09 Mayıs 2001 21:00

Telekom'da yetki uzlaşması

Türk Telekom'un satışı için Derviş ile Enis Öksüz arasındaki 'yetki sorunu' konusunda uzlaşmaya varıldı.

Paylaş
Telekom'da yetki uzlaşması
Hükümet Türk Telekom'un satışı için uzlaşma sağladı. Uzlaşmanın sağlanması ile birlikte özelleştirmeye olanak sağlayan yasa tasarıları Başbakanlığa gönderildi. Yetki sorunun çözümü için de Derviş'in bürokratları çalışmalarını sürdürüyor.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz Telekom'u "altın yumurtlayan tavuk" olarak tarif ederek satışı, "Bu tavuk satışa çıkarılıyor. Herkes, kendisi kazanırken Türkiye'ye de kazandırmak istiyor" sözleri ile savundu. Öksüz ayrıca IMF'nin kredi şartları arasında yer alan özelleştirmenin yetiştirilmesi için de "Hızlı çalışırım, olur" diye konuştu.
Ulaştırma Bakanlığı ile kurulması planlanan Telekomünikasyon Kurulu arasındaki yetki paylaşımı sorunun çözülmesi üzerine Telekom'un satışına olanak sağlayan yasa tasarısı Başbakalığa gönderildi. Uluştırma Bakanı Enis Öksüz, Kemal Derviş'le aralarında problem kalmadığını ve IMF'nin istediği özelleştirme işleminin yerine getirilmesi için hazırlıkların sürdürüldüğünü açıkladı. Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, Türk Telekom'um özelleştirilmesi konusunda hiçbir pürüzün kalmadığını ve yasa tasarısı taslağının Başbakanlığa teslim edildiğini söyledi.
Öksüz, "Ancak bir başka yasa tasarısı yani bakanlığımız ile Telekomünikasyon Kurumu arasındaki yetki paylaşımı konusundaki taslakta fikir ayrılıkları var. Sayın Derviş ve arkadaşları bu konuda çalışmalarını sürdürüyor" dedi.
Ulaştırma Bakanı Öksüz, Başbakanlıktan ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, "Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle ilgili konu bitmiştir. Benim bakanlığımın nasıl çalışıp, yetkilerini nasıl kullanacağı konusunda Sayın Derviş'in haklı bir görüşü vardır. O görüş üzerinde çalışmalara devam etmektedir" dedi.
'Aramızda ihtilaf yok'
Bakan Öksüz, Türk Telekom'un özelleştirilmesi konusunun, liderler zirvesinde ele alınıp alınmayacağının sorulması üzerine, "Sayın Genel Başkanımız, yarın, İSEDAK toplantısı dolayısıyla İstanbul`da olacak. Onun için yarın liderler zirvesi nasıl yapılacak, ben bilemem" diye konuştu.
Türk Telekom'un özelleştirilmesiyle ilgili olarak, 4502 sayılı Telekom Kanunu'nda yapılması gereken değişikliklerin Ulaştırma Bakanlığı'nca yapıldığını ve Bakanlar Kurulu kanalıyla TBMM'ye gönderilmek üzere Başbakanlığa teslim edildiğini kaydeden Öksüz, şöyle konuştu: "Özelleştirmeyle ilgili hukuki problemin kalmadığını, hem ben, hem de Sayın Derviş söyledi. Bu konuda hiçbir ihtilaf, çatışma ve görüş ayrılığının bulunmadığı tespit edildi. Bu, ayrı bir kanuni düzenlemeydi. O, bugün (dün) Başbakanlık'ta ve hükümete gidecek. Bir başka kanun, yani Ulaştırma Bakanlığı'nın hazırladığı taslak ile kurulan Telekomünikasyon Kurumu arasında yetkilerin paylaştırılması konusu var. Sayın Derviş, Ulaştırma Bakanlığı'nın kuruluş ve işleyişini düzenleyen 3248 sayılı kanunda bazı değişiklikler yapılmasını teklif etmiştir. O konudaki çalışmalar, Sayın Derviş ve ekibi tarafından devam ettirilmektedir. O da bittikten sonra bir işlem görecektir. Dolayısıyla iki ayrı kanun, iki ayrı düzenleme şeklinde mütalaa edilmiştir. Birleştirilip birleştirilmeyeceği, biraraya getirilip getirilemeyeceği, kanun tekniği meselesidir, onu ben bilmem."
IMF'ye verilen niyet mektubuyla ilgili bir soruyu da Öksüz, şöyle yanıtladı: "Ben onları bilmem. Niyet mektubunun kesinleşip kesinleşmediği, düzenlenmek üzere bir tasarı olup olmadığı hakkında benim fikrim yok. Kanuni bakımdan karışıklıklar çıkarabileceğini, bazı noktalarda Anayasa meselesi olabileceğini söyledim. Ancak bu konudaki benim Bakanlığımla ilgili yetkilerin nasıl kullanılacağı hususu, takdir edersiniz ki başka bir kanunun meselesidir, özelleştirmeyle de hiçbir alakası yoktur. Özelleştirmeyle ilgili konu bitmiştir. Benim kanunum, benim bakanlığımın nasıl çalışıp yetkilerini nasıl kullanacağı konusunda Sayın Derviş'in haklı bir görüşü vardır. O görüş üzerinde çalışmalara devam etmektedir."
"Türk Telekom`un özelleştirilmesine ilişkin tasarı, TBMM'ye tek başına gönderilebilir mi" sorusuna da Öksüz, şu karşılığı verdi: "O gönderildi zaten. Bakanlar Kurulu'ndan geçecek. Özelleştirmeyle ilgili kanun tasarımız, 4502 sayılı kanunu ilgilendirir. Onda yapılacak değişiklikler yapılmıştır. Sayın Derviş ile tam bir mutabakatımız vardır."
"Bu tasarı, 2 yıldır gündemde. Siz de (uzlaşma sağlandı) dediniz, ama hâlâ Meclis'e gönderilemedi" diyen bir gazeteciye de Öksüz, "Özelleştirmeyle ilgili hazırlayıp Başbakanlığa sunduğum tasarıda, özelleştirmeyle ilgili olan herhangi bir problem yok. Sayın Derviş de bunu açıklamadı mı? Özelleştirmeyle ilgili hukuki olarak hiçbir sorunumuz yok. O kanun tasarısı Başbakanlık`ta icap ettiği şekilde muamele görecektir" karşılığını verdi.
"Hızlı çalışırım olur"
Telekom'u, "Dünyanın 13'üncü büyük ve altın yumurtlayan tavuğu" olarak nitelendiren Öksüz, Telekom'un satışını "Bu tavuk satışa çıkarılıyor. Herkes, kendisi kazanırken Türkiye'ye de kazandırmak istiyor" sözleri ile savundu.
IMF'nin Türkiye'ye vereceği kredinin, özelleştirme ile ilgili yasa çıkmazsa gönderilmeyeceği yolundaki iddiaların hatırlatılarak "Ya bu yasa yetişmezse?" diye sorulması üzerine Öksüz, "Hızlı çalışırım, olur" diye konuştu. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön
ÖNCEKİ HABER

ABD'den demiryolu baskısı

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa