27 Mayıs 2001 01:00

Yılmaz'dan 'enerji çetesi'ne tam koruma

Enerji Bakanlığı'nda ayyuka çıkan yolsuzluk iddiaları üzerine başlatılan soruşturmalar nedeniyle köşeye sıkışan Yılmaz, 'mağdur' havasıyla başlattığı saldırganlığını sürdürüyor.

Paylaş
Yılmaz'dan 'enerji çetesi'ne tam koruma
ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, Enerji Bakanlığı'ndaki 'yolsuzluk çetesinin' çete gibi soruşturulmaması için çabasını sürdürüyor. Yılmaz dün de Adalet Bakanlığı'nı göreve çağırarak Enerji Bakanlığı'nda ayrıcalık istedi ve 4422 sayılı yasaya dayanarak soruşturma yapılmasını önlemesini istedi.
Yılmaz, yeni seçilen İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam'ı ziyaret ederek, kutladı. Yılmaz, bir gazetecinin "Başlatılan Botaş operasyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, bu gelişmeyi, konunun derinliğine incelenerek, gerçeklerin ortaya çıkarılması ve bugüne dek yanlış yönlendirilen kamuoyunun bilgilendirilmesi anlamında çok önemsediğini kaydetti.
Yılmaz, DGM'nin bir süre önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndaki soruşturmalarda 4422 sayılı yasanın uygulanamayacağı kararına rağmen, yaklaşık 8 aydır bu yasanın verdiği tüm imkânların kullanıldığını anlattı.
Yılmaz, yine "mağdur" rolünü sürdürerek şöyle konuştu: "İnsanlar, telefonları dinlenerek, takip edilmektedir, kamyon kamyon belgeler götürülerek, Jandarma Komutanlığı'nda incelenmektedir. Önyargılı bilirkişiler tayin edilmiştir, ama bugüne kadar siyasi iddiaları ve ithamları doğrulayacak en küçük belge konulamamıştır. Şimdi nerede benzer iddialar varsa, aynı operasyonların orada da yapılmasını ve varsa bu belgelerin kamuoyu önüne konulmasını istiyoruz. Aksi takdirde, bu konuda olmayan delillere dayanarak partimizi suçlayanlar, kamuoyu önünde bizden özür dilemekle yükümlüdürler."
Ayrıcalık istedi
Yılmaz, 4422 sayılı yasanın uygulanmasına ilişkin itirazlarını koruduklarını dile getirerek, yasanın uygulanmasına ilişkin başta Adalet Bakanı olmak üzere tüm ilgilileri göreve çağırdığını belirtti. Söz konusu yasanın, Meclis tarafından mafya tipi örgütlenmelere karşı çıkarılmış özel bir düzenleme olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti: "DGM bir süre önce verdiği kararla Enerji Bakanlığı'ndaki soruşturmalarda, bu yasanın uygulanamayacağını karara bağlamıştır. Şimdi Enerji Bakanlığı'nın başka bir bölümünde, yine bu yasaya dayalı olarak soruşturma yapılması, bize göre usule aykırıdır, yasanın ruhuna aykırıdır. Ama ben Adalet Bakanlığı'nın girişimde yargının kendi içinde bu usulsüzlüğe bir çözüm getirmesini diliyorum.
Öte yandan, siyasi olarak bizim için daha önemli olan husus, kamuoyunda maniple edilen bu konunun açıklığa kavuşmasıdır. Kamuoyunun bu konuda doğru biçimde bilgilendirilmesidir. Operasyonun bu amaca hizmet edeceğini düşünüyorum."
DGM'lerin Yargıtay'a bağlanması
Yılmaz, DGM'lerin Yargıtay'a bağlanması konusunda bir çalışma olup olmadığı yolundaki bir soru üzerine de, Başbakanlık Kanunlar Kararlar Genel Müdürlüğünün bu konuda bir hazırlık yaptığını belirterek, çalışmanın sonucu ışığında bir değerlendirme yapılacağını söyledi.
Yılmaz, bir başka gazetecinin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın görevden alınacağı ve yerine Devlet Bakanı Yüksel Yalova'nın getirileceği yolundaki sorusuna, "Bunu az önce havaalanında öğrendik, çok memnun oldum. Hiç haberim yoktu" yanıtını verdi.
Yılmaz, bakanlık sayısında azaltmaya gidilmesi konusunda bir çalışma olup olmadığı yolundaki bir başka soru üzerine, geçen hafta yapılan liderler toplantısında Bakanlar Kurulunun pazartesi günü 2 yıllık görev süresini tamamlayacağını ve Başbakan Bülent Ecevit'in aynı gün yapacağı basın toplantısında kabinenin görev süresini değerlendireceğini bildirdi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Süt çocuğu yeniden silah kuşandı!

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa