Fotoğraf: Evrensel

Sindirim sorunları kalmadı

Önceki gece patlak veren hükümet krizi, Ecevit, Bahçeli ve Yılmaz'ın IMF'ye verilen kölelik taahhütlerini okumadan imzaladıklarını ortaya çıkardı.

Sindirim sorunları kalmadı
Başbakan Bülent Ecevit ve Başbakan yardımcıları Devlet Bahçeli ve Mesut Yılmaz'ın IMF'ye verdikleri taahhütleri gözü kapalı imzalamasıyla patlayan hükümet krizi, koalisyon ortakları tarafından sindirim genişliği ile giderildi. Koalisyon ortakları, önceki gece patlak veren hükümet krizini, Kemal Derviş'in kendilerinden gizli IMF'ye 16 sayfalık taahhut mektubu vermesini de içlerine sindirerek kapatmaya çalışıyorlar. Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'nin kritik bir dönemden geçtiğini, bundan dolayı hükümetle ilgili tartışmalara girmeyi sakıncalı bulduğunu söyledi.
Ecevit, Sakarya'ya gitmek üzere geldiği Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin, hükümette tartışma yaratan IMF'ye verilen Niyet Mektubu'ndan koalisyonu oluşturan partilerin genel başkanlarının haberlerinin olup olmadığını sorması üzerine şunları söyledi: "Bu sıralarda Hükümetle ilgili tartışmalara girmeyi sakıncalı buluyorum. Kritik bir dönemden geçiyoruz. Ekonomiyi düzeltmemiz için bir fırsat doğdu. Bu fırsatı değerlendirmek için bu tür tartışmalara katkıda bulunmak istemiyorum."
MHP çarketti
MHP, Bahçeli'nin Derviş'e "Siz IMF'yı ikna edeceğinize IMF adına Türkiye'yi ikna etmeye çalışıyorsunuz" tepkisinden hükümette kalma uğruna hemen çarketti.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, MHP'nin hükümette olduğunu ve partisinin tüm kadrolarıyla görevinin başında bulunduğunu söyledi. MHP Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen, "Anneler Günü Şöleni"ne gelişinde bir gazetecinin, "MHP'de, hükümetten çekilme isteği var mı" şeklindeki sorusu üzerine Yahnici, "MHP hükümettedir, dün Bankalar Yasası'nı çıkardık, bugün Telekom Yasası'nı çıkaracağız. Tüm kadromuzla meclisteyiz, görevimizin başındayız" dedi.
IMF'ye sunulan niyet mektubunun "liderlerden bile gizlenmesine" ya da liderlerin "gözümü kaparım vazifemi yaparım" zihniyetli memurlar gibi imza atmalarına hiç olmazsa Telekom'dan dolayı tepki göstermesi beklenen Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz de, konuyu geçiştirmeyi tercih etti. Öksüz, hükümetin yerinde durduğunu bildirdi. MHP Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen, "Anneler Günü"ne katılan Enis Öksüz, burada gazetecilerin MHP'nin hükümetten çekilme haberlerine ilişkin sorularını yanıtladı.
Öksüz, bir gazetecinin, "Hükümet gitti mi, geldi mi?" şeklindeki sorusunu, "Bugün Anneler Günü daha önemli bir gün var mı? Annelerin bir tek günü var senede, kanunları çıkarmanın, yenilemenin, yeni kanun yapmanın çok günü vardır. Hükümet yerinde duruyor nereye gitmiş hükümet" diye yanıtladı.
MHP Grup Başkanvekili İsmail Köse de, partisinin Başkanlık Divanı toplantısında "hükümetten çekilmenin tartışılmadığını" iddia ederek, "MHP'nin Sayın Kemal Derviş ile hiçbir problemi yoktur" dedi.
Samsun'da bulunan Başbakan Yardımcısı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de "hükümetin uyum içinde" olduğunu söyledi. Bir gazetecinin, "Telekom yasasında sıkıntı var mı?" sorusuna "Konu Meclis'te görüşülüyor" diye yanıt veren Bahçeli, "Devlet Bakanı Derviş'in çalışma yöntemi ve hükümetten çekilme" konusundaki soru üzerine de "Bunlara girmeyelim, bu yorumlara girmeyelim" dedi.
İnkâr ettikleri kriz nasıl patlak vermişti?
Çarşamba günü yapılan Telekom zirvesinde lisans hakkı noktasındaki pürüz görüşülürken, Derviş'in Niyet Mektubu'nda lisans hakkının verilmesi ile ilgili bölümde "lisans hakkını Telekominikasyon kurulu verir" ibaresinin bulunduğu ve Bahçeli'nin de bunu imzaladığını söylemesi, krize neden olmakla kalmamamış, hükümetin IMF'nin memuru durumuna düştüğünü de kanıtlamıştı. Bahçeli, kendisinin sadece yarım sayfalık bir bölümü imzaladığını söylemiş, Derviş ise Niyet Mektubu'nun 16 sayfadan oluştuğunu belirtmişti. Bu tartışma sırasında Ecevit'in de tıpkı Bahçeli gibi IMF'ye verilen taahhütleri içeren mektubu okumadan imzaladığı ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Bahçeli toplantıyı terketmiş, ancak Ecevit'in araya girmesiyle tekrar toplantı odasına dönmüştü. Bu gelişmeler üzerine Bahçeli önceki gece MHP Başkanlık Divanı üyeleriyle biraraya gelerek "hükümetten çekilmeyi" tartıştı. Toplantıya Enis Öksüz de katıldı. Ancak toplantıda hükümetten çekilmeme kararı alındı ve IMF memurluğu "milliyetçi" MHP'ce sindirildi.
www.evrensel.net