08 Mayıs 2001 21:00

Meral: 'Bizi meydanlara zorluyorlar'

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, hükümetin toplusözleşmeler konusundaki tutumuyla kendilerini meydanlara zorladığını söyledi.

Paylaş
Meral: 'Bizi meydanlara zorluyorlar'
Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, kamu kesiminde süren toplusözleşme görüşmelerinde hükümetin kendilerini meydana çekmeye çalıştığını belirterek, siyasilerin bunun faturasını ağır ödeyeceğini söyledi. Bayram Meral, bugün hükümetle yapacakları toplantıda olumlu bir sonuç alınamaması durumunda, Türkiye genelinde eylem yapacaklarını bildirdi. Hükümeti tazminatlar konusunda da uyaran Meral, kıdem tazminatlarıyla oynamaya kalkmanın "ateşe benzin dökmek" anlamına geldiğini ifade etti.
Türk-İş Başkanlar Kurulu dün toplandı. Özelleştirme mağduru POAŞ işçilerinin de katıldığı toplantıda konuşan Meral, toplusözleşme görüşmeleri, özelleştirmeyle işten atılanların işe yerleştirilmeleri ve resen emeklilik konusunda anlaşmaya varılamadığını bildirdi. İşgüvencesi Yasa Tasarısı'nda olumlu noktalar bulunmakla birlikte, Kıdem Tazminatı Fonu Yasa Tasarısı'nda kıdem tazminatlarını ortadan kaldırıcı düzenlemeler olduğunu belirten Meral, "Kıdem tazminatlarıyla oynamaya kalkmak, ateşe benzin dökmektir" dedi.
Sorunların masa başında çözülmesini amaçladıklarını, ancak hükümetin kendilerini meydanlara çekmeye çalıştığını belirten Meral, "Biz meydanlarda büyük deneyimler kazanmış, Türkiye tarihinin en büyük meşrû ve demokratik eylemlerini gerçekleştirmiş kuruluşuz. Geçmişte bize meydanları gösterenler, siyasi sahada ağır fatura ödemiştir. Bu hükümet de belli ki, böyle bir fatura ödemeye hazırlanmaktadır" diye konuştu.
'Yüzde 18'i kabul etmedik'
Daha sonra soruları yanıtlayan Meral, hükümetin yüzde 18 zam önerisini hiçbir zaman kabul etmediklerini, bunu da açıkça gazetecilerin önünde söylediklerini ifade etti. Meral, "Kıdem Tazminatı Fonu'na Türk-İş'in oluru olduğu" yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine de, "3 işçi, 3 işveren ve 3 hükümet kesiminden 9 bilim adamına İşgüvencesi Yasa Tasarısı'nı görüşmeleri önerildi. 'Oybirliği ile hazırlanırsa itiraz edilmesin' kararı alındı. O arada bazı profesörlerin bunu imzalamayıp, kıdem tazminatı ve Kıdem Tazminatı Fonu'nu görüşmek istediklerini söylediler" diye konuştu. Anlaştıkları kararda İşgüvencesi Yasa Tasarısı olduğunu, onun dışındakileri kabul etmeyeceklerini belirten Meral, "Hükümete de işverenlere de sesleniyorum, kıdem tazminatı ile oynamak Türkiye'nin altını üstüne getirmek anlamındadır. Bunun hiç şakası yoktur. Bu kadar açık konuşuyorum" dedi.
Toplantı sonucunda hükümetle bugün yapılacak görüşmeden bir sonuç çıkmaması halinde en yaygın ve etkili eylem programlarını belirlemek üzere yeniden toplanma ve alınacak kararları derhal uygulama kararı alındı. İşgüvencesi Yasa Tasarısı'nın en kısa sürede yasalaşmasını isteyen Başkanlar Kurulu, Kıdem Tazminatları Fonu Yasa Tasarısı'nı kesinlikle reddederek, "kıdem tazminatı hakkına yönelik en küçük bir tehdidin sert biçimde yanıtlanacağı"nı bildirdi. Ayrıca tarım ve orman işçilerinin 1475 sayılı yasa kapsamına alınmasını da isteyen Başkanlar Kurulu, 24 Mayıs günü Şişe Cam işyerlerinde başlayacak grevin ve 12 Mayıs günü Tek Gıda-İş tarafından Rize'de yapılacak mitingin destekleneceğini açıkladı. Toplantı sonunda soruları cevaplayan Meral, Başkanlar Kurulu'nun kararlarını aldığını belirterek, "Çözersek ne âlâ, çözemezsek bir kez daha toplanıp büyük eylemlere hazırlanacağız" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Ekibi Ağar'ı suçladı

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa