17 Mayıs 2001 21:00

Edebiyatçılar Kürt emekçileriyle buluştu

Yazar-şair Gülsüm Cengiz ile öykücü Adnan Özyalçıner, Elazığ, Tunceli ve Diyarbakır'daki okuyucularıyla buluştular.

Paylaş
Edebiyatçılar Kürt emekçileriyle buluştu
Yazar-şair Gülsüm Cengiz ile öykücü Adnan Özyalçıner, Elazığ, Tunceli ve Diyarbakır'daki okuyucularıyla buluştular.
Evrensel Basım Yayın tarafından organize edilen etkinlik kapsamında bölgeye giden Cengiz ve Özyalçıner, Elazığ ve Tunceli'de "Emekçiler ve Edebiyat" konulu seminere katıldılar. Cengiz ve Özyalçıner seminerden sonra kitaplarını imzaladılar.
Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'ndeki okuyucularıyla bir araya gelen ve yoğun ilgiden çok etkilenen şair Gülsüm Cengiz, gazetemize yaşadıklarını anlattı.
"Ben Tunceli ve Elazığ'a ilk defa gittim. Ve şunu söylemek istiyorum gerçekten çok etkilendim ve heyecanlandım. Elazığ'da Gençlik Kültür Merkezi'nde okuyucularımızla bir araya geldik. "Emekçiler ve Edebiyat" konulu seminerin yapıldığı salon küçük olmasına rağmen tıklım tıklım doluydu. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik beni çok heyecanlandırdı. Elazığ'dan sonraki durağımız Tunceli'ydi. Etkinlikten önce çevreyi dolaşma fırsatı bulduk ve kendimizi çoğalttık bölgedeki kültür anlamında. Ben etkinlikten önce şunu gözlemledim. İnsanların çok heyecanlı olduklarını ve bize gereksinim duyduklarını. Etkinlik Tunceli Belediye Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Tıklım tıklım olan salonun dinleyici profili Elazığ'dan farklıydı. Kadınıyla, erkeğiyle her yaştan insanın katıldığı etkinliğe çocuklar bile katılmıştı. Elazığ'daki etkinlikte onu bulamadık ama Tunceli'deki etkinlikte soru cevap şeklinde canlı bir söyleşi imkânı bulduk. Etkinlikten önce evine misafir olduğumuz bir ailenin kızı bize 'Sizi okullarımızda da görmek istiyoruz. Okullarımıza da gelin' dedi. Bu beni çok heyecanlandırdı.Gerçekten gidilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Öğrenmeye büyük bir istek ve heyacan gözlemledim. Semineri dinleyiciler büyük bir ilgi ile dinlediler, hani sinek uçsa kanat sesi duyulur tarzında bir sessizlikti. Ekonomik kriz ve yoksullukla ilgili soruları bize yönelttiler. Yani hayattan kopuk, koşullardan kopuk bir edebiyat toplantısı olmadı. Örneğin seminere katılan bir kişi bize 'Krizin emekçilere etkisi ve emekçilerin mücadelesi edebiyata nasıl yansıyor' şeklinde bir soru yöneltti. Hâlâ olağan olmayan koşulların hakim olduğu bu bölgede insanlarda büyük bir yaşama sevinci var."
ÖNCEKİ HABER

Hemşirelerden mücadele çağrısı

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa