23 Mayıs 2001 01:00

'Köykentler ihtiyaçlarımızı karşılamıyor'

Göç-Der Diyarbakır Şubesi'nin 1. Olağan Kongresi'nde, devletin geri dönüşleri kendini aklamaya yönelik yeni baskı politikaları üzerinden gerçekleştirmeye çalışması ve köykent koşuluna bağlaması tepkiyle karşılandı.

Paylaş
'Köykentler ihtiyaçlarımızı karşılamıyor'
Ali Rıza Kılınç
Önceki gün yapılan Göç Edenler Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği (Göç-Der) Diyarbakır Şubesi'nin 1.Olağan Genel Kongresi'nde geri dönüşler ve köykent projesi tartışıldı. Yıllar önce köyleri yakılarak boşaltılan zoraki göç mağdurları, köylerine dönme taleplerinin, devletin kendisini aklama koşuluyla uygulamaya konulmasını tepkiyle karşıladı.
Kongrede, "devletin kendini aklama projesi" olarak nitelendirilen bu uygulamanın, köylerine dönmek isteyen göç mağdurlarına, OHAL Valiliği bilgisi dahilinde hazırlanmış ve köylere dönüşün koşulu olarak dayatılan formun şıklarında saklı olduğu dile getirildi. Kongrede ayrıca yoğun bir şekilde propagandası yapılan köykent projelerinin göç mağdurlarının talebini ve ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğu dile getirilerek bu projeden vazgeçilmesi istendi.
Göçün asıl nedeni Kürt sorunu
İHD Diyarbakır Şube Başkanı Osman Baydemir, köye dönüş için devlete başvuran göç mağdurlarının, söz konusu formu ya da dilekçeyi doldururken, görevli polisler tarafından, formda yer alan, "terör nedeniyle" şıkkının işaretlenmesine zorlandıklarını söyledi. Baydemir, zorla imzalatılmak istenen bu formlarla, binlerce insanın köylerinin ve evlerinin yakılmasında sorumlu olan siyasi erklerin ve askeri kesimin aklanmaya çalışıldığına dikkat çekerek, bölge insanı üzerinde gerçekleştirilen bu sistematik baskı politikaların son bulması gerektiğini vurguladı.
Göç sorunun asıl nedeninin Kürt sorunu olduğunu söyleyen Baydemir, Turgut Özal'ın kendince Kürt sorunun çözümüne ilişkin olarak dile getirdiği, "Bölgeden 700 bin kişiyi metropollere götürmekle Kürt sorunu çözülür" sözlerini hatırlatarak, Özal'ın Kürt sorununu nüfus üzerinden çözmeye çalıştığını ve günümüz siyasi iktidarının da aynı politikaların sürdürücüsü olduğunu ifade etti.
Köykentten vazgeçilsin
Bölge halkının uzun yıllar sıkıyönetim, sonrasında da OHAL yasalarının keyfi uygulamalarına maruz kaldığını belirten Gürbüz, bügün köylerine geri dönmek isteyen göç mağdurlarına dayatılan ve Ecevit'in 30 yıllık hayali olarak tanımladığı köykent projelerinin göç mağdurlarınının ihtiyaçlarına yanıt olmadığını söyledi. Gürbüz, Kürt sorununun demokratik temelde çözülmesi gerektiğini söyleyerek, "Koruculuk ve OHAL kaldırılsın, mağdurların zarar ziyanı tazmin edilerek, tarım ve hayvancılığı teşvik eden krediler sağlansın" dedi.
Birçok sorunun kaynağı göç
Diyarbakır'ın 500 bin nüfuslu beldesi Bağlar Belediye Başkanı Cabbar Leygara da, bölgede uzun süren savaşın ve ardından göçe zorlanan milyonlarca kişinin Diyarbakır başta olmak üzere kentlerde büyük bir nüfus yığılmasına neden olduğunu söyledi. Kentlerde sağlıksız barınaklarda yaşamak zorunda kalan göç mağdurlarının krizle birlikte bir kat daha zor bir yaşama sürüklendiklerini belirten Leygara, köy ve kent kültürü arasında sıkışıp kalmanın yarattığı kültürel çatışmanın da göç mağdurlarının üzerinde büyük bir tahribat yarattığının altını çizdi. Leygara, göç çocuklarının sokakta kalmak zorunda kaldığını ve bu çocuklar arasında suç işleme oranın da yüksek olduğunu ifade ederek "Suç işleyen çocukların yaşadığı ekonomik sosyal yaşam göz önünde bulundurulmadan direkt çocuklar cezaya tabi tutuluyor" diye konuştu. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Geldiğin yere dön!
Gaziantep Emek Platformu Dönem Sözcüsü ve Türk-İş İl Temsilcisi Ali Gökdemir, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in Gaziantep'e gelmesini portesto ederek "En kısa sürede geldiği yere dönmesini istiyoruz" dedi.
Gaziantep Emek Platformu'nu oluşturan Türk-İş, DİSK ve KESK'e bağlı sendikalar adına Dönem Sözcüsü Ali Gökdemir tarafından dün Tek Gıda İş Sendikası Antep Şubesi'nde bir basın toplantısı düzenlendi. Kemal Derviş'in Gaziantep'e gelişinin değerlendirildiği toplantıya, Gaziantep Emek Platformu'na bağlu sendikalar ve kitle örgütleri de katıldı.
Sömürge kıskacı
Açıklamada, 1970'li yıllardan bu güne kadar IMF ve Dünya Bankası'nın Türkiye'nin sözde kalkınması için hükümetlerle 18 tane anlaşma yaptığını belirten Gökdemir, bu anlaşmaların hiç bir soruna çözüm getirmediğini aksine daha fazla açlık, yoksulluk getirdiğini söyledi. Türkiye'nin tam bir sömürge kıskacına alındığına işaret eden Gökdemir, "Çalışanların iş güvencesi, insan hakları hangi boyuttadır? Çöplerden beslenen insanlar bu ekonomik programların sonuçları değil midir?" dedi.
Özelleştirmelerle Türkiye'nin yer altı ve yer üstü kaynaklarının yabancıların kucağına atıldığını belirten Gökdemir, bu nedenlerle IMF patentli Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Derviş'in Gaziantep'e gelmesini protesto ettiklerini söyledi ve "En kısa sürede geldiği yere dönmesini istiyoruz" dedi.
Gelir gelmez protesto
Kemal Derviş, Gaziantep'e gelir gelmez de protestoyla karşılandı. Derviş ve beraberindekiler Otel Tuğcan'a girdikleri sırada, bir grup Derviş'i protesto etti. Gruba müdahale eden polis 7 kişi gözaltına aldı.
Kemal Derviş, "yeni ekonomik programı anlatmak üzere çıkacağını" açıkladığı Anadolu turunun ilk durağı olan Gaziantep'te daha sonra Tenis Kulübü'nde Vali Erhan Tanju, Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan, Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Akif Ekici ve Gaziantep Genç İşadamları Derneği Başkanı Erhan Özmen ile sınırlı tutulan grupla akşam yemeği yedi. Derviş, bugün de çeşitli ziyaretlerde bulunacak ve akşam saat 18:00'de ile Adana'ya hareket edecek.
ÖNCEKİ HABER

Ersümer'i MHP kurtardı!

SONRAKİ HABER

CHP, Kılıçdaroğlu'ya yönelik saldırıyı 81 ilde kınayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa