin ardından yapılan yazılı açıklamada hububat destekleme alım fiyatlarının; haziran ayında fiyat 164 bin lira, temmuz ayının ilk yarısında 167 bin lira, ikinci yarısında ise 169 bin lira; ağustos ayının ilk yarısında 174 bin, ikinci yarısında ise 179 bin lira, eylül ayının ilk yarısında 181 bin lira ikinci yardısında da 183 bin lira olacağı belirtildi.
Hububat alım fiyatının belirlenmesi gündemiyle toplanan Bakanlar Kurulu'nda sert tartışmalar yaşandı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, çiftçinin masraflarının da göz önünde bulundurularak taban fiyatın 175-178 bin TL olmasını isterken, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, IMF'ye verilen niyet mektubunu gerekçe göstererek 178 bin TL rakamına imza atmayacağını kesin bir dille ifade etti.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ise, Derviş'in önerdiği rakamı kabul etmedi. Verilen öğle yemeği arasında Derviş, Hazine Müsteşarı ve Hazine bürokratları ile görüştü. Daha sonra devam eden toplantıda, Kemal Derviş, 178 bin TL rakamına kesinlikle imza atmayacağını sert bir dille söyledi. Çıkan sert tartışmalar üzerine Başbakan Bülent Ecevit araya girerek, bu konunun Liderler Zirvesi'ne bırakılmasını istedi. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın da, "Bir orta yol bulalım" dediği toplantıda, Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan da benzer şekilde orta yol bulma önerisi getirdi. Bakanlar Kurulu, bir sonuç çıkmadan saat 14.50 itibariyle sona erdi.
Liderler bir araya geldi
Toplantının ardından koalisyonu oluşturan siyasi partilerin liderleri, saat 15.25'te Başbakanlık Merkez Binası'nda bir araya geldi. Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz'ın yanı sıra toplantıya, Hüsamettin Özkan da katıldı.
Liderler zirvesi yaklaşık olarak bir saat sürdü. Zirve devam ederken Ecevit Kemal Derviş'i dasına çağırdı. Ardından Ecevit, Derviş'in sabah iki kere görüşme talebinde bulunduğu ancak "Söyleyeceğin bir şey varsa Bakanlar Kurulu'nda söyle" diyerek reddettiği Bahçeli'yi de ikna ederek bir toplantı yapıldı.
Derviş: Altında imzanız bulunuyor
Gerek Bakanlar Kurulu'nda gerekse ikili görüşmelerde Derviş'in MHL'lilere sürekli olarak IMF mektubunu hatırlattığı ve "Altında sizin de imzanız bulunuyor" dediği öğrenildi.
Bakanlar Kurulu'nun ardından, bakanlar gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.
Özelleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, makamına geçerken, hububat fiyatları ile ilgili konuyu, koalisyonu oluşturan 3 parti liderinin görüşeceğini söylemekle yetindi ve rakamlar konusunda bilgi veremeyeceğini belirtti. Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel'in de, "toplantıda uzlaşma sağlanamadığını ve liderlerin bir araya geleceğini" söylediği öğrenildi. Her zaman gazetecilerin sorularını yanıtlayan Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in de tüm ısrarlara rağmen hiçbir açıklama yapmaması dikkat çekti.
Akşam saatlerinde yapılan liderler toplantısında ise fiyat üzerinde anlaşma sağlandı ve yazılı bir açıklamayla buğday taban fiyatları duyuruldu.
www.evrensel.net