14 Mayıs 2001 21:00

Rutin saldırganlık!

İsrail ordusunun Filistin karakollarına yönelik saldırıları rutin bir hâl aldı. Dün, beş Filistin polisi taranarak öldürüldü, Arafat'ın karargâhına yakın kesimler bombalandı.

Paylaş
Rutin saldırganlık!
İsrail'in Filistin'deki sivil hedeflere ve güvenlik güçlerinin karargâhlarına düzenlediği saldırılar "rutin" bir hal aldı. Dünya ise, saldırı ve katliamları seyretmekle yetiniyor. Filistin'de bugün "Nakba" eylemleri düzenlenecek.
Beş polis tarandı
Batı Şeria'da, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 5 Filistinli polis öldü. Filistinli bir ambulans görevlisi, Ramallah yakınında bulunan Beytuniya köyündeki bir kontrol noktası civarında, ağır makinalı tüfek ateşiyle öldürülen 5 kişinin cesedini bulduklarını söyledi. Hastane kaynakları bu bilgiyi doğruladı. Ramallah Valisi Mustafa Liftavi İsrail askerlerini, Filistinlilerden bazılarını uykudayken, diğerlerini de bir Filistin kontrol noktasında öldürmekle suçladı.
Arafat'ın karargâhı
İsrail helikopterleri dün sabah Filistin lideri Yaser Arafat'ın Gazze'deki karargâhına roket saldırısı düzenledi. Filistinli güvenlik sözcüsü, saldırıda karargâhın 100 metre ilerisinde bulunan 4 zırhlı personel taşıyıcısının isabet aldığını belirtti. Sözcü ayrıca, Cabalya mülteci kampı yakınındaki Ulusal Güvenlik binasında bulunan 2 zırhlı personel taşıyıcıyla, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus bölgesindeki bir üste bulunan 2 zırhlı personel taşıyıcının isabet aldıklarını kaydetti. Saldırıda Filistinli 3 polisin hafif yaralandıkları ifade edildi. İsrail ordusu da roket saldırısını doğruladı. Gazze ve çevresine yönelik helikopter ve uçak saldırılarında dün yaralananların sayısı 15.
Sürekli saldırı stratejisi
İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un yardımcılarından Raanan Gissin'in sözleri, İsaril'in şiddet politikasını gözler önüne seriyor. Gissin "Temel stratejimiz, Filistinlilerin İsrail ordusunun sürekli saldırıları karşısında kendilerini korumak için daha fazla zaman harcamalarını sağlamaktır" dedi.
Bugün Nakba
1948'de İsrail'in kuruluşunun yıldönümü öncesinde artan İsrail saldırıları, bölgeyi içinden çıkılması daha da güç bir çatışma ortamına sürüklemeyi hedefiyor. Filistin halkının "Nakba" yani "felaket günü" olarak nitelediği günde her yıl protesto gösterileri düzenleniyor. İsrail, Filistin polis güçlerini de çatışmalara sokabilmek amacıyla karargâhları bombalıyor.
'Terörist Şaron'
Arap Birliği, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'u "silahsız bir halkla savaşan uluslararası terörist" olarak niteledi. Arap Birliği'nin alt komisyonunda konuşan, birliğin Filistin ile ilgili işlerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Said Kemal, "Bu savaş, başında uluslararası terörist Şaron'un bulunduğu bir grup terörist ile silahlı ve ırkçı Yahudi yerleşimciler tarafından silahsız bir halka karşı yapılmaktadır" dedi. Kemal, İsrail'in Filistin halkına yönelik "yok etme" savaşına karşı uluslararası topluma "daha etkin seferberlik" çağrısında bulundu.
Filistin heyeti ABD'de
Öte yandan bir Filistin heyeti, George W. Bush ile görüşmelerde bulunmak üzere ABD'nin başkenti Washington'da bulunuyor. Filistin Kurtuluş Örgütü yöneticilerinden Mahmud Abbas, heyetteki en rütbeli üye. Bush, ilk kez yetkili bir Filistin heyeti ile görüşmüş oluyor. Abbas'ın ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile de görüşmesi bekleniyor.
ÖNCEKİ HABER

Yoksula apaçık şiddet!

SONRAKİ HABER

Aydın’ın Söke ilçesinde CHP’den 26 üye istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa