12 Mayıs 2001 21:00

Cannes'a Hollywood baskını!

Hollywood sinemasının beş filmle temsil edileceği festivalde, toplam 23 film bu yılın "Altın Palmiye" ödülünü almak için mücadele edecek.

Paylaş
Cannes'a Hollywood baskını!
Yılın önemli sinema festivallerinden olan Cannes Film Festivali, 54. açılış töreninde perdelerini, yönetmenliğini Baz Luhrman'ın, başrollerini ise Nicole Kidman ve Ewan McGregor'un üstlendikleri "Moulin Rouge" ile açtı. 20 Mayıs'a kadar sürecek olan festivalin "Semaine Internationale de la Critique" başlıklı bölümünde, Semih Kaplanoğlu'nun İstanbul Film Festivali'nden üç ödülle çıkan "Herkes Kendi Evinde" filmi de gösterilecek.
Hollywood sinemasının beş filmle temsil edileceği festivalde, toplam 23 film bu yılın "Altın Palmiye" ödülünü almak için mücadele edecek. Başkanlığını Norveç'li yönetmen Liv Ullman'ın yapacağı jüride Amerikan, Fransız, İtalyan, Tayvan ve Tunuslu yönetmen, aktris ve yazarlar bulunmakta.
Festivalin yarışma bölümüne Amerika'dan katılan "Shrek", 48 yıllık bir aradan sonra "Altın Palmiye" için yarışacak olan ilk animasyon filmi. Bir Dreamworks yapımı olan filmin yönetmenliğini Andrew Adamson ve Victoria Jenson birlikte üstlenmişler.
Yarışmaya Amerika'dan katılan diğer dört film ise, festivalin açılış filmi olan "Moulin Rouge", Joel Coen'in yönettiği "The Man Who Wasn't There", David Lynch'in gizem dolu "Mullholland Drive" isimli filmi ve yönetmenliğini Sean Penn'in üstlendiği, başrolünde Jack Nicholson'un yer aldığı "The Pledge" isimli filmler.
Cannes'ın bu yıl Hollywood'la barışmasının nedenlerinin başında, festivalin sanat yönetmenliğine Thierry Fremaux'nun geçmesi geliyor şüphesiz. Hollywood karşıtlığıyla tanınan Gilles Jacob'un yerini alan Fremaux, Variety'ye yaptığı açıklamada bu konuya değinirken, "Sanıyorum ki festivale olan etkim, yarışmada yer alan Amerikan filmlerinin sayısından anlaşılacaktır." sözcüklerini kullanıyor.
Jacob'un "Ben konu hakkındaki fikirlerimi belirttim, ama kararlara etki etmek istemedim." sözlerine Fremaux, "Biz kimseye ayrıcalık yapmadık. Yarışmada yer alan filmlerin gerçekten bunu hak edecek güzellikte filmler olduğu görüşündeyiz. Örneğin, David Lych, 'Mullholland Drive'da formunun zirvesinde." şeklinde yanıt vermekte.
Festivalin yarışma bölümünde yer alan diğer filmler; Fransa'dan "Roberto Succo" (Cedric Kahn), "La Chambre Des Officiers" (François Dupeyron), "La Repetition" (Catherine Corsini) ve "Va Savoir!" (Jacques Rivette); Rusya'dan "Taurus" (Alexander Sokourov); Japonya'dan "Desert Moon" (Shinji Aoyama), "Lukewarm Water Under the Bridge" (Shohei Imamura) ve "Distance" (Hirokazu Kor-eda); İsviçre'den "Eloge de L'amour" (Jean-Luc Godard); Portekiz'den "Je Rentre a la Maison" (Manoel de Oliveira); Tayvan'dan "Millenium Mambo" (Hou Hsiao-hsien) ve "What Time is it There" (Tsai Ming-liang); Bosna'dan "No Man's Land" (Danis Tanovic); İspanya'dan "Pau and His Brother" (Marc Recha); Avusturya'dan "The Piano Teacher" (Michael Haneke); İtalya'dan "The Profession of Arms" (Ermanno Olmi) ve "The Son's Room" (Nanni Moretti) ve İran'dan "Sun Behind the Moon" (Mohsen Makhmalbaf).
İngiltere, Avustralya ve Afrika'dan tek bir filmin bulunmadığı yarışma bölümündeki filmlerden "Roberto Succo"nun başrolünde "Yara" filminden tanıdığımız Türk oyuncu Yelda Reynaud yer alıyor. Bu yıl ilk kez Bosna'dan bir filmin konuk olduğu festivalde, geçen yılın Doğu Asya filmleri, yerlerini Japon filmlerine bırakmış görünüyorlar.
Cannes'ın "Yarışma Dışı" bölümündeki dikkat çeken filmlerden bazıları ise, François Ford Coppola'nın Vietnam Savaşı'nı konu alan filmi "Apocalypse Now", Martin Scorsese'in "Il Mio Viaggio in Italia", Mamoru Ishii'nin "Avalon" ve Wayne Wange'ın "The Center of the World" filmleri. Başrollerinde Marlon Brando, Martin Sheen, Robert Duvall gibi oyuncuların yer aldığı "Apocalypse Now", 1979 yılında Cannes'da büyük ödülü kazanan film olmuştu.
54. festival kapsamında yer alan etkinliklerden biri de, Hong Kong'lu yönetmen Wong Kar-wai tarafından verilecek "sinema dersi" başlıklı konferans. Bu yılın "Geçmişten Günümüze" bölümünün başlığı "Amerikan Komedisinin Altın Çağı" olarak belirlenmiş. Bölüm kapsamında, Frank Capra'nın "It Happened One Night" ve Charlie Chaplin'in "Monsieur Verdoux" filmlerinin yanı sıra Howard Hawks, George Cukor, Ernst Lubitsch ve Preston Sturges gibi emektar ustaların filmleri de izleyicilerle buluşacak.
Festivalde kapsamında ayrıca, bu yılın sonunda dünya genelinde gösterime girecek olan "Yüzüklerin Efendisi"nin 20 dakikalık özel gösterimi de yer alıyor. Cannes Film Festivali, 20 Mayıs'ta Raoul Ruiz'in "Savage Souls" isimli filmiyle perdelerini kapayacak.
ÖNCEKİ HABER

Diplomalı işsizlerin yeni umudu: KMS

SONRAKİ HABER

Mustafa Sarıgül: CHP'den üzülerek istifa ediyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa