09 Mayıs 2001 01:00

12 Eylül yazısına beraat

Yazarımız Kamil Tekin Sürek tarafından 13 Eylül 2000 tarihinde kaleme alınan "12 Eyül" başlıklı yazıda "askeri kuvvetlerin tahkir ve tezyif edildiği" iddiasıyla açılan dava, dün, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Paylaş
12 Eylül yazısına beraat
Yazarımız Kamil Tekin Sürek tarafından 13 Eylül 2000 tarihinde kaleme alınan "12 Eyül" başlıklı yazıda "askeri kuvvetlerin tahkir ve tezyif edildiği" iddiasıyla açılan dava, dün, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Sorumlu Yazıişleri Müdürümüz Bülent Falakaoğlu'nun da yargılandığı duruşmada, yazarımız ve müdürümüzün yanı sıra gazetemiz avukatlarından Devrim Avcı da hazır bulundu.
Yazarımız Sürek, savunmasında, yazısında askeri darbeye karşı demokrasiyi savunduğunu, şu an yargılanıyor olmasının 12 Eylül zihniyetinin devam ettiğinin göstergesi olduğunu belirterek, bundan sonra da ısrarla demokrasiyi savunmaya devam edeceğini vurguladı. Yapılan savunmaların ardından karanını veren mahkeme heyeti, "Yazıda, düşünceyi açıklama özgürlüğü sınırları ötesinde, tahkir ve tezyif kastı ile hareket edildiğine dair delil bulunmamıştır" diyerek, TCK'nın 159/1 maddesi ve 5680 sayılı yasaya göre açılan davanın beraatle sonuçlanmasına karar verdi.
ÖNCEKİ HABER

Telekom yasası

SONRAKİ HABER

CHP, Kılıçdaroğlu'ya yönelik saldırıyı 81 ilde kınayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa