08 Mayıs 2001 21:00

Ekibi Ağar'ı suçladı

2. Kayıp Silahlar Davası sanıklarından Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin, Mehmet Ağar'ı suçladı.

Paylaş
Ekibi Ağar'ı suçladı
Eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin ile eski Emniyet Genel Müdür Danışmanı Korkut Eken'in de aralarında bulunduğu 6 kişinin, Hospro Şirketi'nce, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne hibe edilen 10 adet 9 mm Mikro Uzi, 10 adet Süper Mg, 11 adet 22 kalibre Baretta marka tabanca ile bu tabancalara ait susturucular ile 1 adet AL 50 Hv roketatarın kaybolması ile ilgili olarak haklarında açılan davada yargılanmalarına devam edildi.
Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü duruşmasına sanıklar katılmadı. Mahkeme Başkanı Necdet Yaman, sanık Şemsettin Canpolat'ın adresinin bildirildiğini, sanık İbrahim Şahin'in talimat ifadesinin de geldiğini kaydetti. Başkan Yaman, sanık Canpolat'ın savunmasının alınması için Hatay Ağır Ceza Mahkemesi'ne talimat yazılmasına ve "kayıp silahlarla" ilgili ilk davanın açıldığı Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi'ne müzekkere yazılarak, dosyanın tetkik edilmek üzere istenmesine karar verildiğini açıklayarak, duruşmayı erteledi.
Şahin'in kulakları duymuyormuş!
AA'nın haberine göre, İbrahim Şahin'in talimat ifadesi, İstanbul Kadıköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, avukatı Ömer Yeşilyurt'un da hazır bulunduğu bir oturumda alındı. Talimat ifadesinde, Şahin'in kulaklarının duymadığı, ancak konuştuğu ve söylemek istediklerini yazıya döküp okuyarak yaptığı ve bunun tutanağa geçirildiği belirtildi. Şahin savunmasında, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili olarak görev yaptığı dönemde, yurtdışından çeşitli kamu kuruluşları adına silahlar ve malzemelerin ithal edildiğini söyledi. Şahin, vekili olduğu kurumun, bu silahlar ve malzemelerin ithal edilmesinde hiçbir görev ve sorumluluğu olmadığını savundu.
Silahlar 'devlet sırrı' oldu
Emniyet İkmal Dairesi'nden lojistik şube müdürlüklerine teslim edilen silahlarda hiçbir eksiklik olmadığını iddia eden Şahin, bu silahların kayıp olduğunu yeni öğrendiğini öne sürdü. Bu silahların kaybolması ile ilgili bir sorumluluğun olması durumunda bunun, lojistik şubesindeki görevlilere ait olacağını kaydeden İbrahim Şahin, şöyle devam etti: "Olay tarihlerinde Emniyet Genel Müdürü olan Mehmet Ağar, beni telefonla arayarak, İstihbarat Daire Başkanlığı'nda danışman olan, aynı zamanda eğitmenlik yapan Korkut Eken'in bulunduğu İstihbarat Daire Başkanlığı adına miktarlarını ve cinslerini bildirdiği silahları lojistik şubemizden teslim etmemizi emretmişti. Ben de bu durumu lojistik şubemize bildirdim ve bu silahları, İstihbarat Daire Başkanlığı'na götürüp, gerekli zimmet işlemlerini yaparak, teslim-tesellüm belgeleri düzenleyip teslim etmelerini söyledim. Silahların zimmetle teslim edilmesi işlemi yapıldı. Bir süre geçtikten sonra, bu silahların bir kısmı zimmetle iade edildiği halde, bir kısmı iade edilmedi ve çeşitli operasyonlarda ve devletin savunması ile ilgili yerlerde kullanıldığı bildirildi. Bu durumu Korkut Eken'e sorunca, Eken, 'eksik kalan silahların nerelerde kullanıldığını ve ne olduğunu, devlet sırrı olduğu için herhangi bir şey söylemesinin mümkün olmadığını' bildirmişti."
İbrahim Şahin, "kayıp silahlarla" ilgili ilk açılan davada, Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nce 1 yıl hapis cezasına mahkûm edilmiş, 14 sanık ise beraat etmişti.
18 yıl hapsi isteniyor
İddianamede, sanıklar İbrahim Şahin, Mehmet Korkut Eken, dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Antalya Kurs Eğitim Müdürü Lütfi Eraslan, Antalya Kurs Eğitim Müdürlüğü'nde başkomiser Şemsettin Canpolat, Ertuğrul Ogan ve Necmettin Ercan'ın 18'er yıldan az olmamak üzere ağır hapisleri isteniyor. İddanamede ayrıca, sanıkların müebbeden memuriyetten men edilmeleri talep ediliyor.
ÖNCEKİ HABER

Internetin gölgesinde tiyatro!

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa