25 Mayıs 2001 01:00

Memura saldırı!

Meclis gündeminde bulunan Sahte Sendika Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi için Ankara'ya yürüyüş başlatan KESK'liler, Yalova'da saldırıya uğradılar.

Paylaş
Memura saldırı!
Kamu emekçileri, "Toplusözleşmeli, grevli, özgürlükçü ve demokratik bir yasa istiyoruz" talebiyle başlattıkları yürüyüşün dördüncü gününde polis saldırısına uğradı. Bursa-Yalova yol ayrımında (Dörtyol) göz yaşartıcı spreylerle ve coplarla saldıran polis, kararlı bir direnişle karşılaştı. Saldırı sonucunda bazı kamu emekçileri yaralanırken, polis barikatı kaldırmak zorunda kaldı.
KESK'liler yürüyüş boyunca sadece grev ve toplusözleşme hakkı için değil demokrasi için de eylem yaptıkları anlattılar. Düşüncenin suç olmadığı, hırsızlığın, talanın, yolsuzluğun son bulduğu, kimliğinden dolayı kimsenin ezilmediği bir ülke için; hortumculara, özelleştirmeye, işsizliğe, silahlanmaya, IMF politikalarına karşı yürüdüklerini dile getirdiler.
Depremi unutmadılar
Halktan alkışlarla destek alan KESK'liler, önceki gün akşam saatlerinde Kocaeli'ye ulaştılar. İzmit Öğretmenevi önünde KESK Kocaeli Şubeler Platformu, işçi sendikaları ve EMEP'liler tarafından çiçeklerle karşılanan KESK'liler, kendilerini karşılayan yaklaşık 1000 kişiyle birlikte Belediye İşhanı önüne yürüdüler. Yürüyüş sırasında 17 Ağustos depremi de "Depremi unutma, unutturma" sloganı ile bir kez daha hatırlatıldı. Burada bir konuşma yapan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Tüm Sosyal-Sen Kocaeli Şube Başkanı Aziz Özcan, mücadelelerinin süreceğini söyledi. KESK Genel Başkanı Sami Evren de "Mevcut tasarının, 2 milyon kamu emekçisi tarafından kabul edilmesi mümkün değil. Buradan hükümeti uyarıyorum. Yasayı geri çekmezseniz, ülke genelinde üretimden gelen gücümüzü kullanıp, işbırakma eylemi yapacağız" dedi. Evren, verecekleri mücadeleyle hükümeti toplusözleşme masasına oturtacaklarını kaydetti.
Yüklen emekçi!
Dün sabah yine Belediye İşhanı önünde yeniden toplanan KESK'liler, 17 Ağustos Deprem Anıtı önünde yaptıkları saygı duruşunun ardından araçlarla Karamürsel'e gittiler. Karamürsel'de Atatürk ve Cumhuriyet caddelerinde yürüyen KESK'liler Eğitim-Sen Temsilciliği tarafından karşılandılar. Halkın yoğun ilgi gösterdiği KESK'liler, buradan Yalova'ya geçtiler.
KESK'iller Bursa-Yalova yol ayrımında (Dörtyol'da) polis barikatıyla karşılaştılar. "Yüklen emekçi kazanacağız", "Zafer direnen emekçinin olacak" sloganları ve ıslıklarla barikata yüklenen kamu emekçileri zaman zaman da oturma eylemi yaparak, polisi protesto ettiler. Polisin kamu emekçilerini cop ve gaz bombalarıyla dağıtmaya çalışması da sonuç vermedi. Bu sırada polis Sami Evren'i gözaltına aldı. Ancak KESK'liler, Evren'i polis aracından indirerek gözaltına alınmasına izin vermediler. Saldırı sonucunda 7 kamu emekçisi yaralanırken, polis barikatı aşmak zorunda kaldı. Kamu emekçileri, "Barajı yıktık, sıra yasada" şeklinde sloganlar atarak, yürüyüşlerine devam ettiler. Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Vicdan Baykara, Enerji-Yapı Yol Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yakup Keskin, Eğitim-Sen Kocaeli Şube Yöneticisi Şefik Çağır, KESK GYK üyelerinden Ferman Salmış saldırıda yararlananlar arasında yer alıyor.
Saldırının ardından kısa bir açıklama yapan Sami Evren, KESK'in mücadelesini hiçbir gücün engelleyemeyeceğini söyledi. Hükümete de seslenen Evren, "KESK Ankara'ya geliyor ve toplusözleşme masasına oturacak" dedi.
Yasayı geri çektireceğiz
Kamu emekçileri polis baskısı ve basının ilgisizliğine rağmen sürdürdükleri eylemi başarıyla sonuçlandırmakta kararlı. Enerji-Yapı Yol Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yakup Keskin, "Yürüyüş başlangıçta kitlesel olmasa da yavaş yavaş kamuoyunun gündemine oturmaya başlıyor. Cumartesi günkü mitingin yeterince kamuoyu oluşturacağına inanıyorum" diyerek, kamu emekçilerinin KESK'i sahipleneceğini söyledi.
Tüm Sosyal-Sen MYK Üyesi Gürdoğan Aydın ise basının ilgisizliğinden şikâyetçi. "Hastalanan arkadaşlarımız da yürüyüşlerine devam ediyorlar, bu da kamu emekçilerinin direngenliğini gösteriyor" diyen Aydın, kamu sendikaları açısından bir dönüm noktası yaşandığını belirterek, sahte sendikayı geri çektireceklerini belirtti. Hükümetin 4 Mart'ta püskürttükleri yasayı yeniden dayattığını belirten Eğitim-Sen İstanbul 4 No'lu Şube Üyesi Özcan Günay, "26 Mayıs'ta da örgütlülüğümüzle yasayı geri çektireceğiz" dedi.
Bursa'ya ulaştılar
Daha sonra yola çıkan kamu emekçileri Yalova Yolu Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi kavşağında bulunan Üçyıldız Oto Kauçuk ve Sünger Sanayi A.Ş`den sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan ve fabrika önünde bekleyen işçilere destek verdiler.
Evren, kamu çalışanlarını çeşitli sloganlarla karşılayan Petrol-İş Sendikası üyesi işçilere hitap etti. Amaçlarının, grevli, toplusözleşmeli sendika yasası olduğunu belirten Evren, hükümetin karşılarına iş güvencesini ortadan kaldıran, yasakçı ve antidemokratik bir yasa dayattığını belirtti.
Petrol-İş Sendikası Bursa Şubesi Başkanı Nuri Han da, memurların yasal haklarını elde etmek için mücadele ettiğini, Üçyıldız işçilerinin ise Anayasal haklarını kullandıkları için işten çıkarıldıklarını söyledi. Han, 17 gündür süren direnişe, ilgili yerlerin kulak tıkadığını, ancak işçilerin sendikal haklarını alıncaya kadar mücadele edeceğini ifade etti.
'O tarihi biz yazarız!'
Güven Gerçek
21 Mayıs günü Kadıköy İskele Meydanı'nda toplanan yüzlerce emekçi grev ve toplusözleşme hakkını içermeyen, yasaklarla dolu Sahte Sendika Yasası'na karşı Ankara'ya yürüyen kamu emekçileriyle birlikte Sögütlüçeşme'ye kadar yürüyerek KESK MYK, GYK üyeleri, sendika genel başkanları ve şube yöneticilerinden oluşan 300 kişiyi Ankara'ya uğurladı. Söğütlüçeşme çıkışında polisin kitle önüne barikat kurma çabası üzerine zaman zaman gerginlikler yaşandı. Kartal çıkışından itibaren yol boyunca ses cihazından işçilere, kamu emekçilerine, küçük esnafa, atölyelere ve yoksul halka yönelik yoğun ajitasyon ve propagandayla hükümet ve IMF politikaları teşhir edildi.
Üç günlük yürüyüş boyunca birçok okulda minik öğrenciler camlarda ve okul bahçelerinde, birçok insan balkonlarda ve pencerelerde fabrika ve atölye kapılarında coşku ve alkışlarla yürüyüşçü kamu emekçilerine destek verdi.
Gebze girişinde oluşturulan barikat yürüyüşçüler tarafından coşkuyla aşıldı. "Tarih yazmadı bugüne kadar burada kimse yürümedi" diyen polis yetkilisine kamu emekçileri, "O halde bu tarihi biz yazacağız" diyerek cevap verdi. Üçüncü günün sonunda Kocaeli'de coşkulu bir karşılama yapıldı. Özellikle yürüyüşün ilk gününden itibaren kısmi organizasyon boşlukları yaşandı. Ancak daha önemlisi sahte sendika yasasını püskürtmenin, grevli toplusözleşmeli bir sendika yasasını kazanmanın, işyeri ve işyeri çalışmalarının önemine gereken dikkat çekilmemekte, hizmet üretimini durdurmaya yönelik hazırlıklar yapılmamakta, örgüt buna motive edilmemektedir. Bu eksiklikler giderilmeli, her gün kilometrelerce yol yürüyen kamu emekçilerinin yürüyüşteki kararlılıklarını işyerlerine taşımalı, işyerilerini hizmet üretimi durdurmaya yönelik hazırlıklarını ihmal etmemelidir. Fiili ve meşru mücadele ile bugünlere gelen sendika hakkını sendikaları kurarak kazanan kamu emekçileri, toplusözleşme ve grev hakkını da grev yaparak elde edeceğini unutmamalıdır.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

IMF'nin tahsildarı

SONRAKİ HABER

Antalyalı elma üreticisi zor durumda: Elma ihracatı durma noktasında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa