11 Mayıs 2001 01:00

Yeni zam dalgası

Hükümet yine kaynak arayışı için elini halkın cebine attı. Üst üste yaptığı zamlar yetmezmiş gibi yeni bir zam dalgası yaratacak olan KDV oranlarını salı gününden itibaren 1 puan artırıyor.

Paylaş
Yeni zam dalgası
Hükümet dış borç ararken diğer yandan da bu borcun karşılığını Türkiye'de bulmaya çalışıyor. Bir yandan Telekom'un özelleştirilmesi konusunda mutabakat sağlanırken diğer yandan da IMF'ye verilen taahhütler doğrultusunda vergi oranları da artırılıyor. KDV oranlarının 1 puan artrılmasıyla temel tüketim mallarına gelen zam dalgası daha da yükselmiş olacak. Hükümet yine KDV oranlarını artırdı. Böylece büyük bir zam dalgasının düğmesine de basmış oldu. KDV oranlarının 1 puan artırılmasıyla bu verginin altında ezilen emekçi kesimlerin üzerindeki vergi yükü daha da artacak.
Katma Değer Vergisi (KDV)'nde genel oran ile lüks tüketim mallarına uygulanan yüzde 25'lik oranın 1 puan artırılması 15 Mayıs Salı gününden itibaren geçerli olacak. KDV artışına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı da dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. KDV'leri artırılan telekomünikasyon hizmetleri ile beyaz eşya ve bazı temel tüketim malları dar gelirli kesimi büyük oranda etkileyecek. Lüks tüketim mallarında yapılan artış ise piyasalarda zincirleme zamlara neden olacak.
Karar ile, halen yüzde 17 olan KDV'de genel oran salı gününden itibaren yüzde 18, 1.600 cc'yi geçmeyen otomobiller ile lüks tüketim mallarına uygulanan yüzde 25'lik oran da yüzde 26 olarak uygulanacak. Halen vergi oranlarını yüzde 40'a kadar yükseltme yetkisine sahip olan Bakanlar Kurulu, yüzde 8, yüzde 1 ve yüzde 40'lik dilimde ise herhangi bir değişikliğe gitmedi.
Maliye Bakanlığı, genel oran ile lüks tüketim mallarına uygulanan KDV'deki 1 puanlık artıştan 400 trilyon lira dolayında bir hasılat bekliyor. Salı gününden itibaren yüzde 26 KDV uygulanacak mal grupları şöyle:
 • Havyar ve hayvar yerine kullanılan ürünler.
 • Güzellik veya makyaj müstahzarları ve cilt bakımı için müstahzarlar (ilaçlar hariç, güneş kremleri dahil) manikür ve pedikür müstahzarları, deodorantlar, parfümeri, koztemik veya tuvalet müstahzarları.
 • Postlar, kürkler, bunların mamülleri.
 • İnciler, elmaslar, diğer kıymetli taşlar.
 • Tabii veya sentetik, kıymetli veya yarı kıymetli taşların toz ve pudraları.
 • Klima cihazları, buzdolabı, dondurucu ve diğer soğutucular, ısı pompaları, su ısıtıcıları, çamaşır ve bulaşık makinaları, saç kurutucuları, televizyon, müzik seti video, kaset ve bantları, kameralar, radyolar, hopörlörler, amatör telsiz alıcı cihazları.
 • Binek otomobilleri ve diğer motorlu taşıtlar. (Sakatlar için imal edilenler ile ambulans, cenaze arabası ve mahkûm taşıyan araçlar haricindeki taşıtlar - binek otomobilleri, steyşin vagonlar, yarış arabaları, arazi taşıtları, jipler v.b - Silindir hacmi en fazla 1.600 cc olanlar)
 • Yolcu ve gezinti gemileri.
 • Tabancalar.
 • Kristal avizeler.
 • Toplu halde oynanan oyunlar için eşya.
 • İşlenmiş fildişi, kemik, bağa, boynuz, çatallı boynuz, mercan, sedef ve yontulmaya elverişli diğer hayvansal maddelerden yapılan eşya.
 • Kablolu televizyon hizmetleri, GSM cep telefonu işletmecileri tarafından verilenler hariç her türlü telekomünikasyon hizmetleri. PTT özel mesaj servis hizmetleri.
 • Gazinolar, bar, pavyon, gece kulübü, taverna, diskotek, ransing ve benzeri eğlence yerlerinde verilen hizmetler.
 • Talih oyunları salon işletmeciliği çerçevesinde verilen hizmetler."
  Her şey zamlanacak
  KDV'de temel gıda maddeleri, doğal gaz teslimleri, ödeme kaydedici cihaz teslimleri, sinema, tiyatro, opera, operet ve bale giriş ücretleri, üniversite ve yüksekokullar ile özel okul ve kreşlerde verilen eğitim-öğretim hizmetleri, gazete kağıdı, kitap ve benzeri yayınlar yüzde 8 KDV'ye tabi bulunuyor. 1.600 cc'nin üzerindeki otomobillerden yüzde 40 KDV alınırken, kuru üzüm, kuru incir, kuru kayıcı, kütlü ve elyaf pamuk, buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar, çeltik gibi ürünler ile 150 metrekareye kadarki konut teslimleri de yüzde 1 KDV'ye tabi bulunuyor. Bunların dışındaki ürünlerden ise salı gününden itibaren yüzde 17 yerine yüzde 18 KDV alınacak. src=/resim/b1.gif width=5>
  Başa dön
 • ÖNCEKİ HABER

  İbretlik özelleştirme

  SONRAKİ HABER

  İmamoğlu'nun açıklamasının ardından herkes Google'da antrikotu aradı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa