18 Mayıs 2001 01:00

Memur Ankara yolunda

Kamu emekçileri sendikal hakları için Ankara'ya yürümeye hazırlanıyor. 21 Mayıs günü İstanbul'dan yola çıkacak olan KESK ve bağlı sendikaların yöneticileri 26 Mayıs günü Ankara'ya ulaşacak.

Paylaş
Memur Ankara yolunda
KESK sahte sendika yasasının geri çekilmesi için Ankara'ya yürüme ve Ankara Kızılay'da kitlesel eylem yapma kararı aldı. 21 Mayıs günü İstanbul'dan yola çıkacak olan KESK ve KESK'e bağlı sendikaların yöneticileri 26 Mayıs Cumartesi günü Ankara'da tüm Türkiye'den gelen kamu emekçileriyle buluştuktan sonra Kızılay'da sahte sendika yasasının geri çekilmesini isteyecekler. Hükümetin, kamu emekçilerinin istemlerine kulak tıkayıp sahte sendika yasasını Meclis'ten geçirmeye ısrar etmesi halinde iş bırakarak alanlara çıkacaklar.
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen ve genel kurulda görüşülmeye hazır hale gelen sahte sendika yasası hakkında yeni eylem kararları alan KESK MYK'sı eylem takvimini açıkladı. KESK MYK'sı 21 Mayıs Pazartesi günü İstanbul'dan başlayacak ve 26 Mayıs Cumartesi günü Ankara'da sona erecek yürüyüş yapacak. KESK MYK üyeleri, sendika genel başkanları, sendika genel merkez yöneticilerinden ikişer kişi ve bütün şube yönetimlerinden birer kişinin katılacağı beş gün sürecek yürüyüşün adı "Toplusözleşmeli, grevli, özgürlükçü ve demokratik bir yasa istiyoruz" olarak belirlendi. Yürüyüşçülerin Ankara'ya ulaştığı 26 Mayıs Cumartesi günü tüm illerden kitlesel bir biçimde Ankara'ya gelinecek ve sabah 09.00'da Hipodrom'da toplanılarak Kızılay'a yürünecek. Kızılay'da emekçilerin nasıl bir sendika yasası istediği ifade edilerek, sahte sendika yasasının geri çekilmesi istenecek. Tasarı yürüyüş sırasında Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanırsa eylem takvimi hızlandırılarak en hızlı biçimde Ankara'da olunacak.
İşbırakma gündemde
Bütün demokratik uyarılara rağmen yasa TBMM gündemine getirilirse aynı gün Türkiye'nin her tarafındaki kamu emekçilerin hizmetten gelen güçlerini kullanarak iş bırakacaklar ve başta Ankara Kızılay olmak üzere tüm illerin merkezi alanlarında her türlü demokratik tepkilerini gösterecekler. Ayrıca yasa Meclis'te görüşülmeye başladığı gün Bolu, Eskişehir, Konya, Kırşehir, Kırıkkale, Niğde ve Çankırı illerindeki kamu emekçileri ile KESK GYK ve MYK üyeleri kitlesel olarak Ankara'ya gelecek. Kamu emekçileri yasa geri çekilerek toplu sözleşmeli, grevli, özgürlükçü, demokratik ve katılımcı bir yasal düzenleme yapılıncaya kadar eylemlerini sürdürecekler.
Emekçiye yine barikat
KESK Ankara Şubeler Platformu da sahte sendika yasa tasarısının geri çekilmesi için Ankara milletvekillerine fask çekme eylemi yaptı. Kamu emekçileri dün öğle saatlerinde "Toplu sözleşme hakkımız, grev silahımız", "Devlet güdümlü sendikaya hayır" sloganlarıyla EğitimSen 1 No'lu Şube önünde toplandı. Burada konuşan KESK Ankara Şubeler Platformu Sözcüsü Hasan Karakaya, "KESK ve bağlı sendikalar olarak gerçek anlamda bir sendika yasasının çıkmasını istiyoruz. Sahte bir yasayı asla kabul etmeyeceğiz" dedi. Sahte yasayı isteyenlerin onbinlerce emekçinin sesine kulak vermesi gerektiğini kaydeden Karakaya, "İstanbul'da başlayacak yürüyüşün heyecan ve inancını tüm illerde dalga dalga büyüteceğiz" dedi.
Karakaya'nın konuşmasının ardından emekçiler faks çekmek için Kızılay Postanesi'ne doğru sloganları, pankartları ve dövizleriyle hareket etti. Topluluğun önüne barikat kuran polis, pankart kapatılmadığı ve sloganlara son verilmediği takdirde emekçileri gözaltına alacağını belirtti. Barikatın kaldırılmaması üzerine oturma eylemi başladı. Eylem sürerken barikatın kalkması üzerine topluluk Kızılay Postanesi'ne doğru yürüyüşe geçti ve postaneye giren KESK'e bağlı sendikaların yöneticileri Ankara milletvekillerine faks çektiler.
Milletvekillerine faks
KESK Adana Şubeler Platformu üyeleri de dün Büyük Postane önünde yapılan basın açıklamasının ardından Adana milletvekillerine faks çekti. KESK Dönem Sözcüsü ve BES Adana Şube Başkanı Yaşar Durmuş eylem öncesinde yaptığı açıklamada sahte sendika yasasının çıkmasına izin vermeyeceklerini söyledi.
Balıkesirli kamu emekçileri dün Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin il başkanları ile görüştü. ANAP, DSP, FP ve DYP'yi ziyaret eden KESK yöneticileri, yasanın içeriği konusunda bilgi verdiler. KESK Dönem Sözcüsü Mehmet Aslan, "Bizi kafes maymununa çevirmek istiyorlar. Bunu kabullenmeyeceğiz" dedi.
KESK'in aldığı kararlar doğrultusunda Antalya'da da siyasi partileri ziyaret eden KESK'liler, ardından Cumhuriyet Meydanı'nda oturma eylemi yaptılar. Eylem sonrasında Antalya'da bulunduğunu öğrendikleri Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan ile görüşmeye giden KESK yöneticileri, taleplerini içeren bir dosyayı Okuyan'a verdiler.
ÖNCEKİ HABER

IMF'nin aşağılamasına

SONRAKİ HABER

CHP, Kılıçdaroğlu'ya yönelik saldırıyı 81 ilde kınayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa