09 Mayıs 2001 21:00

ABD'den demiryolu baskısı

Bağdat-Ankara ilişkileri üzerindeki Amerikan baskısı yoğunlaşıyor. ABD, son olarak Türkiye-Irak tren yolunun açılmasına yazılı olarak tepki gösterdi.

Paylaş
ABD'den demiryolu baskısı
ABD yönetimi, Türkiye ile Irak arasındaki tren yolunun yeniden açılmasına tepki gösterdi. Washington, konuyu yakından izlediğini ve Irak'a serbest ticaret yapabileceği yönünde "yanlış bir izlenim verebilecek" her türlü eylemden endişe duyduğunu bildirdi.
ABD Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı açıklamada, bu konuda Türkiye ve Irak'ın diğer komşularıyla yakın temasta bulunmayı sürdürdüğünü de kaydetti.
'Yanlış izlenim vermeyin'
Bakanlık açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: "Türkiye'nin Irak ile ilgili konularda uluslararası toplum ile gerçekleştirdiği işbirliğine ilişkin uzun bir geçmişi var. BM Güvenlik Konseyi kararına uygun şekilde, BM'nin kontrolündeki gıda için petrol programının dışında ticaret yapabileceğine dair Irak'a yanlış izlenim verebilecek her türlü eyleme ilişkin haberler, elbette bizi endişelendiriyor. Irak ile ticaret konusunda ve Irak'ın askeri ve diğer hassas malzemelere ulaşımının engellenmesi konusunda, Türkiye ve Irak'ın diğer komşularıyla yakın temasta bulunmaya devam ediyoruz."
Türkiye'nin, 1991 Körfez Savaşı sonrasında Irak'a uygulanan ambargoya katılması nedeniyle en az 40 milyar dolarlık ekonomik kayba uğradığı biliniyor. ABD Başkanı George W. Bush yönetimi, yaklaşık on yıldır izlenen Irak'a yaptırım politikasının işlemediğini kabul ederek, "akıllı yaptırımlar" adı altında yeni baskılar uygulamayı öngörüyor.ABD uçuşları azalabilir
Öte yandan, ABD ve İngiliz uçaklarının Irak toprakları üzerinde yürüttüğü saldırgan "gözlem" faaliyeti hakkında açıklamalarda bulunan iki ABD'li komutan, her gün yapılan uçuşların azaltılacağını söyledi. ABD Genel Karargâhı'nın başında bulunan General Tommy R. Franks ve ABD'nin Avrupa kuvvetlerinin komutanı General Joseph W. Ralston, "devriye faaliyetinde köklü değişiklikler yapacaklarını" söylediler. Bu değişikliğe gerekçe olarak Irak radarlarının uçakları vurma ihtimalinin giderek artması gösteriliyor. Yetkililer, ayrıca bu uçuşlardan yeterli askeri performansı alamadıklarını söylüyorlar.
ABD ve İngiliz uçakları, Irak uçaklarının ülkenin kuzey ve güney kesimlerinde uçmasını engellemek amacıyla buralarda her gün uçuşlar yapıyor, zaman zaman da Iraklıların üzerine bomba yağdırıyor. Irak'ın kuzeyini vuran uçaklar, İncirlik'te bulunan Amerikan üssünden kalkıyor.
ÖNCEKİ HABER

'Ben dövmez miyim?'

SONRAKİ HABER

İran'da 2018 yılında 66 binden fazla kamu emekçisi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa