Patronlar 'yarı başkanlık' sistemi istedi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras, hükümeti ağır bir dille eleştirerek, seçim sisteminin değişmesini istedi.

Patronlar 'yarı başkanlık' sistemi istedi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras, hükümeti ağır bir dille eleştirerek, seçim sisteminin değişmesini istedi. Miras, bugün seçim yapılsa barajı geçecek siyasi parti sayısının bir veya iki olacağının anlaşıldığını belirterek "yarı başkanlık sistemi"nin gerekli olduğunu savundu.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)'nin 56. Genel Kurul'u, Ankara'da başladı. Genel Kurul'da konuşan TOBB yetkilileri, Ekonomiden Sorumlu Devlet Başkanı Kemal Derviş ve hükümeti sert bir dille eleştirerek, seçim sisteminin değiştirilmesini istediler.
Genel Kurul'da konuşan TOBB Başkanı Fuat Miras, "Çok acı bir şekilde ve bir defa daha anlaşılmıştır ki, maalesef siyaset kurumu ülkeyi yönetememiştir ve yönetememektedir" dedi.
Miras, siyasi iktidarların kendilerine kulak verip, uyarılarını ciddiye alarak gerekli tedbirleri almış olmaları halinde Türkiye'nin ne ardarda gelen ekonomik krizleri yaşayacağını, ne de bu hak etmediği ekonomik ve sosyal tabloyu yaşamak zorunda kalacağını öne sürdü. Cumhuriyet tarihinde, benzeri az görülen ve krizlerle dolu olan 2001 yılının bir gerçeği daha çok açık ve net şekilde ortaya koyduğunu belirten Miras, şöyle dedi:
"Çok acı bir şekilde ve bir defa daha anlaşılmıştır ki, maalesef siyaset kurumu, ülkeyi yönetememiştir ve yönetememektir. Bu tespitime, sadece son olayları nazar-ı dikkate alarak ulaşmadım. Geriye doğru 15-20 yıla bakıldığında bu gerçek daha iyi anlaşılmaktadır. Kendi içinde demokrasi tohumları ekilmemiş, lider partilerinin siyasi kıskançlık içinde etraflarında, yetenekli insanlara yer vermeyerek, yol açtıkları zararları ölçmek mümkün değildir."
'Seçim yapılsa iki parti kalır'
Miras, bugün seçim yapılsa barajı geçecek siyasi parti sayısının bir veya iki olacağının anlaşıldığını da belirterek, mevcut siyasi iktidarla birlikte muhalefet partilerinin de içinde bulunduğu sisteme güven kalmadığını, gelecekle ilgili umut ortamının maalesef bulunmadığını söyledi. Miras, Türk özel sektörünün bir varolma ve yok olma mücadelesi içine düştüğünü de iddia ederek, eğer ülke aynı şekilde yönetilecekse birkaç kriz sonrası zaten yok olup gideceklerini kaydetti.
Konuşmasında ülkenin içinde bulunduğu sorunlardan kurtarılması için öneriler de sunan Miras, bunun için geniş tabanlı bir uzlaşa sağlanması gerektiğini başta "sivil anayasa" olmak üzere siyasi partiler ve seçim kanunlarının çıkarılması, merkeziyetçi "hantal devlet" çarkının etkinleştirilmesi gerektiğini söyledi. Miras, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Değişim düşüncede çağı yakalamaktır ve bunu sistematik biçimde, uygulamaya koymaktır. Siyasi çıkarla, koltuk sevdasıyla ve yuvarlak laflarla geçiştirilecek bir olay değildir. Değişim koltukta değil, mantıkta olur. Bir parti grubunda veya bir genel kurulda bir milletvekili düşüncelerini ifade edemiyorsa, bunun adına demokrasi denemez."
'Baskı yapacağız'
Miras, bu genel kurul sonrasında değişimi gerçekleştirmenin birinci hedefleri olacağını ve bu yolda TOBB'un kişiliğine yaraşır, vakur ve bilinçli şekilde her türlü demokratik baskıyı deneyeceklerini de söyledi.
"Gelin hep birlikte bu değişimin öncüleri olalım" diyen Miras, odalarla birlikle ülkenin önünü açacak ekonomik teklifleri de hazırlayıp, gerçekleştirilmesi için zorlama çağrısında bulundu. Konuşmasında ekonomik programa karşı şimdi çok temkinli olduklarını da vurgulayan TOBB Başkanı, sadece mali sektörü kuvvetlendirmekle ekonominin düzlüğe çıkarılamayacağını savundu.
Miras, "Türk özel sektörü maalesef Sayın Derviş'in açıkladığı programda umduğunu bulamamanın üzüntüsünü yaşıyor" diyerek, Derviş'in mali sektörle ilgili tedbirlerin ardından reel sektörle ilgili paketi açıklamasını beklediklerini de kaydetti. Politikacılarla ilgili bölümde Derviş'in politikacılara çok şans vermediğini belirtti ve toplantıdaki bakan ve milletvekillerine "şansınız yokmuş, bu şansı nasıl yaratacaksınız ben de merak ediyorum" dedi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön
www.evrensel.net