27 Mayıs 2001 21:00

Cezaevi genelgesi geri çekilsin

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, F tipi cezaevlerine ilişkin yayınladığı genelge İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği'nin (ÇHD) tepkisine neden oldu.

Paylaş
Cezaevi genelgesi geri çekilsin
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, F tipi cezaevlerine ilişkin yayınladığı genelge tepkiyle karşılandı. Ölüm oruçlarında diyalog çağrısı yapan kitle örgütleri, bu genelgenin insan haklarına ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve genelge ile tecridin kalıcılaştığını, ortak kullanım alanlarının yalnızca itirafçılara açılacağını belirterek, genelgenin geri çekilmesini istediler.
Esaret genelgesi
Gazetemize görüşlerini açıklayan İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül, "Bu genelge, bizim 16. madde değişikliğine ilişkin eleştirilerimizin ve kaygılarımızın isabetli olduğunu göstermektedir. Tutuklulara ortak yaşam alanlarından yararlanma konusunda koşullar getireceğini öngörüyorduk. Genelge bunu doğruladı" dedi. 'Toplu etkinliklerde isteksiz davranmak' gibi ifadelerin kullanılması suretiyle 16. maddeye göre treatmant programına katılmayan tutukluların durumunun genelge açıklanıncaya kadar belirsizleştirildiğine işaret eden Öndül, genelge uyarınca programa katılmayanların sürekli bir tecrit içinde tutulacağını ifade etti. Öndül, bu genelgenin insan haklarına ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu sözlerine ekledi.
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Ali Ersin Gür ise genelgeyi "esaret genelgesi" şeklinde yorumlayarak, bu genelge ile hayata geçecek uygulamaların çağdaş hukuk sistemine aykırı olduğunu kaydetti. Gür, ceza sistemlerinin kendisine göre özellikleri olabileceğinin altını çizerek, şunları söyledi: "Özellikle F tipi cezavlerinde bulunan tutukluların mahalif siyasi düşünceye sahip olduklarını göz önüne alırsak, devletin bunları doğduklarına pişman etmek gibi bir amacı olduğu ortaya çıkar."
İtirafçılık dayatması
Gür, genelgenin derhal geri çekilmesi gerektiğini ifade ederek, genelge ile yeni sıkıntıların ve sorunların ortaya çıkacağını belirtti. Genelgeyle ortak kullanım alanlarından yararlanacak kişilere, seçici kurulun karar verecek olacağına dikkat çeken Gür, ölçütlerin objektif olmadığını, oluşturulacak seçici kurulların birtakım zorunluluklar getirebileceğini ifade etti. Gür, genelgedeki, "tutukluların faaliyetlerde 3 kez geciktiği ya gönülsüz davrandığı takdirde ortak kullanım alanlarından yararlanamayacağı" ifadesinin, tutuklunun zorunlu eğitim ve iyileştirme programına koşulsuz uyması ile ödüllendireceği anlamını taşıdığını ifade ederek, "Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu genelge ile ortak kullanım alanlarının tamamen itirafçılar tarafından pratik olarak kullanılması sonucu ortaya çıkıyor" dedi.
Gür, cezaevlerinde ölüm oruçları problemini çözmek yerine, tecridin boyutlarını artırarak sürdürecek yeni genelgeler ortaya çıkarmanın toplumu cezalandırmak anlamına geldiğini sözlerine ekledi.
ÖNCEKİ HABER

Bergama köylülerine saldırı

SONRAKİ HABER

Makro Market işçileri eylemliklerini kararlılıkla sürdürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa