Göçmenlerin isyanı

İngiltere'de Asyalı göçmenlerin ırkçı saldırılara karşı başlattıkları isyan sürüyor. Polis, Oldham kentinin sokaklarını işgal etti.

Göçmenlerin isyanı
Giderek artan ırkçı baskılara karşı ayaklanan İngiltere'deki Asyalı gençlerin isyanı durulmuyor. 500'e yakın Asyalı ve diğer ülkelerden gelen göçmen gençlerin cumartesi gecesi polisle çatıştığı Oldham şehrinde, olaylar önceki gece de devam etti. Şehrin birçok yerinde yollara barikatlar kuran gençler, birçok işyeri ve otomobile petrol bombalarıyla saldırdı.
Son olaylar sırasında şehirdeki Asyalılardan birine ait bir süpermarket ve bir yerel gazete yakıldı. Yollara ise mobilya ve lastiklerle barikatlar kuruldu. Gençlere karşı saldırıya geçen polis, 7 ırkçı beyazı ve 5 Asyalıyı gözaltına aldı. Polis örgütü tarafından yapılan açıklamada, cumartesi günkü sokak çatışmalarında 15 polis ve 10 sivilin yaralandığı kaydedildi. Polis, "olay çıkaranlara sıfır müsamaha gösterileceğini" ilan etti.
Yeni bir provokasyon
Bölgedeki Asyalı göçmenler ise; sokakları adeta işgal eden polis birlikleri ve polis köpeklerinin, yeni bir provokasyon olduğunu vurguladı. Göçmenler, devletin sorunlarını çözmek yerine daha fazla üzerlerine gitmeyi tercih ettiğini dile getirdiler.
Oldham Evening Chronicle adlı gazetenin bürosu da molotof kokteylleriyle yakıldı. Göçmenler, gazetenin, kendilerine yönelik geçmiş ırkçı saldırılara kayıtsız kaldığını belirtiyorlardı.
Yine geceki olaylar sırasında, şehir merkezindeki bir bar da saldırıya uğradı. Jolly Carter adlı barın, 40 kişilik bir grup tarafından tuğla yağmuruna tutulduğu kaydedildi.
Şehirde "göçmen avı"na çıkan 30 ırkçı ise, polis tarafından zor kullanmadan dağıtıldı.
Son damla oldu
Göçmenler, kendilerine yönelik ırkçı hakaret ve saldırıların dayanılmaz boyuta ulaştığını kaydediyor. İsyanı ateşleyen de, böylesi bir saldırı oldu. Irkçı-faşist bir grubun, bir Asyalı'ya ait dükkâna saldırarak, Glodwick bölgesinde bir göçmen kadının camlarını kırdıkları kaydediliyor. Bu olayın ardından harekete geçen Asyalı gençler, çok sayıda neonaziyi döverek yaraladılar. Aktarımlara göre, polisin de göçmenlere karşı tutum alması üzerine, çatışmalar bir isyana dönüştü.
Hükümet ırkçılığa siper
Muhalefetteki Liberal Demokrat Parti, dikkat çekici bir açıklamada bulunarak, Muhafazakâr Parti yöneticilerinin göçmenler hakkında sarfettiği sözlerin, şiddetin zeminini oluşturduğunu kaydetti. İktidardaki İşçi Partisi ise, Muhafazakârlardan yana tavır alarak ırkçı yüzünü bir kez daha gösterdi.
Liberal Demokrat Parti sözcüleri, Oldham'daki etnik çatışmaların tetiklenmesinin ardında "ilticayı önlemek adına her şeyi göze aldıklarını" açıklayarak yabancılara olan nefreti körükleyen Muhfazakâr Parti lideri William Hague'in bulunduğunu kaydettiler.
Partinin sözcülerinden Simon Hughes, "Eğer politikacılar etnik farklılıkların altını çizen bazı konuşmalar yaparlarsa, bu etnik grupların birbirleriyle çatışmaması mucize olur. Özellikle genç insanlar ve etkilenmeye açık olanlar bu kışkırtmaya yenik düşerler" dedi.
Çeşitli ırkların karışık olarak yaşadığı pek çok kentte benzeri durumların tehlike oluşturduğuna işaret eden Hughes, bu nedenle politikacıların ağızlarından çıkan her söze dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.
Irkçı hezeyanlar
Muhafazakâr Parti ise, bilinen ırkçı görüşlerini tekrarladı. Parti sözcülerinden Lord Tebbit, yaşanan olayların "çok kültürlü toplumların sağlıklı yaşama şansının bulunmadığının göstergesi olduğunu" savundu. "İki ayrı toplumun yanyana yaşamaları çok büyük riskler taşır" diyen Lord Tebbit, ilticayı önleyemeyen hükümetin muhtemelen gelecekte çıkabilecek daha büyük olayların müsebbibi olacağını öne sürdü.
220 bin nüfusunun yüzde 12'si Asya kökenli olan Oldham'da ırkçı saldırılar, son haftalarda giderek artıyordu. Hükümet, ay başlarında şehirde siyasi gösteri yapılmasını yasaklamıştı.
Öte yandan, Aylesbury kentinin Bucks adlı kasabasında çıkan ırkçı çatışmaların ardından da 12 kişi tutuklandı. Polis, Bucks'daki olayların çıkış nedeninin de, bir grup Asya kökenli gencin, faşistlerin oluşturduğu "Milliyetçi Cephe" mitingine baskın yapmaya kalkmaları olduğunu açıkladı.
www.evrensel.net