Fotoğraf: Evrensel

Hastanelerde kriz

Hastaneler ekonomik kriz ve dalgalı kur sistemi yüzünden zor günler yaşıyor. Üniversite ya da araştırma hastaneleri, acil ihtiyaçlar dışında ihale açamıyor, açtıkları ihalelere kimse katılmıyor, alacaklarını tahsil edemiyor.

Hastanelerde kriz
Ekonomik kriz ve dalgalı kur sistemi nedeniyle tıbbi malzeme ihalelerini ertelemek ya da iptal etmek zorunda kalan hastaneler, açılan ihalelere de kimsenin katılmaması nedeniyle güç durumda.
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Adil Esen, hastanelerin artan maliyetler nedeniyle zor durumda kaldığını söyledi.
Prof. Dr. Esen, döner sermaye ile çalışan üniversite hastanelerinin dolara bağlı tıbbi malzemelerin fiyat artışlarından olumsuz etkilendiğini belirterek, bu malzemeler için ihale açılmasının da tehlikeye girdiğini, ithalatçı firmaların dövizin dalgalanmaya bırakılmasından sonraki belirsiz ortamda açılan ihalelere katılmaktan çekindiklerini kaydetti.
Çok acil ihtiyaçlar dışında ihale açmamaya özen gösterdiklerini ifade eden Esen, açılanlara da beklenilenin çok altında ilgi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Esen, "Resmi hastalar, SSK'lılar ve Bağ-Kur'luların tedavi masraflarının geç ödenmesi bir başka sıkıntıyı oluşturuyor" dedi.
Dolar ihaleleri engelliyor
İzmir'deki Yeşilyurt Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. İsmail Özdemir de yaşadıkları sorunları şöyle anlattı; "Dövizin dalgalanmaya bırakılması nedeniyle firmalar fiyat belirlemede zorluk yaşıyor. İhale açıyoruz ama fiyat belirlemedeki zorluk nedeniyle katılımın çok az olmasından iki ihalemizi erteledik. İthalatçı firma malın tesliminde doların kaç lira olacağını bilemediğinden bu riski göze alıp ihaleye katılmaktan çekiniyor".
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Geylani Özok ise SSK ile alacakları konusundaki anlaşmazlık ve görüşmelerin sürdürüldüğünü, kesin rakamların faturaların incelenmesi tamamlandıktan sonra ortaya çıkacağını bildirdi. Mart ayında SSK'lı hastaları kabul etmeme kararı alan EÜ, İzmir Valiliği'ne de kamu kurumları hastalarının tedavi masraflarının ödenmesindeki gecikmelerin önlenmesi talebiyle yazılı başvuruda bulundu.
www.evrensel.net