14 Mayıs 2001 21:00

Hükümet yok, Derviş var

Derviş'in, "kaynak göstermeden karar almayın" uyarısı karşısında hükümet, hem selzedeye ve zarar gören çiftçiye yardım kararı aldı hem de kararın uygulanmasını Derviş'in onayına bıraktı.

Paylaş
Hükümet yok, Derviş var
Sel felaketi yaşanan bölgedeki vatandaşların sıkıntılarını gidermek için doğrudan doğruya görev zararı gösterilerek yapılacak yardımlar konusunda, Devlet Bakanı Kemal Derviş tarafından hazırlanarak IMF'ye verilen niyet mektubundaki kriterlere göre karar verileceği belirtildi.
Bakanlar Kurulu, Başbakan Bülent Ecevit'in başkanlığında toplandı. Başbakanlık Merkez Binası'nda saat 11.20'de başlayan toplantıya, Devlet Bakanları Şükrü Sina Gürel ve Şuayip Üşenmez ile Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Dışişleri Bakanı İsmail Cem ve Sağlık Bakanı Osman Durmuş, yurtdışındaki programları nedeniyle katılamadı. Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine yeni başlayan Zeki Çakan, dün ilk kez Bakanlar Kurulu toplantısına iştirak etti. 1 saat 10 dakika süren toplantıda görüşülen konulara ilişkin açıklama, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Rüştü Kazım Yücelen tarafından yapıldı.
Yücelen, Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ile kendisinin bölgeye gittiklerini hatırlattı ve Bakanlar Kurulu'na konuyla ilgili bilgi verip, bölgedeki sorunları dile getirdiklerini ifade etti.
Antakya merkezdeki esnaf ve tüccarın vergilerinin 2 ay ertelenmesi konusunun ise Maliye Bakanlığı'nın alanına girdiğini kaydeden Yücelen, bu bakanlığın bölgedeki vergiler için haziran sonuna kadar mücbir sebep uygulaması getirdiğini ve 13 Mayıs'ta alınan bu kararın duyurulmasını istediğini vurguladı.
Derviş inceleme yapacak
Bakanlar Kurulu'nda, afette doğrudan zarar gören belediyelere Maliye Bakanlığı'nca kaynak aktarıldığı konusunun da konuşulduğunu belirten Yücelen, Maliye Bakanlığı'nın TASİŞ Genel Müdürlüğü vasıtasıyla bölgedeki tüm kamu kuruluşlarına bedelsiz motorin teslim ettiğini ve etmeye devam edeceğinin duyurulduğunu da bildirdi. Yücelen, bölgedeki vatandaşların sıkıntılarını gidermek için doğrudan doğruya görev zararı gösterilerek yapılacak yardımlar konusunda da, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in inceleme yapması ve bütçedeki görev zararına göre bir karar alınmasının da gündeme getirildiğini söyledi.
Yücelen, "Bölgedeki vatandaşlarımızın ve esnafımızın en büyük arzularından birisi elektrik paralarının 1 ay ertelenmesiydi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, bölgedeki elektrik ücretlerinin ödenmesinin 6 ay ertelenmesiyle ilgili tasarıyı Bakanlar Kurulu'na sundu. Ancak bu da görev zararı kararı gerektirdiği için bu konuda yine Hazine'den Sorumlu Bakan Derviş ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan'ın oluşturacakları heyetçe görüşülerek bu konunun kararlaştırılması görüşüldü. Bölgedeki esnafın Halk Bankası'na olan borçlarının ertelenmesi konusu Bakan Derviş tarafından incelenerek, bu konudaki karar bilahare bildirilecektir. Ancak yine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız Devlet Su İşleri Şube Müdürlüğü'nün makine parkının artırıldığını vebu makine parkının afetin etkileri giderilinceye kadar bu bölgede kalacağını duyurdular."
'Program rayında'
IMF İcra Kurulu'nun bugün toplanacağını belirterek, Türkiye'ye sağlanacak dış yardım konusunda Devlet Bakanı Derviş'in toplantıda bilgi verip vermediğini soran gazeteciye Yücelen, "Hayır, geçtiğimiz günlerde zaten Sayın Derviş, bu konuları sizlerle paylaşmıştı. Artık program normal rayında uygulanmaya devam ediyor" karşılığını verdi.
Yücelen, bir gazetecinin "Ne zaman erteleme konusu gündeme gelse görev zararları nedeniyle Bakanlar Kurulu'nda tartışma yaşanıyor. Bugün de bu konuda bir tartışma yaşandı mı?" sorusuna şöyle yanıt verdi: "Hayır, artık bunları tartışmaya gerek yok. Kaynağı olmayanı zaten kimse veremez. Biliyorsunuz bu kasım ayında çıkan bir kanundu. Kasım ayından beri görev zararları için muhakkak kaynak gösterme zorunluluğu var. Kasım ayında bu kanun çıkmasına rağmen bütçede bu gösterilmemişti. Ek bütçe ile öyle bir kaynak gösterildi. Ama bu son 1 ayda çıkan bir kanun değil, yani Sayın Derviş'ten önce..."
ÖNCEKİ HABER

Üreticiye gümrük darbesi

SONRAKİ HABER

İran'da 2018 yılında 66 binden fazla kamu emekçisi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa