09 Mayıs 2001 01:00

Taban fiyat tabana vurdu

Hububat taban fiyatı geçen yılın da altında belirlendi. Çünkü hükümetin IMF'ye verdiği niyet mektubunda bu konuda iki taahhüt var.

Paylaş
Taban fiyat tabana vurdu
Hükümet, hububat taban fiyat belirleme kriterlerini geçen yılın da altında belirledi. Bu durumda buğday taban fiyatları reel olarak geçen yılın bile altında kalacak. Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, "IMF'ye verilen niyet mektubu, maliyetler ve döviz kurundaki gelişmeleri" dikkate alarak, bir hububat fiyatı belirlediklerini bildirdi.
Bakanlar Kurulu'na bugün sunulan Hububat Alım Kararnamesi'yle ilgili bilgi veren Bakan Gökalp, fiyatların çok yakında açıklanacağını kaydetti.
TMO'nun alım hazırlıklarını tamamladığını, gelen buğdayı alacak durumda olduğunu vurgulayan Bakan Gökalp, alımlarda bir sınırlamanın olmayacağını belirtti.
IMF'ye verilen taahhütler
IMF'ye verilen niyet mektubunda, bu yıl açıklanacak hububat fiyatları konusunda iki taahhüt bulunuyor. Niyet mektubunda, tarım ürünleri alım fiyatlarının, bu yılki hedef enflasyonun üzerinde artırılmaması öngörülüyor. Ayrıca, açıklanacak fiyatın, ithal maliyeti + yüzde 20'den fazla olmaması gerekiyor. Geçen yıl, hububat alım fiyatlarının, ithal maliyeti + yüzde 35'den fazla artırılmaması kıstası bulunuyordu. Bu durumda bu yıl açıklanacak taban fiyat hangi taahhüt dikkate alınırsa alınsın çiftçinin aleyhine olacak. Çünkü enflasyon hedefi alınsa bir türlü tutturulamayan hedefler yüzünden ve geç ödenen paralar yüzünden çiftçi kayba uğrayacak. Bu yılki ekonomik programda, TEFE'de yüzde 57.6, TÜFE'de de 52.5 hedef öngörülüyor. Fiyatlarda baz alınan orta sert kırmızı ekmeklik buğdayın kg fiyatının geçen yıl 102 bin lira olduğu hatırlanırsa, bu durumda, enflasyon kriterine göre buğday fiyatları 155 bin-161 bin lira arasında açıklanabilecek.
Fiyatta kur hileleri
Diğer taraftan, ithal maliyeti + yüzde 20 kriterine göre ise hububat alım fiyatlarının 178-180 bin lira civarında olabileceği belirtiliyor. Bakanlar Kurulu çevrelerinden edinilen bilgiye göre, kiloda arpa, çavdar, yulaf için 130-150 bin lira, buğdayda 160-200 bin liralık fiyat verilebileceği kaydedildi.
Ancak bu hesapta bakanlık, dolar kurunun 1 milyon 100 bin lira olduğunu varsayıyor. Böylece verilecek fiyatla buğdayın tonunun 161, 162 dolara ulaştığı ileri sürülüyor. Ancak doların bugün Merkez Bankası ihalesinde bile 1 milyon 151 bin lira olduğu göz önüne alınırsa, hesabın 'kalem oyunları' ile denkleştirildiği ortaya çıkıyor. Hükümet taban fiyatı en düşük düzeyde açıklamak için hazırlık yaparken, çiftçi taban fiyatın 'en azından ekonomik krizin kayıplarını karşılayacak' düzeyde açıklanmasını istiyor. Adana Ziraat Odası ve çeşitli üretici örgütlerinin yaptığı çalışmalara göre, çiftçinin zararının karşılanması ve üretimin sürmesi için taban fiyatın orta sert kırmızı ekmeklik buğdayda 238 bin lira olması gerekiyor. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Alman federalizmi' gerilim yarattı

SONRAKİ HABER

Öztrak'tan, CHP imzalı sahte bildiriye tepki: Provokasyonu bıraksınlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa