08 Mayıs 2001 21:00

Internetin gölgesinde tiyatro!

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nun bundan iki yıl öncesine kadar yüzde yüzlere varan izlenme oranı, bu yıl yüzde 61'e düştü.

Paylaş
Internetin gölgesinde tiyatro!
Ali Rıza Kılınç
Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT), bu yıl yüzde 61lik izlenme oranıyla sezonu kapatırken, kurulduğu 1988 yılından bügüne geçen 12 yılllık süre içindeki en düşük verimini aldı. DDT iki yıl öncesine kadar yüzde yüzlere varan doluluk oranının bu yıl düşmesi dikkat çekiyor. 2000-2001 sezonunda sahnelenen "Haydutlar", "Ateşli Sabır", "Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım" oyunları, yine geçmiş yıllardaki gibi evrensel değerler çerçevesinde ekonomik sosyal ve toplumsal aşamalardaki çelişkileri gözler önüne seren oyunlar olmasına rağmen bu yıl ilgi azdı.
Gazetemize bu durumu değerlenediren DDT Müdürü Okan Irkören, son iki yıl içinde DDT'de oynan oyunların izlenmesindeki düşüşü izleyici tabanının çoğunluğunu oluşturan gençlerin, Diyarbakır'da sayıları hızla artan internet kafelere ve eğlence merkezlerine yönelmesine bağlıyor.
Tiyatro izleyenler internette
Teknolojinin toplumun hizmetine sunuluş şeklinin tiyatronun asıl amacı olan, toplum içindeki çelişkilerin ortaya çıkarılmasından ve bunun toplum tabanına ulaşmasını olumsuz yönde etkilediğine işaret eden Irkören:"Diyarbakır'da kafelerin, internetlerin, eğlence yerlerinin artması, bunun yanısıra televizyonların VCD'lerin piyasalarda artması, orta tabaka seyircisinin eve bağlaması, seyirci tabanının büyük kısmını oluşturan gençlerin, öğrencilerin, bu yöne akması tiyatroya olan ilginin azalamasına neden oluyor"dedi.
Tiyatro teması toplum çelişkisi
Irkören, bölgenin hasasiyetini, kendisine özgü yapısını göz önünde bulundurarak "evrensel sorunların" temalarını işleyen oyunları Diyarbakır'a getirdiklerini söyleyerek, şöyle konuştu:
" Seçilen oyunların temalarında yanlışlık gözlemlemiyorum. Ülkede yaşanan her şey trajikomik o yüzden biz trajikomik yöntemleri kullanarak toplum tabanına ulaşmayı hedefliyoruz. Tiyatro seyircisine nerde olursa olsun, nasıl olursa olsun, ilgilendirsin ilgilindirmesin bir çelişki varsa, bir mesele bir problem varsa bu tiyatro temasının ana kaynağı olmalı."dedi.
Sanat sansürleri kaldırılmalı
Tiyatronun yasaklara engellemelere, sansüre tabi tutulmaması gerektiğini söyeyen Irkören, "Nasıl demokratik bir yaşamdan bahsediyorsak, sorumluluğunu hissettiğimiz ve söz sahibi olabileceğimiz bir yaşam istiyorsak, bunun için, görüşlerimizi duygularımızı aktarmamız ne kadar zorunluysa aynı şey sanat için de, tiyatro için de geçerli. O yüzden engel çelişkisi bile düşünülemez" şeklinde konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Hukuk mücadelesi

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa