Saldırıların püskürtülebileceği gösterildi

EMEP Genel Merkezi'nce yapılan açıklamada, "Grevli, toplusözleşmeli sendika talebini haykıran binlerce kamu emekçisinin tutumu; IMF ve işbirlikçilerinin saldırılarının nasıl püskürtülebileceğini göstermektedir" denildi.

Saldırıların püskürtülebileceği gösterildi
EMEP Genel Merkezi'nce, yapılan açıklamada, "Grevli, toplusözleşmeli sendika talebini haykıran binlerce kamu emekçisinin tutumu; IMF ve işbirlikçilerinin saldırılarının nasıl püskürtülebileceğini göstermektedir" denildi. Genel Başkan Yardımcısı Nedim Köroğlu tarafından yapılan yazılı açıklamada, sahte sendika yasasının geri çekilmesi için yürüyen kamu emekçilerinin, devletin yasakçı tutumuna rağmen Ankara sokaklarında taleplerini haykırdıkları dile getirildi. Açıklamada, saldırılarının püskürtülmesinde tutulacak yolu göstermesi açısından kamu emekçilerinin mücadelesinin öğretici olduğu vurgulandı.
Açıklamada, "Bu mücadeleci tutumun devam ettiği ve ülke sathında yayılarak güçlendiği ölçüde sermaye cephesinin saldırıları da püskürtülebilecektir" denilerek, kamu emekçilerinin haklı ve meşru taleplerine asker ve polis barikatlarıyla, yasaklarla, gaz bombalarıyla yanıt veren hükümetin tavrı da protesto edildi.
KESK Genel Sekreteri Sevil Erol, hükümetin kamu emekçilerinin haklı ve demokratik tepkisini baskı ve şiddetle susturmak istediğini söyledi. Erol, konfederasyona bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Ankara'ya doğru yola çıkan binlerce kamu emekçisinin Ankara girişlerinde tutulmasını ve aralarında konfederasyonun eski Genel Başkanı Siyami Erdem'in de bulunduğu çok sayıda kamu emekçisinin gözaltına alınmasını kınadı.
TMMOB Genel Sekreteri Fikret Özbilgin de yaptığı yazılı açıklamada, demokratik ve meşru haklarını kullanmakta olan kamu emekçilerinin ve örgütleri KESK'in haklı taleplerini iletebilmelerinin önündeki hukuk dışı uygulamaları kınadı. Özbilgin, TMMOB'nin de yasanın TBMM'den geri çekilerek kamu emekçilerine grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı verilmesini talep ettiklerini dile getirdi.
İHD Genel Sekreter Yardımcısı İsmail Boyraz da yaptığı yazılı açıklamada, emekçilerin engellendiğini ve yüzlercesinin gözaltına alındığını hatırlatarak, toplantı ve yürüyüş hakkının yurttaşların en temel hakkı olduğunu kaydetti. Boyraz, gelişmelerin Türkiye'de en temel hakların bile kullanılmasına izin verilmediğini gösterdiğini dile getirdi.
İHD Ankara Şube Başkanı Lütfi Demirkapı ise ülkede demokrasi ve hukuksuzluk yöntemlerinin çifte standartlı uygulandığını belirterek, "Bir yandan TOBB toplantısı medya tarafından naklen yayınlanırken, KESK'in anayasal bir hak olan basın açıklamasına saldırılıyor" dedi. Kamu emekçilerinin hak arama mücadelelerini desteklediklerini ve engelleyenleri kınadıklarını kaydeden Demirkapı, yaşanılanların bir kez daha 'Hak verilmez alınır' ilkesini doğruladığını belirtti.
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi de bir açıklama yaparak, kamu emekçilerine yönelik saldırıları kınadı Demokratik Mücadele Platformu'da (DMP) yaptığı açıklamada, tutuklu ve hükümlü yakınların saldırıldığını belirterek, onlarca gözaltının olduğunu aktardı. DMP açıklamasında yapılan saldırı kınandı.
www.evrensel.net