10 Mayıs 2001 21:00

Tersine göç başladı

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri, kentlerde yaşanan yoğun sıkıntılar ve hayat pahalılığı nedeniyle köyden kente göçün, tersine göçe dönüştüğünü söyledi.

Paylaş
Tersine göç başladı
Köylerden şehirlere yaşanan göç hareketi, son yıllarda yaşanan ekonomik ve sosyal sıkıntılar nedeniyle Doğu Karadeniz'de artık tersine dönmeye başladı. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Ulusoy, Marmara'da yaşanan deprem olayından sonra Doğu Karadeniz'deki illere büyük oranda göç yaşandığını belirtti.
Doç. Dr. Ulusoy, yaşanan göçlerden sonra şehir merkezlerinde yığılmaların yaşandığını ve bu yığılmalar sonucunda hem ev kiralarının hem de hayat şartlarının ağırlaştığını söyledi.
Yaşam maliyetleri
Ulusoy, şehirlerdeki yaşam maliyetlerinin her geçen gün artmasının insanları tekrar köylere yönlendirdiğini de ifade ederek, "İnsanlar artık şehrin stresli ortamından, ulaşım sıkıntısından kuyruklardan sıkılmaya başladı. Bütün bu olumsuz şartlarda daha rahat ve daha huzurlu yaşanabilecek yerler olan köylere yönelinmeye başlandı. Özellikle şehir merkezlerinde oturan ve köyleri bulunanlar, köylerde atıl durumda bulunan tarlaları yeniden işlemeye başladılar" dedi.
Huzursuzluk uyarısı
Köylere göçün yörede tarımsal ekonominin yeniden canlanması için olumlu etki doğuracağını da vurgulayan Ulusoy, şöyle devam etti: "Atıl durumda bulunan arazilerin kullanılmasının ekonomiye etkisi çok önemli olabilir. Ama dikkat edilmesi gereken bir başka konu da Karadeniz'de kısıtlı olan tarım arazisinin köylere göç ile birlikte sosyal bir boyut oluşturması. Çünkü zaten kısıtlı olan tarım arazileri artık daha fazla aile tarafından kullanılmaya başlanacak. Bu da aileler arasında huzursuzluğa neden olabilir".
KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Çapa ise, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Türkiye'de, nüfusun büyük bir kısmının kırsal kesimde yaşadığını hatırlatarak, "1950'li yıllardan sonra şehirle doğru bir göç hareketi başladı. Şehirlere göç de çevre faktörü çok önemlidir. Şehirlerde eğitim ve sosyal aktivitelerin çok yüksek oranlarda olması bu yönelişi hızlandırmıştır. Ama özellikle son yıllarda artık insanlar şehirlerden de bıkmaya başladı ve tersine bir göç oluştu" dedi.
ÖNCEKİ HABER

İşçiden eylem çağrısı

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa