26 Mayıs 2001 21:00

Echelon belgelendi

The Guardian'ın ele geçirdiği Avrupa Parlamentosu çalışması, Echelon hakkındaki ilk resmi belge. Belge ABD ile birlikte çalışan İngiltere'yi de uyarıyor.

Paylaş
Echelon belgelendi
Avrupa'da yaşayanlardan eşi benzeri görülmedik bir uyarı ile özel yaşamlarına dikkat etmeleri isteneceği bildirildi. İngiliz The Guardian gazetesinin ele geçirdiği belgelere göre, uyarının kaynağı ABD ve İngiltere gizli servislerinin kullandığı dev dinleme ağı.
Gazetenin haberi, Avrupa Parlamentosu (AP) belgelerine dayanıyor. Echelon adıyla bilinen dinleme sistemi hakkındaki ilk resmi incelemenin sonuçları olan bu belge, gizli teşkilatların resmi ve özel tüm elektronik postaları, faksları ve telefon görüşmelerini izleyebildiğini ortaya koyuyor.
Bir AP üyesinin hazırladığı rapor, Echelon'u incelemek için kurulan komisyonun çalışmalarının önemli bir parçası. Sistemin iddia edilenin aksine askeri iletişim yollarından çok özel iletişim ağını dinlediği belirlendi.
Raporun Echelon'un ortaya çıkmasından yıllar sonra hazırlanması ise ayrı bir muamma. Türkiye'de ilk kez gazetemizin duyurduğu Echelon'a dair bugüne dek birçok kanıt ortaya çıkmış, ancak emperyalist tekellerin çıkarı için kullanılan sistem, asla resmen kabul edilmemişti. Rapor, uydular aracılığı ile çalışan sistemi "siber gizli polis" diye tanımlıyor.
Echelon, Soğuk Savaş döneminde kurulan ve ABD ve İngiltere'nin aralarında Türkiye'nin de yer alıdığı işbirlikçi ülkeleri kullanarak işlettiği sistemin adı. Sistem kabaca, tüm elektronik haberleşme yollarının anahtar kelimelerin denetlenmesi yoluyla izlenmesi yöntemiyle çalışıyor.
Yumuşak eleştiri
Son yıllarda bu sistemin özellikle ABD tekelleri tarafından rakiplerini egale etmelerini sağlayacak bilgilerin elde edilmesinde de kullanıldığı biliniyor. Echelon'un Avrupa ülkeleri tarafından araştırılmaya başlamasının altında da Avrupalı şirketlerin duyduğu rahatsızlık yatıyor. Yine de AP belgesinde Echelon'un ticaret alanıda kullanımına dair bir kanıt yer almıyor. Rapor, Echelon'un Avrupalı üyesi İngiltere'ye, "Avrupalı vatandaşların ve şirketlerin elektronik olarak dinlenmesi sistemine katılan herhangi bir Avrupa ülkesinin Avrupa İnsan Hakları kararnamesi ve kanunlarını çiğnemiş olacağı" hatırlatılıyor.
AP Echelon Komisyonu'nun İskoçyalı yöneticilerinden Neil MacCormick, "İnsanlar elektronik postalarına kartpostal gözüyle bakmak durumunda; içine istediğinizi koyun ancak biri bunu okursa da şaşırmayın" diyor.
AP'nin bu konudaki soruşturması Temmuz 1998'de başlamış, çalışmaların 1 yılda sona erdirilmesi öngörülmüştü. Daha önce de Fransa benzer bir girişimde bulunmuştu.
Avrupa devletleri, Echelon gibi bir sistemle çalışan Enfopol sayesinde dünyayı dinliyor.
ÖNCEKİ HABER

Küresel dünya!

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa