Fotoğraf: Evrensel

Kıdem tazminatı gasp ediliyor

Bankacılık yasa tasarısı Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılırken, kıdem tazminatlarını gasp edecek sürecin startı da verildi.

Kıdem tazminatı gasp ediliyor
Her toplantısında yeni bir saldırı yasasına imza atan Bakanlar Kurulu'nun dünkü gündemi de benzer şekilde oldu. Bakanlar Kurulu, işçi ve emekçilerin önemli hakkı olan kıdem tazminatlarını gasp edecek sürecin startını verdi.
Hububat alım fiyatlarının da gündeme geldiği toplantıda, iş köylüye, üreticiye vermeye gelince, "kaynak yok" dendi.
Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında bir saat 20 dakika süren toplantının ardından açıklamayı Hükümet Sözcüsü Tunca Toskay yaptı. Bakanlar Kurulu'nun birinci gündemini Türk Telekom ve bankacılık yasa tasarıları oluştururken, bankacılık yasa tasarısının, Devlet Bakanları Recep Önal, Yüksel Yalova ve Faruk Bal'dan oluşan komisyonda değerlendirildikten sonra hemen Meclis'e sevk edileceği belirtildi. Bu üç bakan, bankalar yasa tasarısına son şeklini vermek için öğleden sonra Başbakanlık'ta bir araya geldi.
Bakanlar Kurulu'nda ele alınan tasarının daha önce hazırlandığını ve bakanlara gönderildiğini belirten Toskay, ardından da imzaya açıldığını hatırlattı. Ancak tasarının gelişmeler ve ihtiyaçlar nedeniyle Başbakanlık'ta yeni bir değerlendirmeye tabi tutulduğunu ve bazı maddelerinde değişiklikler yapıldığını belirten Toskay, üç bakandan oluşan komisyonda değerlendirilecek tasarının kısa sürede Meclis'e gönderileceğini söyledi.
Çiftçiye kaynak yok
Toplantıda Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, buğday alım fiyatlarına ilişkin öneri sundu. Hububat alımları için 400 trilyonluk kaynak gerektiğini belirten Gökalp'e yanıt "Kaynak yok" diye Derviş'ten geldi. Gökalp'in ısrarı üzerine Derviş, "krediyi bunun için kullanmayacaklarını" söyledi.
Gökalp'in önerisinin değerlendirildiği toplantıda, daha düşük rakamlar benimsendi. Buna göre kilogram başına buğdaya Haziran'da 178 bin, Temmuz'da 180.200, Ağustos'da 182.989, Eylül, Ekim, Kasım için de 183.700 TL. rakamları benimsenirken, rakamların açıklanmadan önce daha da düşebileceği söyleniyor.
Toplam 3.500 trilyon tutan buğday alımlarında, çiftçilere, 321 trilyona denk gelen kısmı (yüzde 50'si) peşin, 322 trilyona denk gelen kısmı ise bir ay vade ile ödenecek. Ödemeler matbu senetle yapılacak.
Sahte sendika yasası
Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan'ın da, kamu çalışanları sendikası yasa tasarısı hakkında bilgi verdiğini ve bunun bir an evvel yasallaşması konsunda genel bir değerlendirme yapıldığını da belirten Toskay, işgüvencesi ve kıdem tazminatı fonu kurulmasına ilişkin sosyal taraflardan oluşan 9 kişilik bir kurulun, ittifakla bir metin hazırladığını da dile getirdi. Toskay, bu metinin Bakanlar Kurulu'nda memnuniyetle karşılandığını ifade etti.
Toskay, bankacılık yasasındaki değişiklikle ilgili bir soruyu, "İlk dağıtılan tasarı üzerinde değerlendirme yapıldı. Bu değerlendirme, bakanların daha evvel gördükleri metinden daha farklı bir metnin ortaya çıkmasına yol açtı. Bu metnin, ihtiyaçları ve toplumun hassasiyetlerini tam olarak karşılayıp karşılamadığının tespiti ve tekrar gözden geçirilmesi açısından üçlü komisyon kuruldu. Büyük bir ihtimalle bugün akşam üzerine kadar bu komisyon, bu söylediğim açıdan tasarıyı tekrar gözden geçirecek" diye değerlendirdi.
Derviş Telekom'dan umutlu
Bu arada Devlet Bakanı Kemal Derviş, Başbakanlık merkez binasındaki makam odasının önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Derviş, Telekom yasa tasarısında hukuki bir problem olmadığını kaydederek, "Bakalım inşallah imzalanır" dedi. Bakan Derviş, bankacılık yasa tasarısıyla ilgili bir soruya karşın ise "Onda bir sorun yok, o iyi gidiyor" dedi.
Öte yandan, Hazine'nin Telekomünikasyon Üst Kurulu'nun yeniden seçilmesi ve lisans devri yetkisinin bakanlıktan alınıp kurula verilmesi görüşünde olduğu öğrenildi.
www.evrensel.net