17 Mayıs 2001 21:00

IMF'nin aşağılamasına

   'müteşekkiriz' yanıtı

Paylaş
IMF'nin aşağılamasına 'müteşekkiriz' yanıtı
IMF'nin Devlet Bakanı Kemal Derviş ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti tarafından imzalanan niyet mektubunu yetersiz bularak, Endonezya Devlet Başkanı Suharto'ya yaptığı gibi onur kırıcı bir şekilde Ecevit'in de imzasını istemesi üzerine Ecevit, Yılmaz ve Bahçeli tarafından imzalan ek mektubun içeriği açıklandı. Başbakan Bülent Ecevit ile Başbakan Yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz'ın, 3 Mayıs'ta Uluslararası Para Fonu (IMF)'na iletilen Türkiye'nin niyet mektubuna ek olarak yazdıkları mektubun metni, Washington'da IMF tarafından yayınlandı.
Liderler, IMF Başkanı Horst Köhler'e hitaben yazdıkları ortak mektupta, Türk hükümetinin niyet mektubunda belirtilen önlem ve politikaların tamamen arkasında olduğunu bildirdiler. Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz, ortak mektupta şunları belirttiler: "Devlet Bakanı Kemal Derviş ve Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti tarafından size gönderilen niyet mektubu, Türkiye'yi bugün etkileyen finansal ve ekonomik krizi aşma ve enflasyonu gelecek yıl yüzde 20'nin altına indirmeyi hedefleyen makroekonomik çerçeve içinde ülkede güçlü bir ekonomik düzelme sağlama yolunda Türk hükümetinin uygulayacağı politikaları, programları ve önlemleri içermektedir.
Programımızda büyüme, istikrar ve yapısal reformlar birbirini destekleyen ortak hedeflerdir. Hükümet, bu hedeflerin elde edilmesi konusunda niyet mektubunda belirtilen bütün önlemler ve politikaların tamamen arkasındadır. Bildiğiniz gibi, çok derin yapısal reformlara temel oluşturacak yasama alanında büyük ilerleme kaydettik. Bu ilerlemelere hem kamu, hem özel sektörde idare ve şeffaflığın ilerletilmesi dahildir."
Şükranlarını sundular
Programın sıkı önlemler içerdiğini belirten koalisyon liderleri, daha önceki 18 programla Türkiye'yi daha da dışa bağımlı hale getiren ve iflasa sürükleyen IMF'ye şükranlarını sundular. Ecevit, Yılmaz ve Bahçeli, mektuplarına şöyle devam ettiler: "Bu program, uluslararası topluluğun güçlü ve zamanlı finans desteğini gerektirmektedir. Ekonomi ekibimize sağladığınız işbirliğinden dolayı size müteşekkiriz."
ÖNCEKİ HABER

Edebiyatçılar Kürt emekçileriyle buluştu

SONRAKİ HABER

‘ABD Suriye’deki tüm askerlerini geri çekmeyi değerlendiriyor’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa