20 Mayıs 2001 21:00

Kamu emekçileri Ankara'ya yürüyor

Kamu emekçilerinin Sahte Sendika Yasası Tasarısı'na karşı grevli ve toplusözleşmeli sendika hakkı için düzenledikleri yürüyüş bugün İstanbul'dan başlıyor.

Paylaş
Kamu emekçileri Ankara'ya yürüyor
Kamu emekçilerinin Sahte Sendika Yasa Tasarısı'na karşı "Toplusözleşmeli, grevli, özgürlükçü ve demokratik bir yasa istiyoruz" talebiyle düzenlediği yürüyüş bugün İstanbul'dan başlıyor. Yürüyüş ile ilgili görüşlerini gazetemize aktaran KESK Genel Sekreteri Sevil Erol, Meclis'e tepkilerini göstermek için Ankara'ya yürüdüklerini söyledi. Taleplerini ifade etmeyen bu yasanın Meclis'ten geçmesini düşünmek bile istemediklerini belirten Erol, "Bize rağmen geçirmeye çalışırlarsa her zamanki duruşumuz, direniş ve mücadelemiz devam edecek" şeklinde konuştu. Erol, tüm işçi ve emekçileri mücadelelerine güç vermeye çağırdı.
'Her yerde direniş'
KESK MYK Üyesi Mustafa Avcı da, KESK'in sahte yasaya karşı tüm gücünü göstereceğini belirterek, Ankara eyleminin final eylemi değil, uyarı eylemi olduğunu söyledi. Avcı, Emek Platformu'nda Türk Kamu-Sen'in eylemlerine destek verilmesine karşı çıktığını ve yasanın bu şekilde çıkmasını savunduğunu söyledi. Yasanının çıkması halinde işyerlerinde yeni 1 Aralık'lar ve Ankara'da yeni 4 Mart'lar gerçekleştireceklerini söyleyen Avcı, "Pratiğimiz üzerine basarak mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.
Tartışmalara takılmamak gerektiğini belirten KESK MYK Üyesi İbrahim Kudiş ise, "Alınan kararlarla ilgili tartışmaların haklı yanları olmakla birlikte, esas olan kitlesel işbırakmalar için gereken çalışmayı yapmak" diyerek, herkesi daha çok çaba sarf etmeye çağırdı. Yasayı ülkenin dört bir yanında işbırakıp, alanlara çıkarak ve güçlü direnişlerle durduracaklarını söyleyen Kudiş, yasanın yürüyüş esnasında gündeme gelmesi durumunda kamu emekçilerini Ankara'ya direnişe çağıracaklarını söyledi.
11 yıllık zorlu bir mücadele sürecinden geçtiklerine dikkat çeken KESK MYK Üyesi Sevgi Gökçe, "Bütün kurum ve kuruluşlar eylemimize güç katmalı ve taleplerimizi sahiplenmeli" çağrısında bulundu.
EMEP'ten destek
Emeğin Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Memet Kılınçaslan da yaptığı yazılı basın açıklamasıyla, Sahte Sendika Yasa Tasarısı'nın antidemokratik bir yasa olduğunu belirterek, parti olarak KESK'in ve kamu emekçilerinin yürüttüğü mücadelenin yanında olduklarını kaydetti. Yaşanan krizler ve IMF'nin bastırmasıyla gündeme gelen 15 yasayla ortam fırsat bilinerek Sahte Sendika Yasası'nın yeniden gündeme getirildiğini ifade eden Kılınçaslan, yasanın Türkiye'nin imza attığı uluslararası anlaşmalardaki çerçevenin de gerisinde olduğunu söyledi. Hükümetin emekçilerin talep ettiklerinin tersini yaparak bir kez daha emekçi düşmanı tavrını gösterdiğini vurgulayan Kılınçaslan, "KESK tarafından başlatılan eylemlerin güçlü, sonuç alıcı ve başarılı olması için partimiz üzerine düşeni yapacaktır" dedi.
Malatya'da yola çıkıldı
KESK Malatya GYK üyeleri ile Malatya'daki KESK'e bağlı sendika şubelerinin yöneticileri, SES binasının önünde dün yapılan açıklamanın ardından Ankara'ya doğru yola çıktılar. EMEP ve ÖDP Malatya İl Yöneticileri'nin de yer aldığı basın açıklamasına, yaklaşık 100 kişi katıldı. İHD İstanbul Şubesi Çalışma Yaşamı Komisyonu da yazılı bir açıklama yaparak, kamu emekçilerine desteğini sundu.
ÖNCEKİ HABER

Türk-İş'in gözü hükümette,

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa