07 Mayıs 2001 01:00

'Villa yapmak için evimizi yıktılar'

Gectiğimiz cuma günü Gaziosmanpaşa'ya bağlı Boğazköy beldesindeki evleri yıkılan insanlar üç gündür yıkıntıların arasında yaşıyorlar.

Paylaş
'Villa yapmak için evimizi yıktılar'
Savaş Velioğlu
Gectiğimiz cuma günü Gaziosmanpaşa'ya bağlı Boğazköy beldesindeki evleri yıkılan insanlar üç gündür yıkıntıların arasında yaşıyorlar. İSKİ su havzasında bulundukları gerekçesiyle Boğazköy Belediyesi tarafından yıkılan gecekondularda yaşayanlar, evlerinin iddia edildiği gibi İSKİ alanında bulunmadığını belirtiyorlar. Alana en yakın barajın 20 kilometre uzakta olduğunu ve havzaya zarar vermediklerini ifade eden vatandaşlar, gecekondularının yakınında, Belediye Başkanı Cemil Şeçkin'e ait beton fabrikasının araçlarının asitle yıkandığını anlatan Boğazköylüler, havzaya asıl zararı bu işlemin verdiğini anlatıyorlar.
Havzada bulunan Boğazköy Villaları'nın da yıkılmasını istyen halk, kendi evlerinin bölgeye yeni villalar yapılmak için yıkıldığını ifade ediyor. Üç gecedir yıkıntılar arasında uyumak zorunda kalan vatandaşlar, çocuklarının hastalandığını ve okullarına gidemediğini, devletten yardım beklediklerini dile getiriyor.
Belediye Başkanı söz vermişti
Dört gündür evsiz olan Boğazköylüler, DYP'li Belediye Başkanı Cemil Seçkin'in seçim döneminde kendilerini gecekondu yapımına teşvik ederek, evlerini yıkmayacağına dair söz verdiğini, ancak sözünü tutmadığını söylüyor. Yıkıntılardan topladıkları tuğlalarla yeni evler yapacaklarını anlatıyorlar.
Ramazan Uçar ( Mobilyacıda çalışıyor) : Belediye Başkanı seçimde bizlere söz verdi, biz de başkana güvenip buraya ev yaptık. Sonra gelip evlerimizi yıktı. Şimdi açıkta kaldık, yiyecek ekmeğimiz, yatacak yerimiz yok, çocuklarımız dışarda yatıyor. Hepimiz hasta olacaz. Yapabilecek hiçbir şeyimiz yok, mecburuz burada yaşamaya. Yavaş yavaş tuğlalarımızı alıp evlerimizi yeniden yapacağız. Belediye başkanının evlerimizi yıkmasının nedeni oturduğumuz arsayı birilerine satmasıdır. Arsayı sattı, bizim evimizi yıkıyor. 100 metre ilerde Boğazköy Villaları var, onları yıkmıyorlar. Asıl onların yıkılması gerekirken bizim gücümüz olmadığı için buradaki evleri yıktılar. Yıkarken buranın İSKİ alanı olduğu söylediler. Yukardaki villalarda bu alanın içersine girmesi gerekiyor. Bizim evlerimizin İSKİ alanıyla hiçbir alakası yok. Buraya en yakın baraj 20 kilometre, bizim buradaki kanalizasyon atıklarımızın bu barajlara karışmasının imkânı yok. Belediye başkanının beton fabrikası var. Onun fabrikasında beton arabalarını kezzapla yıkıyorlar ve artık kezzaplar ortalığa atılıyor, asıl başkanın fabrikasının yıkılması gerekiyor. Eğer biz İSKİ alanındaysak oradaki fabrika da İSKİ alanında. Devlet bizlere yardım etmezse hepimiz burada pislikten, uyuzdan öleceğiz. Devlet yetkilililerinden yardım bekliyoruz.
Veli Cılız (Şoför) : Kırk senedir burada yaşıyoruz. Bizleri burada insan yerine koymuyorlar, hepimiz perişan olduk, yardım eden kimse yok. Gidecek başka yerimiz yok, burada yeniden ev yapmak zorundayız. Belediye başkanı rant peşinde olduğu için bizler bu duruma düştük. Kırk senedir burada yaşıyoruz bir gecede bizleri buradan atmak istiyorlar. Evlerimizi yıktıklarında bize hiç bir yer göstermediler, hiçbir yardım etmediler. Hepimiz dışarda yatıyoruz, hastalandığımızda hastaneye gidecek paramız yok. Devletten yardım istiyoruz, bizleri zor duruma düşürenler yardım etsinler. Herhangi birimizin başına dışarda bir şey geldiğinde bizler kimi sorumlu tutacağız, ortalıkta hiç kimse yok. En kısa zamanda bizim bu durumumuza yetkilililerin çözüm bulmasını istiyoruz.
Nazmiye Özdemirkan (Ev hanımı) : Evimizi yıktılar, biz yine buraya ev yapacaz. Burada 15 senedir yaşıyoruz başka bir yerde yaşamamızın imkânı yok. Belediye başkanı seçim zamanı geldiğinde bizleri kandırdı, tapularımızı vereceğini söyledi ve hepimizin oyunu aldı. Şimdi de gelmiş evlerimizi yıkıyor. Yedi tane çocuğum var, dışarda kaldık. Belediye bizden çöp vergisini çöplerimizi toplamadığı halde alıyor. İş yardım etmeye geldiğinde, yanımıza bile yaklaşmıyor. Kocam 7 aydır çalışmıyor, çocuklarımla birlikte aç kaldık. Bizler buraya yine ev yapacaz, bilsek ki öleceğiz yine de evimi buraya yapacağım çünkü başka gidecek yerim yok. Çocuklarımız okula gidemiyor. Devlet yetkilililerinden yardım istiyoruz.
Erdoğan Demirci (İşsiz) : Çok zor durumda kaldık. Devlet bizlere kemer sıkın diyor kemerimizi sıktık sıktık şimdi de boğazımızı sıkıyorlar. Çoluğumuz çocuğumuzla ortada kaldık ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bizler de bu ülkenin vatandaşıyız, yurtdışından göç edenlere yardım ediyorlar bizlere gelince yardım yok. Avrupa Birliği'ne girecekmişiz bizlerin durumunu görsünler biz bu durumda Avrupa Birliği'ne giremeyiz. Çocuklarımız okullarına gidemiyor, kaymakama gidiyoruz, bizi kapıdan içeriye almıyorlar. Evlerimizi başımıza yıktılar, çocuklarımızın önlüklerini bulamıyoruz. Bizlere belediye başkanı 17 Ağustos depreminden kötü bir deprem yaşattı.
ÖNCEKİ HABER

Sağlığımız paraya emanet

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ya yumruk atan Osman Sarıgün, AKP'den ihraç ediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa