16 Mayıs 2001 01:00

'Sendika yasağı' komisyondan geçti

Grev ve toplusözleşme içermediği, yasaklarla dolu olduğu için kamu emekçilerinin tepkisini alan kamu görevlileri sendika kanunu tasarısı dün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

Paylaş
'Sendika yasağı' komisyondan geçti
Grev ve toplu sözleşme içermediği, yasaklarla dolu olduğu için kamu emekçilerinin tepkisini alan ve "Sahte sendika yasası" olarak adlandırılan kamu görevlileri sendika kanunu tasarısı dün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonun'da kabul edildi.
Komisyon toplantısına subayların gelmesi dikkat çekerken, DSP İstanbul Milletvekili Rıdvan Budak ile MHP Ankara miletvekili ve Kamu-Sen eski Genel Başkanı Ali Işıklar da komisyon dışından görüşmelere katıldılar. Tasarının birinci maddesinde öngörülen 'toplugörüşme'nin toplusözleşme olarak değiştirilmemesi ve maddenin aynen kabul edilmesi üzerine, KESK ve Memur-Sen yöneticileri toplantı salonunu terkederek, komisyonu protesto etti.
Komisyonda tasarının maddeleri hiç tartışılmadan kabul edildi. Özellikle Tüm Yargı-Sen ve ASİMSEN gibi sendikaların iş kolunda sendikalaşma yasağı getirildi. Tek tartışma yaratan madde ise din hizmetlerinin 11. iş kolu olarak yasaya girmesi konsunda yaşandı. Bu öneri 14'e 13 oyla reddedilirken DSP'li Gaffar Yakın ile Ramiz Savaş'ın bu öneriye destek vermeleri dikkate çekti.
ÖNCEKİ HABER

Sahte sendika protesto edildi

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa