Fotoğraf: Evrensel

İşçiden eylem çağrısı

Türk-İş ve hükümet arasında, kamu toplusözleşmeleriyle ilgili görüşmeler henüz sonuçlanmadı. Türk-İş Başkanı Bayram Meral'in "uzlaşma" arayışına karşın, işçiler hükümetin dayatmalarının "kabul edilemez" olduğunu belirttiler.

İşçiden eylem çağrısı
Hasan Ihlamur
Türk-İş'e bağlı sendikaların Samsun şube yöneticileri ve işyeri temsilcileri hükümetin dayatmalarına gereken tepkinin gösterilmesini istediler. Kıdem tazminatlarının gaspına izin vermeyeceklerini bildiren işçi temsilcileri, Emek Programı'na sahip çıkılması gerektiğini ifade ettiler.
Tarım-İş Samsun Şube Başkanı Recep Kocabıyık, toplusözleşmeler ve kıdem tazminatları konusundaki dayatmaların hükümetin sendikaları ve Türk-İş'i ciddiye almadığını gösterdiğini belirterek, "Türk-İş tepkisini göstermelidir" dedi. Bölgelerinde sözleşmelerden yararlanacak 1000 civarında üyeleri bulunduğunu belirten Kocabıyık, işçilerin çok tepkili olduğunu ve gereken cevabı vermeye hazır olduğunu söyledi. Bu sorunların "yürüyüp konuşularak" halledilemeyeceğini, gerekirse "genel greve kadar" gidilmesi gerektiğini ifade eden Kocabıyık, Emek Programı'nın sendikalar tarafından sahiplenilmesi gerektiğini vurguladı. Kocabıyık, programı tüm üyelerine dağıttıklarını belirtti.
Fon yağma demek
Hükümetin toplusözleşme görüşmelerinde getirdiği teklifin kabul edilemez olduğunu belirten Petrol-İş Şube Yönetim Kurulu üyesi Adem Kürek, Kıdem Tazminatı Fonu'nun da "yağma" anlamına geldiğini söyledi. Kürek, "Daha önce nemalarımızı yediler. Şimdi gözlerini kıdemlerimize diktiler. Emek Platformu ortak karar alıp tepki koymalı" dedi. Emek Programı'nı önemsediklerini, üyelerine tanıttıklarını anlatan Kürek, "Programın uygulanması için mücadele etmeliyiz" diye konuştu.
"Ülkeyi işgal ederiz, genel greve gideriz ama kıdem tazminatımıza sahip çıkarız" diyen Şeker-İş Çarşamba Şube Başkanı Mustafa Kalem, TİS görüşmelerinin de hükümetin ne işçiyi, ne halkı dikkate aldığını gösterdiğini söyledi. Sokağa çıkmaya hazır olduklarını söyleyen Kalem, Türk-İş ve Şeker-İş'in talimatları doğrultusunda hareket edeceklerini bildirdi. Kalem, Emek Programı'nın dağıtımını yaptıklarını, işçilerle tartıştıklarını söyledi.
Türk-İş sokağa inmeli
Türk Metal Şube Başkanı İsmail Ekşioğlu da Türk-İş'e dayatılan TİS hükümlerini "gülünç" olarak nitelendirdi. Türk-İş'in tüm kararlarını uygulayacaklarını belirten Ekşioğlu, "Şalterin inmesi gerekiyorsa insin, bundan çekinmek niye?" diye sordu.
Karadeniz Bakır İşletmeleri İşyeri Temsilcisi Yaşar Düşmez, işçilerin sendikanın da hükümetin de taleplerini benimsemediğini belirterek, "Türk-İş işçiyi sokağa indirmeli, şaltere uzanmalı" dedi.
Hükümetin "krizdeyiz" deyip kıdem tazminatını kaldıramayacağını belirten Tes-İş DSİ İşyeri Temsilcisi Mehmet Demir, "Gitsin vergisini ödemeyenden alsın" dedi. DSİ çalışanı Harun Öztürk, hükümetin 200 bin kişiyi emekli edip sendikalaşmayı bitirmeyi hedeflediğini Türk-İş'in ise aidat düşündüğünü söyledi. Öztürk, işçilerin birleşip sendikacıları rahatsız etmesi gerektiğini ifade etti.
www.evrensel.net