22 Mayıs 2001 21:00

Türk-İş anlaştı

Sınırları IMF'ye verilen niyet mektubuyla çizilen TİS görüşmelerinde IMF'nin ve hükümetin dediği oldu.

Paylaş
Türk-İş anlaştı
Türk-İş ile hükümet arasındaki, yaklaşık 480 bin işçiyi ilgilendiren 2001-2002 dönemi kamu sözleşmeleri dün anlaşmayla sonuçlanırken, sözleşmelerde IMF'nin ve hükümetin dediği oldu. Baştan beri "0" ya da biraz üstünde zam önerileriyle Türk-İş'i kendi kulvarına çekmeyi başaran hükümet, altına imza atılan anlaşma ile krizin yükünü yine işçilere yıktı. Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Genel Eğitim Sekreteri Salih Kılıç, Genel Mali Sekreter Mustafa Kumlu, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Çetin Altun ile Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Demiryol-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Harb-İş Genel Başkanı Orhan Atay, Tarım-İş Başkanı Bedrettin Kaykaç ve Sağlık-İş Genel Sekteri Yusuf Çelik'in katıldığı dünkü toplantıda, hükümet adına Devlet Bakanları Mehmet Keçeciler ile Kemal Derviş de hazır bulundu. Kamu-İş, Tühis, Maliye Bakanlığı ve Hazine uzmanlarının da bulunduğu toplantının yaklaşık bir saatlik bölümüne Başbakan Bülent Ecevit de katıldı.
Toplantıdan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Meral, Keçeciler'in 9 Mayıs günü altına imza attığı anlaşma metnine sahip çıkmasını istedi. Yaklaşık 4 saat süren görüşmeden sonra varılan anlaşma, Bayram Meral, Kemal Derviş ve Mehmet Keçeciler'in de katılımıyla Başbakan Bülent Ecevit tarafından açıklandı. Çetin bir görüşmeden sonra TİS'in belirlendiğini, konfederasyon yöneticilerinin büyük bir sorumluluk örneği verdiklerini söyleyen Ecevit, "Hem hakça bir düzen içinde, hem Türkiye'nin içinde bulunduğu koşulları gözönünde bulundurdular" diyerek, katkısı olanlara teşekkür etti.
İşçi enflasyona ezdirilecek
Anlaşma ile işçi ücretlerine ilk altı ay için yüzde 15, ikinci altı ay için yüzde 15, üçüncü altı ay için yüzde 10, dördüncü altı ay için de yüzde 10'luk artış yapıldı. Buna göre, ilk altı aylık artış miktarı kök ücretlere yansıtılacak, ancak bu artıştan doğan farklar 2002 yılının Şubat ayında bir seferde ödenecek. Öngörülen enflasyon miktarının yüksek olması halinde, ikinci ve üçüncü altı aylık dönemlerde farkın yüzde 80'i, dördüncü altı aylık dönemde ise tamamı ücretlere yansıtılacak. Ücret dışındaki, re'sen emeklilik, özelleştirme nedeniyle atılan işçilerin başka kurumlara yerleştirilmesi, işgüvencesi yasasının çıkarılması gibi maddeler ise "hükümetin gayretine ve iyiniyetine" bırakıldı.
Meral: Büyüklerimiz böyle derdi
Keçeciler'in rakamlar konusunda bilgi vermesinden sonra ise Meral, Ecevit'e de teşekkür ederek, "Elbette bugünkü sorunları, sıkıntıları gidermeyecek ama ülkenin geleceği bakımından bir rahatlık sağlayacağını düşünüyoruz." dedi. Açıklamanın ardından ücret dışındaki maddeleri de görüşmek ve protokolü hazırlamak üzere hükümet ve Türk-İş yöneticileri yeniden biraraya geldiler.
Bu görüşme de yaklaşık 2,5 saat sürdü. Bir bölümüne Derviş'in de katıldığı görüşme sonunda yeniden açıklama yapan Meral, alınan zammın çokluğu ya da azlığının tartışılabileceğini, ama tartışılmayacak bir şeyin, sorunun masa başında çözülmesi olduğunu öne sürdü. Büyüklerinin, "en iyi sözleşme masa başında bitirilenidir" dediğini aktaran Meral, bu sonuca gelmekten mutlu olduklarını da söyledi. "Umuyorum ki, değerli işçi kardeşlerim aldıkları bu ücretini fazlasını ülkesine döndürecek, daha fazla üretken olacaklardır. En ufak şüphem yok" diyen Meral, "Dervişe yönelik yoğun eleştirileriniz vardı" diye hatırlatılmasına, "Harç bitti, yapı paydos" cevabını verdi. Hak-İş ve diğer sendikaların eleştirdiği yönündeki hatırlatma üzerine de Meral, "Bu o arkadaşların tercihidir. Daha fazlasını alırlarsa sevinirim" dedi.
Vatanperver Türk-İş!
"Türk-İş yöneticilerinin gösterdiği vatanperverliğin de altını çizmek istiyorum" diyen Keçeciler ise sendikacılara teşekkür etti. Keçeciler, "Türk-İş Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizi aşmamıza yardımcı olmak üzere birinci altı ayda alacağı ücretleri bir yıl sonra almayı kabul etmiştir ki, bunun bir işçi hareketi için ne kadar zor bir fedakarlık olduğunun şuurundayız. Bu fedakarlığı, vatanseverliği Türk-İş yöneticileri, Türk-İş işçi hareketi göstermişlerdir" dedi.
ÖNCEKİ HABER

'Endüstri bölgeleri Anayasa ihlali'

SONRAKİ HABER

Facebook, Sputnik’e ait sayfaları kaldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa